درحال بارگذاری ...
همه چیز درباره بیمه بیکاری را اینجا بخوانید

اصلا بیمه بیکاری چیست؟ 

شاید شما هم تصور نمی‌کردید نیاز به گرفتن بیمه بیکاری داشته باشید، اما امروز نیاز دارید که از این تسهیلات در نظر گرفته شده استفاده کنید. هستند افراد زیادی که به علت عدم اطلاع از قوانین و شرایط بیمه بیکاری، از این تسهیلات قانونی محروم می‌شوند.

در ابتدا بد نیست بدانیم که اصلا بیمه بیکاری چیست؟ این نوع از بیمه، تسهیلاتی قانونی بوده که قانون‌گذار برای آن دسته از کارگران و شاغلان که به صورت غیر ارادی مجبور به ترک شغل خود شده‌اند، در نظر گرفته است.

ضمن آنکه فرد بیکار باید آماده برای کار و پذیرفتن شغل جدید نیز باشد. این تسهیلات می‌تواند مزایا و معایبی را برای کارگران و افراد شاغل به همراه داشته باشد.

به گونه‌ای که برخی افراد اعتقاد دارند که بهتر است شاغلین حتی در صورت بیکاری نیز از دریافت این تسهیلات خودداری کنند. اما برخی دیگر خلاف این نظر را داشته و اعتقاد دارند حقوق بیمه بیکاری می‌تواند فرد را تا زمان پیدا کردن شغل جدید یاری دهد.

استفاده از بیمه بیکاری شاید در ابتدا ساده به نظر برسد، اما وجود حالت‌ها و موارد استثنا در آن، باعث شده تا بسیاری از افراد ابهامات و سوالات زیادی در این خصوص داشته باشند. مهم‌ترین سوالات و ابهاماتی که ممکن است این افراد در ذهن داشته باشند، به صورت زیر است: 

 • عواقب گرفتن بیمه بیکاری 
 • بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟
 • معایب استفاده کردن از بیمه بیکاری 
 • مزایای استفاده نکردن از بیمه بیکاری 
 • قانون جدید بیمه بیکاری 
 • آیا بیمه بیکاری جزء سابقه محسوب می‌شود.

ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا به تمامی این سوالات و برخی موارد دیگر پاسخ بدهیم. پس با ما تا پایان همراه باشید. 

شرایط بیمه بیکاری چگونه است؟ 

 به طور کل برخی از شرایط وجود دارند که باعث می‌شوند شما مستحق دریافت مستمری بیمه بیکاری شوید و برعکس. حتی ممکن است در حین دریافت مستمری شرایط دریافت آن را از دست دهید یا آنکه حالت دیگری رخ دهد.

در ابتدا به شرایط افرادی اشاره می‌کنیم که می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. 

بیمه بیکاری تامین اجتماعی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

 1. بیکاری غیرارادی: یکی از شروط مهم غیرارادی بودن ترک شغل است که به آن اشاره شد. منظور از واژه غیراداری دو حالت خاص دارد. یک حالت آن است که شما به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل، حریق، زلزله و امثال آن از کار بیکار شده باشید. حالت دیگر آن است که شما به علت تغییرات ایجاد شده در واحد محل کار از کار بیکار شده باشید. به عنوان مثال، یک کارخانه به علت کاهش تقاضا نیاز به تعدیل نیرو و کاهش هزنیه‌ها دارد و شما را اخراج می‌کند. البته این تغییرات از ناحیه واحد محل کار باید به تایید وزارت کار و همچنین شورای عالی کار برسد. 
 2. داشتن تابعیت ایرانی: برای استفاده از این مستمری نیاز است که شما دارای تابعیت ایرانی بوده و افرادی که تابعیت ایرانی ندارند نمی‌توانند آن را دریافت کنند. البته این دسته از افراد ممکن است حالت‌های مختلف داشته باشند. 
 1. تابع قانون کار: نیاز است که افراد قبل از بیکار شدن در واحد محل کار تحت پوشش قانون کار و قانون تامین اجتماعی بوده باشند. یعنی برای آنها توسط واحد مربوطه اصطلاحا بیمه رد شده باشد. بنابراین کسانی که به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند، از دریافت این مزایا محروم می‌شوند. 
 2. سابقه بیمه: افراد باید قبل از آنکه بیکار شوند، به مدت 6 ماه سابقه بیمه تامین اجتماعی داشته باشند. البته افرادی که به علت حوادث غیرمترقبه که به آن اشاره شد بیکار می‎شوند، از داشتن این شرط معاف هستند و نیازی به سابقه بیمه ندارند. 
 3. در صورت امکان بعد از سربازی: افراد مجردی که در دوران دریافت بیمه بیکاری به خدمت اعزام شوند، مستمری آنها قطع خواهد شد. بعد از پایان خدمت چنانچه باز هم واحد کار از اشتغال آنها امتناع کند، می‌توانند ادامه مقرری خود را دریافت کنند. در واقع ادامه همان مستمری بوده که قبل از سربازی پرداخت می‌شده است. 

