درحال بارگذاری ...
هر آنچه باید از سربازی در شرکت های دانش بنیان بدانیم

کار در شرکت‌های دانش‌بنیان به جای سربازی شامل چه مواردی است؟

این روزها سربازی به دغدغه‌ بسیاری از جوانان تبدیل شده و اکثر آنها به دنبال استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی هستند. امریه در سازمان‌های دولتی و گرفتن پروژه کسر خدمت، دو نمونه از این تسهیلات به شمار می‌روند که قطعا شما هم با آنها آشنا هستید. اما در کنار این موارد، در سال 97 ستاد کل نیروهای مسلح تسهیلاتی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفت که مهم‌ترین آنها حفظ نیروهای کلیدی شرکتهای دانش بنیان و همچنین استفاده از نیروی انسانی ارزان در قالب نظام وظیفه تخصصی می باشد. ضمن آنکه قبلا نیز تسهیلات دیگری از قبیل معافیت مالیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان پیش از این برای شرکتهای دانش بنیان در نظر گرفته شده بود.

تسهیلات نظام وظیفه به نوعی یک بازی برد برد برای این شرکت‌ها و فرد متقاضی محسوب می‌شود. به نحوی که شما می‌توانید به دو طریق سربازی خود را در این شرکت‌ها بگذرانید که هر کدام دارای شرایط خاص خود هستند:

  • روش اول امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان
  • روش دوم گرفتن پروژه جایگزین خدمت برای صنایع دفاعی و کشوری و یا برای شرکت‌های دانش بنیان

شاید ابتدا تصور کنید که فعالیت در این شرکت‌ها و اساسا ارتباط با آنها سخت است. اما بد نیست در اینترنت کمی جستجو کنید یا حتی کانال‌های تلگرامی را چک کنید و برای آگهی‌های جذب سرباز فناور رزومه خود را ارسال کنید. راه دیگر این است که به پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، شتابدهنده‌ها یا فضاهای کار اشتراکی مراجعه کنید. در این مراکز معمولا با تعداد بسیار زیادی از این شرکت‌ها برخورد می‌کنید که می‌توانید با آنها وارد مذاکره شوید. دوستان و آشنایان هم معمولا گزینه‌ خوبی برای برقراری ارتباط هستند. همچنین می‌توانید لیست شرکت‌های دانش‌بنیان را در اینترنت جستجو کنید تا ببینید بسیاری از شرکت‌هایی که شما نیز با آنها آشنایی دارید، در این فهرست قرار دارند! بعد از آنکه شرکت مورد نظر را پیدا کردید باید آنها را قانع کنید که بتوانید در آنجا به عنوان نیروی رسمی فعالیت کنید. البته این را نیز اضافه کنیم که امکان دارد شما از مدت‌ها قبل در چنین شرکتی فعالیت داشته و هم‌اکنون نیز در آنجا مشغول به فعالیت باشید. در این شرایط کار برای شما بسیار راحت‌تر خواهد شد و به نوعی باید کلاهتان را به هوا پرتاب کنید. با این حال، در صورتی که در یکی از شرکت‌های مذکور در حال فعالیت بوده یا تصمیم به فعالیت گرفته‌اید، وقت آن است که روش گذراندن سربازی در این شرکت‌ها را با هم مرور کنیم.

شرایط گرفتن امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان چگونه است؟

در صورتی که شما متقاضی استفاده از تسهیلات سرباز امریه در شرکت دانش بنیان هستید باید در شرکت دانش بنیان به عنوان نیروی رسمی در حال فعالیت باشید. به طوری که در شرایط استفاده از این تسهیلات دارا بودن حداقل 3 ماه بیمه برای افراد متقاضی الزامی است. در این صورت شما با دارا بودن این شرط وارد بخش محاسبه امتیاز و تایید صلاحیت فردی و شرکتی خواهید شد. البته هر شرکتی نمی‌تواند از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی استفاده کند و باید یک سری شرایط را داشته باشد که در بخش‌های دیگر به آنها اشاره می‌کنیم. اما معمولا مراحل گرفتن امریه دانش‌بنیان به صورت زیر است:

قبل از هر چیزی باید گفت افرادی که فارغ‌التحصیل یکی از رشته‌های پزشکی هستند، باید قید استفاده از این نوع تسهیلات را بزنند. خوب به هر حال قرار نیست همیشه و همه جا هوای این سوگلی‌ها را داشته باشند!

ü      مورد دیگر این است که اگر خود شما نیز فارغ‌التحصیل مقاطع زیر لیسانس هستید، باید قید این مورد را بزنید. چرا که صرفا افراد دارای مدارک کارشناسی به بالاتر می‌‌توانند از آن استفاده کنند.