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟ 

 1. صاحبان مشاغل آزاد: بسیاری از افراد جامعه مانند کسبه بازار یا کسانی که به هر نحوی شغل آنها آزاد محسوب می‌شود، نمی‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند. همچنین کسانی که جزء بیمه اختیاری محسوب می‌شوند نیز از مشمولان دریافت آن خارج هستند. 
 2. افراد اتباع خارجی: همانطور که قبلا هم ذکر شد افرادی که اتباع سایر کشورهای دیگر بوده و فاقد تابعیت ایرانی هستند، نمی‌توانند از این مزایا استفاده کنند. هر چند ممکن است این مساله نیز حالت‌های خاص خود را داشته باشد. 
 3. ترک کار اختیاری: چنانچه شما به صورت ارادی اقدام به ترک کار کرده باشید، از این نوع بیمه محروم خواهید شد. به عنوان مثال، اگر شما از شغل خود به هر دلیل استعفا داده باشید، قادر به استفاده از مستمری بیمه بیکاری نخواهید بود. 
 4. بازنشستگان و از کار افتادگان: افرادی نیز که بازنشسته شده‌اند خارج از دایره مشمولان این مزایا قرار دارند. همچنین افرادی که تحت عنوان از کار افتادگان کلی نیز شناخته می‌شوند، قادر به استفاده از آن نیستند. هر چند بیمه بیکاری و بازنشستگی حالت‌ها و موارد مرتبط زیادی دارند. 
 5. رد درخواست: ممکن است درخواست شما بنا به هر دلیلی از جانب اداره کار رد شود و به این ترتیب نمی‌توانید از این مزایا استفاده کنید. هر چند در این خصوص نیز سازوکارهای لازم برای اعتراض در نظر گرفته شده است.

آیا بیمه بیکاری جزء سابقه محسوب می‌شود؟ 

بسیاری نگران هستند که استفاده از بیمه بیکاری در میزان سوابق بیمه‌ای آنها اثر منفی داشته و بدین صورت دیرتر بتوانند از مزایای بازنشستگی استفاده کنند. از این رو برای آنها سوال است که آیا بیمه بیکاری جزء سابقه محسوب می شود یا خیر؟

در این خصوص باید گفت که براساس قوانین و مقررات فعلی، مدت زمان دریافت این مقرری نیز جزء سوابق بیمه‌ای فرد جهت بازنشستگی یا موارد دیگر محسوب می‌شود. بنابراین جای نگرانی نیست.

ضمن آنکه مسئولان وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی نیز همواره در صحبت‌های خود بر این حق بیمه‌شدگان تاکید دارند.  

بیمه بیکاری بعد از چند ماه تعلق می‌گیرد؟ 

افرادی که بیکار می‌شوند تمایل دارند هر چه زودتر مقرری و مستمری در این خصوص را دریافت کنند تا بتوانند از پس هزینه‌های زندگی خود برآیند. این مدت زمان تا حدودی به خود شما و پیگیری‌های لازم از جانب شما نیز بستگی دارد.

در قانون اینگونه ذکر شده که فرد بیکار باید نهایتا در مدت 30 روز بعد از بیکاری خود مدارک و مستندات لازم را به اداره کار و تامین اجتماعی محل سکونت تحویل دهند.

دقت کنید که چنانچه در طرف مدت 30 روز اقدام نکنید، کار شما به مشکل برخواهد خورد. یعنی در این صورت تا 3 ماه پس از بیکاری فرصت دارید که مدارک خود را مبنی بر داشتن عذر موجه جهت عدم اقدام، به همان اداره کار محل سکونت خود تحویل دهید. حال در اینجا ممکن است عذر شما را بپذیرند یا خیر! 

به هر حال، بعد از تحویل این مدارک به اداره کار محل سکونت، این سازمان موظف است نهایتا 30 روز بعد از تحویل مدارک از جانب شما، نظر خود را در خصوص واجد شرایط بودن یا نبودن شما اعلام کند.

در صورت احراز شرایط باید شما را با معرفی‌نامه کتبی به سازمان تامین اجتماعی جهت دریافت مقرری معرفی کند. سپس این سازمان نیز پس از بررسی‌های لازم و در صورت داشتن شرایط، نهایتا پس از 10 روز نسبت به پرداخت مقرری شما اقدام خوهد کرد.

با این اوصاف می‌توان گفت چنانچه خود شما در اولین زمان ممکن برای این کار اقدام کنید، نهایتا بین 40 تا 50 روز بعد می‌توانید مقرری خود را دریافت کنید. اما قطعا این زمان می‌تواند بسیار کمتر و حتی بیشتر از این بازه زمانی گفته شده باشد. 

 قانون جدید بیمه بیکاری چه می‌گوید؟ 

بسیاری از افراد به دنبال مطالعه قانون جدید بیمه بیکاری و مقررات جدید در این حوزه هستند که شاید شما نیز یکی از آن دسته افراد باشید. اما باید بگوییم که هیچ قانون جدیدی در این خصوص به تصویب نرسیده است.