ü      از همه مهم‌تر آنکه نباید غیبت داشته باشید. اینجاست که می‌توان فهمید افرادی که به امید خرید سربازی غیبت کردند، تا چه اندازه ضرر کرده‌اند! البته در صورت غیبت موجه هم می‌توانید درخواست توجیه غیبت بزنید که فرایند پیچیده خواهد شد. 

ü      نکته دیگر هم همانطور که گفته شد باید حداقل به مدت سه ماه در شرکت دانش بنیان فعالیت داشته و لیست بیمه برای شما رد شده باشد. بنابراین از ارسال لیست بیمه خود مطمئن شوید. در اینگونه موارد برای اطلاع از جزئیات می‌توانید با مشاور نظام وظیفه تخصصی مشورت کنید. 

هم در صورتی که شرایط اولیه را دارید و با شرکت خود نیز برای نحوه خدمت و میزان حقوق و دستمزد توافق رسیدید، زمان آن است که نسبت به ارسال و بارگذاری مدارک و مستندات خود در سامانه سینا برای بنیاد ملی نخبگان اقدام کنید. سپس باید بتوانید امتیازات لازم را کسب کنید.

ü      امتیازات به دو بخش امتیازات علمی و فناورانه تقسیم‌بندی می‌شود که لازم است حداقل در این رابطه 60 امتیاز را کسب کنید.

ü      بخش اول شامل مقالات علمی، کتاب، دانشگاه محل تحصیل و بخش دوم شامل امتیازهای فناورانه شامل سمت در شرکت و مدت زمان فعالیت در شرکت و برخی موارد دیگر است. در صورتی که در هر بخش علمی و فناوری فعالیتی داشته اید لازم است در سامانه سینا اطلاعات آن را تکمیل کنید و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنید و سپس درخواست خود را ارسال نمایید. یکی از مهمترین بخشهای این سامانه برای تکمیل اطلاعات، بخش مربوط به اطلاعات شرکت دانش بنیان می باشد که لازم است کاربرگهای فعالیت در شرکت و رزومه کاری فرد است که در سربرگ شرکت تکمیل و مهر و امضا شده و اسکن آن در سامانه بارگذاری می گردد. در این کاربرگ شرکت، علاوه بر درج اطلاعات کاری به شما اجازه می دهد از سهمیه شرکت برای جذب شما به عنوان سرباز امریه یا سرباز فناور استفاده گردد. 

شرکت نیز باید برای استفاده از این تسهیلات علاوه بر دانش بنیان بودن، دارای اظهارنامه مالیاتی بوده و در اظهارنامه مالیاتی خود حداقل 100 میلیون فروش داشته باشد. در نهایت بعد از آنکه مدارک توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین بنیاد ملی نخبگان تایید شد، شرکت شما لازم است تعهداتی را مبنی بر واریز حقوق و بیمه شما در طول دوران خدمت ارائه داده و در سامانه تینت (سامانه مدیریت و نظارت سرباز امریه) بارگذاری نمایید. بد نیست به یک نکته اساسی اشاره کنیم، شما باید حداقل 45 روز قبل از تاریخ اعزام، برگه مربوطه معروف به برگه سبز را از طریق همین سامانه تینت به معاونت علمی تحویل دهید. بعد از تایید تمام مراحل، نوبت گذراندن دوران شیرینی آموزشی در پادگان فرا می‌رسد که بعد از آن از طریق نزاجا به معاونت علمی و فناوری رییس جمهور معرفی می شوید و سپس باید به مدت 22 ماه به طور تمام وقت در خدمت شرکت خود باشید. اما آخرین و مهم‌ترین نکته، بعد از تایید امریه و در حین اعزام به خدمت باید اطمینان حاصل کنید که شرکت مربوطه هزینه آموزشی شما را به حساب نیروهای مسلح واریز کرده باشد که این موضوع از طریق کارگزار معتمد معاونت علمی به حساب ستاد کل واریز می گردد. در غیر اینصورت در حین آموزشی، لغو امریه خواهید شد و باید ادامه خدمت را در پادگان سپری کنید.

حقوق امریه دانش‌بنیان چقدر است؟

یک سرباز امریه حقوقی که دریافت خواهد کرد کاملا مشابه حقوق سرباز عادی است. به عبارتی در صورتی که حقوقی که فرد امریه در شرکت بیش از حقوق مصوب ستاد کل نیروهای مسلح باشد، غیر قانونی است و معاونت در این مسائل با شرکت برخورد خواهد کرد. البته ناگفته نماند که این حقوق آنچنان نیست که بتوانید بر روی آن زیاد حساب باز کنید. اما باز هم می‌توانید برای هزینه رفت‌وآمد و برخی موارد دیگر روی آن حساب باز کنید. این حقوق بستگی به موارد مختلفی مانند مدرک تحصیلی و محل خدمت دارد و در صورت تاهل و یا دارا بودن فرزند این حقوق افزایش خواهد یافت. به هر حال در صورتی که به صورت امریه در حال خدمت هستید فراموش نکنید که شما همچنان سرباز هستید و در بسیاری از موارد از جمله حقوق و مزایا، خروج از کشور و رعایت اصول کلی مانند سربازان عادی با شما رفتار خواهد شد.

همانطور که گفته شد حقوق اصلی سرباز نیز بسته به اینکه شما چه مدرکی دارید، اندکی تفاوت خواهد داشت. بنابراین بسته به مدرک افراد، حقوق سرباز امریه دانش‌بنیان نیز متفاوت خواهد بود. اما به طور معمول این مقدار بین 500 الی 600 هزار تومان است که هر سال این مبلغ اندکی تغییر خواهد کرد. از طرفی، شرکت مربوطه موظف است تا بیمه شما را با توجه به نرخهای بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح پرداخت کند. به این صورت که در همان ابتدای کار شرکت به صورت یک چک مبلغ بیمه فرد را برای معاونت علمی و فناوری واریز نموده تا امور بیمه شما مستقیم از طریق معاونت علمی و فناوری پیگیری شود. ضمن آنکه حقوق دریافتی نیز از جانب شرکت پرداخت خواهد شد، با این تفاوت که معمولا میزان و دستورالعمل آن توسط ستاد کل نیروهای مسلح تعیین می شود.

آیا سرباز امریه می تواند از کسری های خود استفاده کند؟

سرباز امریه در صورت موافقت شرکت خود و همچنین معاونت علمی و فناوری می تواند از برخی کسری ها از جمله کسری ایثارگری، بسیج و کسری پروژه استفاده نماید. با این حال در صورتی که فرد کسری پروژه از ارگانی جز نزاجا (نیروی زمینی ارتش) داشته باشد، استفاده از این کسری دشوار و حتی نشدنی خواهد بود. به نحوی که فرد بین امریه شدن در شرکت دانش بنیان و استفاده از کسری پروژه از ارگانهای جز نزاجا باید یکی را انتخاب نماید.

 

پروژه جایگزین خدمت در صنایع دفاعی و کشوری و یا شرکت‌های دانش‌بنیان

خوب به سراغ قسمت جالب و شیرین داستان برویم. پروژه جایگزین خدمت به نوعی یک درجه بالاتر از امریه بوده و نیاز است که شما دارای رزومه بهتر و به اصطلاح آورده بیشتری در چنته داشته باشید. در این حالت نیز باید مراحل ابتدایی ذکر شده برای گرفتن امریه را دوباره بپیمایید. با این حال، برخی نکات مهم در این خصوص وجود دارد از جمله:

ü      بعد از ارسال مدارک و مستندات از طریق سامانه سینا، شما باید بتوانید امتیاز لازم را کسب کنید. این امتیاز برای افراد کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب برابر با 110 و 120 امتیاز خواهد بود.

ü      امتیازات شامل امتیازات علمی و فناورانه خواهد بود که حداقل 60 امتیاز آن باید از فناور باشد و  مصادیق گفته شده در بخش امتیازهای سرباز امریه، در اینجا نیز کاملا تطبیق خواهد داشت.

ü      بعد از آنکه شما توانستید تایید بنیاد ملی نخبگان را بگیرید، به دانشگاه دفاع ملی معرفی خواهید شد و از آن طریق می‌توانید پروژه مورد نظر خود را درصنایع دفاعی و کشوری یا شرکت خود انجام دهید.

ü      مدت زمان انجام پروژه به مدت 14 ماه بوده و شما در طول این مدت نیاز است که گزارش پیشرفت کار خود را برای دانشگاه دفاع ملی ارسال کنید.

ü      اما بخش اصلی داستان اینجاست که از میان تمامی این پروژها، بخشی به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دارد که درصورتی که حداقل امتیاز 250 را کسب کرده باشید و توسط معاونت علمی و فناوری در سامانه تینت نیز تایید شوید. 

بد نیست بدانید که هم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هم ستاد کل نیروهای مسلح بر مراحل مختلف امریه و پروژه جایگزین خدمت کاملا نظارت خواهند کرد. به عنوان مثال، شما چه در قالب سرباز امریه و چه پروژه جایگزین خدمت، باید هر چند وقت یکبار گزارش کار خود را ارسال کنید. ضمن آنکه معمولا به روش‌های مختلف از روند انجام فعالیت شما بازدید به عمل خواهد آمد.