در این رابطه یک قانون و یک آیین‌‌نامه اجرایی وجود دارد که سال‌ها قبل به تصویب مجلس رسیده و در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم. اما آن چیزی که هر ساله تغییر می‌کند، همان میزان و مبلغ بیمه بیکاری است که در ادامه به طور مفصل به آن اشاره می‌کنیم.

اما در خصوص دو منبع قانونی ذکر شده باید دقت کنید که مطالعه آنها برای افرادی که خواهان استفاده از این مزایا هستند کاملا ضروری بوده و بهتر است بندهای مختلف آن را با دقت مطالعه کنید. 

قانون اصلی بیمه بیکاری 

اصلی‌ترین و تنهاترین قانون این حوزه در سال 1369 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و هم‌اکنون هم در حال اجرا بوده و قانون جدید دیگری به تصویب نرسیده است. این قانون دارای 14 ماده قانونی و بخش‌های مختلف است.

در این بخش‌ها در مورد شرایط، مراحل و نحوه استفاده از این نوع بیمه توضیح داده شده است. ما تلاش کرده‌ایم تا در اینجا از تمام بندهای مختلف این قوانین استفاده و استناد کنیم که نیازی به مطالعه آن نداشته باشید.

با این حال، مساله این است که امکان دارد در برخی از نقاط مسئولین ادارات کار و رفاه اجتماعی به صورت شخصی یا سلیقه‌ای برخورد کنند که قطعا میزان این نوع رفتارها بسیار کم خواهد بود. 

همه چیز در مورد بیمه بیکاری 

آیین‌نامه اجرایی قانون بیمه بیکاری 

معمولا قوانین مختلف بعد از تصویب در مجلس نیاز به نوشتن یک آیین‌نامه دارند تا در آن مراحل و نکات اجرایی و عملیاتی در خصوص چگونگی اجرا کردن آن قانون توضیح داده شود.

در همین راستا بعد از تصویب قانون فوق در مجلس، در اواخر همان سال آیین‌نامه اجرایی قانون بیمه بیکاری نیز توسط هیئت وزیران به تصویب رسید.

این آیین‌نامه نسبت به قانون یاد شده تفضیلی‌تر بوده و به نکات بیشتری در این رابطه اشاره کرده که اکثر آنها در این مقاله ذکر شده است. 

 مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟ 

خوب به نظر می‌رسد به بخش شیرین داستان نزدیک شده‌ایم! در این خصوص قانون اینگونه توضیح داده که باید به اندازه 55 درصد از متوسط مزدی که فرد به صورت روزانه دریافت می‌کند، به عنوان مقرری بیمه بیکاری به وی تعلق می‌گیرد. اما این موضوع دو شرط اساسی دارد.

ابتدا آنکه نباید میزان مبلغی که فرد دریافت می‌کند کمتر از حداقل دستمزد همان سال باشد. یعنی به عنوان مثال، اگر حداقل دستمزد سال 98 به میزان یک میلیون و 500 هزار تومان است، فرد نباید کمتر از این مقدار را دریافت کند.

بنابراین اگر 55 درصد از دستمزدتان مبلغ ناچیزی خواهد بود نگران نباشید. این مبلغ نباید از یک میلیون و 500 هزار تومان کمتر شود. 

اما شرط دیگر آن است که نباید میزان مقرری دریافتی فرد از 80 درصد متوسط دستمزد وی بیشتر باشد. به عنوان مثال، ممکن است فردی بسیار بیشتر از حداقل دستمزد حقوق بگیرد و 5 میلیون حقوق ماهانه وی باشد.

این فرد نهایتا باید 80 درصد از این مبلغ را دریافت کند. بنابراین به نوعی یک کف و یک سقف برای آن در نظر گرفته شده است تا چندان با هم اختلاف نداشته باشند.

بحث دیگری که بر روی میزان مبلغ بیمه بیکاری تاثیرگذار است، مجرد یا متاهل بودن و همچنین تعداد فرزندان یا افراد تحت تکفل است که بر روی میزان مبلغ دریافتی تاثیرگذار خواهد بود. 

مبلغ بیمه بیکاری سال 99 چقدر است؟ 

با توجه به توضیحاتی که ارائه دادیم مبلغ بیمه بیکاری سال 99 تا حد بسیار زیادی به میزان حقوق دریافتی شما بستگی خواهد داشت.

یعنی هر اندازه که متوسط حقوق بیشتر باشد، میزان مقرری دریافتی نیز بیشتر خواهد بود و برعکس. برای سال 99 این مبلغ دست کم برابر با حداقل دستمزد 99 خواهد بود که همان یک میلیون و 911 هزار تومان است. 

 عیدی بیمه بیکاری چقدر است؟! 

اگرچه بسیاری از بیکاران تصور می‌کنند که می‌توانند در این دوران عیدی دریافت کنند، اما باید بگوییم که شما عیدی یا پاداش خاصی را در طول این دوران دریافت نمی‌کنید.

علت این موضوع به قانون «تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های قانون کار مصوب سال 1370» و همچنین قانون بیمه بیکاری برمی‌گردد.

در قانون اول تاکید شده که مزایایی همچون عیدی، یک پاداش از جانب کارفرما بوده که باید به فرد کارمند یا کارگر پرداخت شود.

این در حالی است که قانون دوم تاکید دارد که مقرری بیمه بیکاری نه از جانب کارفرما بلکه از جانب سازمان تامین اجتماعی در قبال پرداخت حق بیمه اعطا می‌شود. بنابراین یک نوع حمایت اجتماعی محسوب شده و فاقد عیدی یا پاداش است. 

 عواقب گرفتن بیمه بیکاری چیست؟ 

این سوال نیز جزء سوالات بسیار پرتکرار در بحث بیمه بیکاری است. متقاضیان استفاده از این تسهیلات معمولا این سوال را در ذهن دارند که معایب استفاده از بیمه بیکاری یا به عبارتی دیگر مزایای استفاده نکردن از بیمه بیکاری چیست؟ 

در پاسخ باید گفت که در این خصوص چندان جای نگرانی نیست. اینگونه نیست که استفاده از این مستمری تاثیر بسیار منفی در آینده داشته باشد. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، مدت زمان دریافت مستمری جزء سابقه افراد محسوب می‌شود. 

اما نکته اساسی در خصوص عواقب گرفتن بیمه بیکاری به حقوق بازنشستگی افراد برخواهد گشت. میزان مستمری بازنشستگی براساس پرداختی دو سال آخر کار محاسبه خواهد شد.

در اینجا اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند که بهتر است در دو سال آخر قبل از بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده نکنید. با این حال بهتر است برای اطلاع دقیق‌تر از عواقب گرفتن بیمه بیکاری یا مزایای نگرفتن آن، از مشاوران خبره کمک بگیرید. 

 ما به تمام پرسش‌های اصلی و پر تکرار در خصوص استفاده از این مقرری پاسخ دادیم. با این حال ممکن است همچنان برخی پرسش‌های دیگر نیز وجود داشته باشد.

همچنین به علت گستردگی و پیچیدگی مواد قانونی، بسیاری از حالت‌های خاص وجود دارند که پاسخ به آنها نیاز به استفاده از خدمات مشاوره بیمه و قانون کار دارند. 

مشاوران مرتبط
علیرضا زنگنه ابراهیمی - مشاور کار و تامین اجتماعی
علیرضا زنگنه ابراهیمی
مشاور کار و تامین اجتماعی

سوابق کاری و تحصیلی علیرضا زنگنه ابراهیمی باعث شده تا او بتواند در زمینه‌های مختلفی حقوقی خصوصا قانون کار و تامین اجتماعی مشاروه تخصصی ارائه دهد.

درخواست مشاوره هر دقیقه 5,000 تومان
بیشتر
بابک عزیزی - کارشناس ارشد وزارت کار و تامین اجتماعی
بابک عزیزی
کارشناس ارشد وزارت کار و تامین اجتماعی

بابک عزیزی مشاور بیمه و قانون کار، مسلط به قوانین بیمه تامین اجتماعی و قانون کار، حل دعاوی حقوقی کارگری و کارفرمایی

درخواست مشاوره هر دقیقه 5,000 تومان
بیشتر
زینب شیروانی - مشاور مالی و مالیاتی
زینب شیروانی
مشاور مالی و مالیاتی

درخواست مشاوره هر دقیقه 2,500 تومان
بیشتر
 • سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیزنس به اونها جواب بدهند

 • سلام من با ۵۰ماه بیمه بیکاری داری سابقه ۲۷سال هستم ۲۷ماه خدمت سربازی دارم که هنوز واریز نکردم لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم در ضمن درحال حاضر بیکار هستم

 • سلام من ۲۸ اسفند اخراج شدم برای بیمه کاری رفتم شماره شبا وحساب هم دادم مهر ماه همه‌ی رفقا که بامن بیکار شدن حقوق ۴ ماه واریز شد ب حسابشان اما برای من نشده حتی بعداز من هم ثبت نام کردن. الان تامین اجتماعی میگه که آبان واریز میشه. اینجور چیزی صحت داره

 • سلام وقتتون بخیر من پدرم آخر امسال بازنشسته میشه بعد اگر حالا بیمه بیکاری بگیره به نفعش میشه یا به ضررش؟ چرا؟ وآیا روی پایه حقوقش تاثیری داره؟

 • سلام خسته نباشید خواستم بدونم که اگر فردی درحال حاظر تحت بیمه کارگری هستش و اگر بعداً حالا یه سال یا چند سال دیگه بخواد تغیر شغل بده یه املاکی یا سوپر مارکتی بزنه، اون سابقه براش میمونه؟؟ یا از بین میره چون فکنم به اینور بیمه آزاد میشه خواستم بدونم چی میشه اون سوابق! باتشکر