شرایط شرکت دانش‌بنیان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه

قبلا اشاره کردیم که نمی‌توان هر شرکت دانش‌بنیانی را برای استفاده از تسهیلات سربازی فناور انتخاب کرد. برخی اوقات امکان دارد که خود این شرکت‌ها نیز از این موضوع اطلاع نداشته باشند. به طور کل باید شرایط زیر را داشته باشند:

ü      دانش‌بنیان بودن شرکت باید به تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رسیده باشد. البته در صورتی که می خواهید پروژه جایگزین خدمت در صنایع دفاعی و کشوری انجام دهید، خلاق بودن شرکت و یا استقرار در مراکز رشد، پارکهای علم و فناوری و یا شتابدهنده های کسب وکار نیز پذیرفته خواهد شد.

ü      شرکت مربوطه باید دارای اظهارنامه مالیاتی باشد و در غیراینصورت نمی‌توانید سربازی خود را در آنجا بگذرانید.

ü      براساس اظهارنامه مالیاتی شرکت مذکور باید توانسته باشد فروش کالا یا خدمات تولیدی را به میزان 100 میلیون تومان رسانده باشد. البته این شرط در صورتی که می خواهید صرفا پروژه جایگزین خدمت در صنایع دفاعی و کشوری انجام دهید لحاظ نخواهد شد.

ü      یک تبصره برای فروش شرکت وجود دارد و آن اینکه هر شرکتی که 300 میلیون تومان فروش داشته یا آنکه 5 نفر را استخدام کند، می‌تواند یک نفر را معرفی کند. حداکثر ظرفیت برای امریه شرکت‌ها در سال 5 نفر و پروژه در صنایع دفاعی و کشوری 10 نفر خواهد بود.

مشاوره امریه سربازی

به مراحل مختلف و شرایط اعطای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کردیم. اما قطعا شما بهتر اطلاع دارید که فرایندها و اقدامات مربوط به نظام وظیفه و سربازی تا چه اندازه دارای پیچیدگی است. بنابراین در حین انجام کار بسیاری از موارد و مسائل را باید به صورت کیس به کیس بررسی کرد. از همین رو بسیاری از افراد در این زمینه به دنبال استفاده از مشاوره امریه سربازی بوده تا بهتر بتوانند فرایند مربوطه را طی کنند. ضمن آنکه بسیاری از شرکت‌های مذکور به دنبال استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده در خصوص سربازی هستند تا بتوانند با از نیروی کار ارزان استفاده کنند. الوبیزنس به عنوان کارگزار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بحث مشاوره رایگان شرکت‌های دانش‌بنیان، این امکان را فراهم آورده تا شما بتوانید به صورت رایگان در این زمینه مشاوره دریافت کنید.

مشاوران مرتبط
آرمین خوشوقتی - مدیر منابع انسانی شرکت سینره و عضو مراجع حل اختلاف وزارت کار
آرمین خوشوقتی
مدیر منابع انسانی شرکت سینره و عضو مراجع حل اختلاف وزارت کار

آرمین خوشوقتی از سال ۱۳۷۳فعالیت خود در زمینه بیمه، قانون کار و تامین اجتماعی را شروع کرده و هم اکنون مدیر منابع انسانی شرکت طبیعت زنده (سینره) است.

درخواست مشاوره هر دقیقه 5,500 تومان
بیشتر
احمدرضا فتوّت - روانشناس صنعتی سازمانی و روانسنج
احمدرضا فتوّت
روانشناس صنعتی سازمانی و روانسنج

احمدرضا فتوت، دکتری روانشناسی صنعتی، رئیس هیئت مدیره شرکت مشاوره مدیریت کاین، مدیرعامل موسسه روانشناختی کاریزما مشاور و ۲۰ سال سابقه همکاری با سازمان های مختلف

درخواست مشاوره هر دقیقه 5,500 تومان
بیشتر
شیدا جعفری - مشاور حوزه منابع انسانی،  اشتیاق شغلی و انگیزش
شیدا جعفری
مشاور حوزه منابع انسانی، اشتیاق شغلی و انگیزش

شیدا جعفری، مشاور منابع انسانی، متخصص در زمینه های اشتیاق شغلی، انگیزه بخشی و Recognition و مدیر منابع انسانی آرنیک

درخواست مشاوره هر دقیقه 4,500 تومان
بیشتر
مراحل پیگیری اعتراض مالیاتی به چه صورت است؟

مراحل پیگیری اعتراض مالیاتی به چه صورت است؟

اعتراض مالیاتی می تواند شامل اعتراض مودی به مالیات تشخیصی، اعتراض در هیئت اختلاف بدوی و تجدیدنظر، اعتراض در شواری عالی مالیاتی و اعتراض به برگ مالیات قطعی در دیوان عدالت اداری باشد.

برای واردات از چین چه باید کرد؟

برای واردات از چین چه باید کرد؟

موضوعاتی از قبیل لیست کالاهای وارداتی از چین، بهترین کالا برای واردات از چین، هزینه ها و روش های واردات از این کشور در کنار برخی مسائل دیگر همواره برای تجار محل ابهام است.