 • سلام. بنده از فروردین ۹۸ بیمه شده‌ام و به علت تعطیل شدن کار در اول اسفند ماه به مدت سه ماه بیمه کرونا دریافت کرده‌ام و مجدد در خرداد ماه به مدت یک ماه مشغول به کار شده‌ام و بیمه برای من رد شده است و مجدد شرکتی که در آن مشغول به کار می‌باشم تعطیل گردیده است و الان که جهت بیمه بیکاری اقدام کرده‌ام اداره تامین اجتماعی گفته که شامل من نمی‌شود به خاطر عدم یکسال تداوم کار در شرکت. دقیقا با همین شرایط همکاران من بیمه را گرفته اند

 • سلام بنده در شرکتی ده سال با قراردادهای موقت یکماهه مشغول بودم ولی اخرین ماه قرارداد نبستند و نگفتن که اخراجی بعد یکماه گفتند اخراجی و نامه عدم نیاز هم نمیدهند و من بدون امضای تسویه بابت برگشت به کار شکایت کردم در جلسه کارفرما به دروغ گفتند که من ماه آخر رو ترک کار کردم و سندشون هم نداشتن قرارداد ماه اخر بود و شورا به نفع کارفرما رای داد
  بنده چون فروشنده بودم فاکتورهایی به اسم بنده که نشاندهنده حضور بنده در کار بوده دارم که دارای کد و تاریخ و شماره سریال و اسم بنده و اسم شرکت وشماره تماس شرکت میباشد ولی مهر ندارد ایا این مدرک برای اثبات عدم ترک کار قابل قبول است متشکرم

 • سلام. من از اول فروردین امسال بیکار شدم. کارخانه بخاطر بیماری کرونا تعدیل نیرو داشت. برای کارگرای که تعدیل شده بودن مثل من فرم بیمه بیکاری دادن همه مشخصاتمون نوشتیم. بعد بهمون گفتن برید اگه تایید شد براتون پیام ارسال میشه. که چند وقت دیگه پیام اومد، که برای تکمیل بیمه بیکاری شماره کارت وشبا رو داخل سایتی که ارسال شده تکمیل کنیم. من هم همین کار رو انجام دادم. بعد دو ماه فقط خرداد و تیر برام پول بیکاری ریخته شد. ودیگه هیچ پولی برای بیمه بیکاری ریخته نشده.
  لطفاً راهنمای کنید چون یک بارم کرونا گرفتم. که خدارو شکر داخل خانه قرنطینه شدم به کمک خانواده خوب شدم اما تا کامل حالم بهتر بشه خیلی طول کشید. منتظر راهنمایی شما هستم.

 • سلام بنده از تیر ۹۸ در شرکت حمل ونقل شروع به کار کردم تابهمن برای من بیمه رد شده ۸ ماه رد شده در سامانه ثبت نام کردم ۳ ماه بیمه بیکاری کرونا بهم دادن ولی هنوز بیکاری ادامه داره در سامانه جدید ثبت نام کردم مدارک بارگذاری کردم ولی نفقص مدارک میزنه نامه عدم نیاز هم دارم علت بیکاری در سامانه چی باید بزنم ممنون میشم راهنمایی کنید ساکن شیراز هستم بیمه از شعبه ۱ تهران رد میشده

 • سلام وقت بخیر
  بنده شش ماه مونده تا اتمام قرارداد حق بیکاری حقوقم قطع شد به بیمه مربوطه که مراجعه کردم گفتن که شما داری کار میکنی درصورتی که حقوقی که به بنده تعلق گرفت ۱۵۰۰ بوده در این وضعیت اقتصادی بعضی وقتا در بازار کار واسم پیش میومد انجام میدادم که بتونم زندگی خودم بچرخونم اون هم بدون بیمه آیا بیمه میتواند حقوق شخصی که هنوز قرارداد بیمه بیکاریش به اتمام نرسیده باشد با شرایط فوق لغو کند از مشاورین محترم ممنون میشم اگه راهنمایی کنن

 • هر گونه اشتغال که پاره وقت جه تمام وقت باشد. بیمه بیکاری قطع خواهد شد.

 • باسلام
  بنده ده سال در شرکتی بودم و ایشان بعد تمام شدن قرداد که همیشه یکماهه بسته میشد و هیچ نسخه‌ای هم به ما نمیدادن با بنده قرداد جدید نبستن و اقدامی نکردند بعد یکماه بدون دادن نامه عدم نیاز بنده را اخراج کرده و در جلسه شورا برای یکماه آخر من بخاطر نداشتن قرداد ادعای ترک کا بنده را کرد ولی بنده کار را به تجدید نظر کشاندم این پروسه ۵ ماه طول کشیده اگر من در تجدید نظر موفق بشم میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم چون بالای سه ماه میگن تعلق نمیگیره

 • از تاریخ اخراج تا زمان ثبت شکایت ۳۰ روز مهلت دارید. که در صورت تایید یا تجدید نظر بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد

 • سلام وقت بخیر
  من برای بیمه بیکاری اقدام کردم و رای جلسه به نفع من بود. به اداره کار مراجعه کردم، گفتن هفده روز بعد از تاریخی که روی دادنامه نوشته شده یعنی ۱۳ شهریور ۹۹ وارد سامانه بشم و در قسمت اجرا یه گذرواژه میده که اون گذر واژه رو با کپی دادنامه باید ببرم اداره کار. اما الان ۱۹ روز گذشته و من هرچی وارد سامانه میشم میزنه زمان اجرای حکم برای این دادنامه فرا نرسیده. سوال من اینه که ایا لازم هست به اداره کار مراجعه کنم یا همین که خودم هر دفعه امتحان میکنم ببینم حکم اجرا شده یا نه درسته؟؟

 • شما مراجعه کنید تا در صورت مشکلات همان جا رفع شود

 • سلام وقت شما بخیر
  من بخاطر اتمام قرارداد و دریافت نامه عدم نیاز از یک شرکت خصوصی بیکار شدم ۲۴ ماه هم سابقه کار در همون شرکت داشتم
  اتمام قرارداد و عدم نیاز من تاریخ ۱ فروردین ۹۹ خورده و من در تاریخ ۱ خرداد ۹۹ ازدواج کردم میخواستم بدونم من الان به عنوان متاهل بیمه بیکاری دریافت میکنم یا مجرد؟ اگر متاهل به حساب می‌آیم چگونه باید به اطلاع بیمه برسونم و مراحل خاصی داره که ثبت بشه یا خیر؟
  پیشاپیش از راهنمایی شما ممنونم

 • اگر سابقه بیمه ۲۴ ماه و یک روز باشد در زمان ازدوج ۱۸ماه بیمه بیکاری دزیافت می‌کنید اگر زیر ۲۴ ماه باشد ۱۲ ماه میباشد

 • البته نا گفته نماند از سال ۸۸ مشغول به این کار هستم ولی متاسفانه بیمه بیکاری نداشتم. الان باید چکار کنم. با تشکر از شما؟

 • سلام وقت شما بخیر من موسسه پیش دبستانی و مهد کودک وکلاسهای فرهنگی هنری داشتم الان از او کرونا تابحال تعطیل شده بیکار شدم خیلی هم رو اعصاب روحیه تاثیر گذاشته اقساط وامم همه مونده خودم بیکار شدم از شما خواهشمند هستم راهنمایی و کمک کنید اساتید محترم

 • شما کارفرما هستید و بیمه بیکاری تعلق نمی‌گیرد

 • سلام بنده از سال ۹۶ تا الان در معدن انگوران زنجان مشغول به کار هستم و از اردیبهشت امسال انتقالمون دادن به یک معدن در یزد و الان برام عدم نیاز زدن بخاطر تعطیلی کارگاه آیا به ما که چهار ماهه توی این معدن هستیم و بیمه ما در طول سالهای گذشته حتی یک روز هم قطع نشده بیمه بیکاری تعلق میگیره. ۰۹۹۲۴۴۱۷۵۰۲ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید متشکرم

 • اگر کارفرما تغییر نکرده باشه، بله تعلق می‌گیرد.

 • بنده با ۱۵ سال سابقه کار با ماهیت دایمی به علت بیماری اعصاب و روان اخراج و هیچ گونه اطلاع بهم ندادند و بعد از مراجعه به اداره کار بی اختیاری ترک کار را موجه و قبول کردند و به دلیل شرایط روحی نامناسب به تامین اجتماعی مراجعه نکردم الان حدود ۴ سال میگذره ایا الان میتوانم جهت دریافت بیمه بیکاری مراجعه کنم و به من تعلق میگیردد با توحه به مدارک پزشکی ام ممنونم راهنمایی کنید.

 • درخواست بیمه بیکاری فقط تا ٣٠ روز بعد از تاریخ اخراج امکان پذیر است. و در شرایط خاص این مهلت تا ٣ ماه از تاریخ اخراج است.

 • سلام من زهرا پیرهادی هستم حدود ۲سال سابقه کار در توانبخشی دارم ۴۲ سالمه میخواستم بدونم اگر بعداز ۵ سال بیمه بیکاری بگیرم وبعد خودم بیمه‌ام وادامه بدم ۱۵ ساله میتونم بازنشسته بشم وآیا حقوق کامل دریافت میکنم؟

 • سلام من ۴سال درکارخونه کارکردم ونگهبانی دادم که بیمه بودم نزدیک عیدتحمت دزدی زدباپارتی منو متحم کردحالامدتی زندان بودم باوثیقه ازادم حالا۹ماه گذشته بیکارم متاهل هم هستم بیمه بیکاری به من تالق میگیره یانه

 • زمان درخواست بیمه بیکاری ٣٠ بعد از تاریخ اخراج است. با این اوصاف خیر

 • سلام من درشرکتی کار میکنم که در اسفند سال ۹۸ کارشناس تامین اجتماعی برای من ترک کار زدن در بازرسی ولی اونجا کار میکردم و الان هم مشغولم .ولی بدلیل سواستفاده کارفرما ازمن در حالی که کارمند اموردفتری هستم بعنوان کارگر هم ازم کار میکشه الان هم از تامین اجتماعی گفتن فیش حقوقی با قرارداد بیارید بیمه به جریان بیوفته ولی کار فرما هر روز بهانه میاره الان نمیدونم تکلیف بیمه ام چطور میشه

 • باسلام
  من به صورت بازاريابي براي شركتي كار ميكردم كه طبق توافق برام ساعت حضور و غياب رد نميشد.
  هزينه حقوقمم نقدي دريافت ميكردم
  الان بيمه از من پرينت حساب بانكي و حضور و غياب رو ميخواد
  بايد چي كاركنم!!

 • با سلام؛ در مورد سوال شما اگر کارفرما حق بیمه شما را مطابق ماده ۲۸ و ۳۶ ق. ت .ا محاسبه،کسر و پرداخت نمیکرده و شما در پی شکایت هستید و میخواهید رابطه کارمندی خود را با کارفرما اثبات کنید تا حق بیمه معوق و سوابق شما لحاظ گردد. مطابق قانون این کارفرماست که باید ثابت کند شما کارمند ایشان نبوده اید ، حتی اگر پرداخت حقوق به شما هم نقدی بوده باشد، کپی قرارداد کار یا در بعضی شرایط در صورت صلاح دید اعضا محترم

 • با سلام بنده استخدام رسمی دانشگاه علوم پزشکی هستم و ۱۲سال سابقه کاری دارم الان تخصص میخونم مرخصی بدون حقوق گرفتم و مآموریت آموزشی هم تعلق نمیگیره یعنی حقوق نمیدن و ماهی ۸۵۰هزاز تومان حق بیمه میدم میخواستم بدوتم میتونم از بیمه بیکاری استفاده کنم یا نه ؟خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی فرمائید

 • با عرض سلام وادب خدمت شما عرض کنم ۵سال در شرکت بتن ریز خواف مقاوم شهرستان خواف کار کردم وازهر۵سال برام بیمه رد شده واز۱۵/۱/۹۹ بیکارشدم'وبرای بیمه بیکاری سبتنام'کردم وکدرهگیری گرفتم و برام پیامک'آمده که شمارشبا'بدین تاکنون هیچ خبری نشده تامین اجتماعی هم میگه ما خبر نداریم حالا چکار کنم لطفن'راهنمایی کنید وبا۴۹سال"سن کجا'برم'چکارکنم'متشکرم

 • سلام من در شرکت ۵سال کار کردم وهر۵سال برام بیمه رو ردکرد واز۱۵/۱۹۹بیکارشدم'ودرسامانه بیمه بیکاری سبتنام'کردم ولی تاکنون هیچ اقدامی نشده شرکت هم تعطیل است چکار بکنم تشکر خراسان رضوی شهرستان خواف

 • سلام من در شرکتی هفت ما بیمه بودم که شرکت جدید جایگزین آن شد وبا این شرکت جدیددو ماه ادامه دادم که بعد از ان شرکت جدید بنده رو تعدیل نیرو کردند ایا به اینجانب بیمه بیکاری تعلق میگیرد ممنونم از لطفت

 • سلام
  من از اول فروردین ۹۹ بیکار شدم و بیمه بیکاری ثبت نام کردم و ۲ماه اول مبلغ بسیار کم کرونایی به من تعلق گرفت درصورتی که بیکاری من ادامه دار شده و سامانه ۵استان را معرفی کرده، حالا سوال من اینجاست که من از شرکت استان فارس بیمه شدم ولی محل کار تهران بود، حالا که بین ۵استان شیراز را اعلان کرده اند من باید طبق استان بیمه شده مدارک تحویل دفاتر پیشخوان بدهم یا صبر کنم تهران را اعلان کردند برحسب محل کارم اقدام کنم، لطفا راهنمایی فرمایید
  باتشکر

 • سلام خسته نباشید
  کارگاهی که بنده در اون مشغول به کار بودم به دلیل شیوع کرونا تعطیل شده بود ولی چون مشخص نبود کی دوباره شروع به کار میکنیم اواخر فروردین ماه سال 99 درخواست بیمه بیکاری کرده بودم ولی الان کارفرمای ما خبر داده که بیمه فروردین ماه رو رد کرده و از من خواستن از درخواستم انصراف بدم ولی هنوز مشخص نیست کی برگردم سرکار با این شرح حال من اگه بخوام دوباره درخواست بدم با چه شرایطی میتونم دوباره اقدام کنم لطفا راهنماییم کنین🙏🙏

 • سلام خسته نباشید
  من از سال 98دارم بیمه بیکاری میگیرم. آیا حقوقم در سال جدید باید افزایش پیدا میکرد یا نه؟
  اگر جواب مثبته چرا با گذشت دو ماه هنوز افزایشی نسبت به سال قبل نکرده؟

 • من یک ماه و یک هفته در شرکت آهن مکان کار کردم و زحمت کشیدم.‌در سخت ترین شرایط ماندم ولی مامور بیمه آمد کارفرمای حقه باز میخواست جای من یک زنه دیگر که حامله بود و فارغ شده بود بیمه او رد شود و بازرس بیمه فهمید و شماره ملی خودمو پرسید و گفتند از بیمه پدرت خارج شدی و بیمه اینجا شدی. ولی وقتی آن بازرس بیمه رفت باز هم کارفرما قصد اخراج من را داشت و بعد از چند روز که تقاضای حقوقم را کردم من را اخراج کردند و گفتند هفته بعد بیا یک چک برا ۲ ماه دیگه بدیم اخراجی. و من شماره کارتم را دادم که به حسابم واریز کند ولی الان ۱۰ ماهه که بیکارم حقوقمم نگرفتم. خواستم بپرسم برا همان چندین روز که کار کردم بیمه بیکاری تعلق میگیرد یا خیر؟

 • من یک ماه و یک هفته در شرکت آهن مکان کار کردم و زحمت کشیدم.‌در سخت ترین شرایط ماندم ولی مامور بیمه آمد کارفرمای حقه باز میخواست جای من یک زنه دیگر که حامله بود و فارغ شده بود بیمه او رد شود و بازرس بیمه فهمید و شماره ملی خودمو پرسید و گفتند از بیمه پدرت خارج شدی و بیمه اینجا شدی. ولی وقتی آن بازرس بیمه رفت باز هم کارفرما قصد اخراج من را داشت و بعد از چند روز که تقاضای حقوقم را کردم من را اخراج کردند و گفتند هفته بعد بیا یک چک برا ۲ ماه دیگه بدیم اخراجی. و من شماره کارتم را دادم که به حسابم واریز کند ولی الان ۱۰ ماهه که بیکارم حقوقمم نگرفتم. خواستم بپرسم برا همان چندین روز که کار کردم بیمه بیکاری تعلق میگیرد یا خیر؟

 • سلام من 2سال و7ماه بیمه دارم و از سال96 بیکارم. ایا میشه الان بیمه بیکاری بگیرم. به هیچ. عنوان بیمه بیکاری نگرفتم

 • سلام وقت بخیر اگه نزدیک 4 سال بیمه کامل رد شده باشه و 2 سال بیمه نصفه چون 4 ساعت در روز کار کردم مبلغ بیمه بیکاری چطور محاسبه میشه؟

 • سلام من در شرکتی در میرداماد ۱۷ماه مشغول بودم بیمه من کامل ریخته شده است الان اقدام برای بیمه بیکاری کردم تو سیستم جواب میاد که شامل ۳٪بیمه بیکاری نمیشوید مشکل من کجاست؟ ممنون

 • سلام من ۱۷ماه مشغول بودم بیمه من کامل ریخته شده است الان اقدام برای بیمه بیکاری کردم تو سیستم جواب میاد که شامل بیمه بیکاری نیستید مشکل از کجاست؟ممنون میشم جوابمو بدید

 • سلام من برای بیمه بیکاری در تاریخ 19 فروردین ثبت نام کردم که تاریخش رو 1 اسفند 98 زدم و قبل از اون برای اسفند لیست بیمه اسفند هم فرستادم
  قبل از ثبت نام بیمه بیکاری به تامین اجتماعی شهرمون زنگ زدم و گفت اشکالی نداره ولی امروز که زنگ زدم گفت که بهتر لیست بیمه اسفند رو پرداخت کنم میخواستم بدونم خودشون نمیتونن لیست بیمه رو حذف کنن؟ نمیدونم الان باید چکار کنم لطفا سریع جوابم رو بدین نمی خوام جریمه بشم
  در ضمن من در مغازه پوشاک فروشی حسابدار هستم و اسفند و فروردین کلا حقوق نگرفتم و بیکار بودم

 • سلام من۱۵ فروردین حقوق گرفتم افزایش حقوق آخرماه تسویب شد تفاوت تواردیبهشت پرداخت میشه یه چیزحدود۳۲۰ تمن یاازماه دوم اضافه میشه ممنون جواب بدین

 • سلام من خانم با ۱۶ سال سابقه بیمه دارم و الان بیکار شدم اگر از بیمه بیکاری استفاده کنم بعد از یکسال ۵۵ ساله میشم آیا تا مادامیکه بخوام بازنشسته بشم بهم بیمه بیکاری تعلق میگیره و بعد از بازنشستگی حقوق من چگونه محاسبه می‌شود؟ ۲۰ساله بازنشسته کنم. ممنون

 • دوسالدوماه بیمه بیکاری تعلق میگیره مابقی ادامه پیدا میکنه تا ۵۵سالت بشه بازنشست شی بسلامتی