درحال بارگذاری ...
دریافت مشاوره
امریه دانش‌بنیان در دوران کرونا چگونه خواهد بود؟

امریه دانش‌بنیان در دوران کرونا به چه صورت خواهد بود؟ 

خدمت وظیفه عمومی حتی در شرایط عادی نیز آنقدر مسائل و مصایب مختلف به همراه دارد که فرد مشمول را به خوبی با سختی‌های زندگی آشنا کند.

با این حال، از بد روزگار هستند کسانی که در کنار تمامی این مسائل و سایر مشکلات اقتصادی و مسائل ناشی از ویروس منحوس کرونا، قرعه خدمت در زیر پرچم به اسم آنها خورده باشد.

البته یکی دو سالی است برای کسانی که در حال حاضر در شرکت‌های دانش‌بنیان فعال هستند و به عنوان نیروی کلیدی شرکت شناخته می‌شوند، راه نسبتا همواری برای استفاده بهینه و تخصصی از خدمت سربازی به وجود آمده است.

فرصتی که اصطلاح معروف "این نیز بگذرد پادگان" را به حضور در یک شرکت دانش‌بنیان تبدیل کرده است.

شرکت‌هایی که توسط معاونت علمی و فناوری رییس جمهور به عنوان شرکت دانش‌بنیان شناخته شده و در حال حاضر می‌­توانند با شرایطی از جمله داشتن اظهارنامه مالیاتی بالای صد میلیون و یا لیست بیمه  بیش از 20 نفر، نیروی خود را به جای فرستادن به پادگان در شرکت نگهدارند.

البته بماند که هر اندازه که زمان می‌­گذرد حضور در پادگان دانش‌بنیان هم روز به روز سخت‌تر شده و شرایط حضور در عرصه جنگ اقتصادی دشوارتر!

 به هر حال، در شرایط حساس کنونی! خبری منتشر شد که لرزه بر دل آن دسته از مشمولانی انداخته که برای اعزام به آموزشی در ماه‌های 10 و 12 سال 99 و سپس فعالیت در شرکت‌ دانش‌بنیان برنامه‌ریزی کرده بودند!

این خبر حاکی از آن است که در دوران کرونا اعزام امریه دی و اسفند سال 99 بسته شده و قرار است اعزام مهر ماه اضافه شود. حال این سوال مطرح است که عازمان دی و اسفند چه می‌شوند و مهر و آبان به چه کسی می‌رسد؟

اعزام مهرماه سربازان امریه دانش بنیان چه سازوکاری دارد؟

با توجه به سازوکارهای گذشته امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان، مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان در تاریخ 25 تیرماه لیست اعزام آبان ماه سال 99 را اعلام کرد که بر اساس آن 103 نفر که بالاترین امتیاز را در بین متقاضیان داشتند برای اعزام آبان انتخاب شده بودند.

بر این اساس با توجه به اینکه در حال حاضر اعزام مهر ماه نیز به زمان‌های اعزام امریه دانش‎ بنیان اضافه شده و با توجه به اعلام مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان، تمامی افراد اعزامی آبان ماه سال 99 (یعنی همان 103 نفر) به لیست اعزام مهر ماه منتقل شدند.

به نحوی که در سایت دانش‌بنیان نیز لیست افراد اعزامی آبان ماه به لیست مهرماه تغییر وضعیت داده است.

بنابراین اعزامیان مهرماه (همان اعزامیان آبان قبلی) باید در تاریخ‌های جدید اعلام شده (یعنی 12 مرداد ماه) پروپوزال خود را در سامانه سرباز فناور (سامانه تینت) بارگذاری کنند تا تایید و یا عدم تایید نهایی آنها مشخص شود.

تکلیف افرادی که می‌خواستند در دی و اسفند 99 اعزام شوند؛ چیست؟

با توجه به اینکه در ماه‌های دی و اسفند امکان اعزام امریه دانش‌بنیان وجود ندارد، بهتر است فارغ از اینکه افراد امتیازشان چقدر است و صرف اینکه امتیاز حداقلی یعنی 80 امتیاز را کسب می‌­کنند، در سامانه سینا برای امریه آبان ماه اقدام کنند.

امید است با توجه به کم شدن بازه زمانی دو اعزام و تغییرات اخیر، روال دو اعزام گذشته که حداقل امتیاز را به 130 رسانده بود، شکسته شود و افراد با امتیاز پایین‌تر نیز بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

به هر حال افرادی که امیدی به اعزام شدن در آبان ندارند دو راه خواهند داشتند.

یکی اینکه فرصت بخرند و اعزام خودشان را تا اردیبهشت سال آینده به تاخیر بیندازند و یا اگر کارشناسی ارشد به بالا هستند برای پروژه جایگزین خدمت اقدام کنند. فعلا کرونا روی پروژه جایگزین خدمت تاثیر نگذاشته است!

برای اعزام در آبان ماه چه باید کرد؟

با توجه به تغییر زمان‌بندی اعزام، زمان ارسال درخواست‌ها هم با تغییر مواجه شده است.

به این ترتیب تمام کسانی که امسال قصد دارند تا از امریه دانش‌بنیان استفاده کنند، این مهلت را دارند که صرفا تا 30 مرداد، تکرار می‌کنیم 30 مرداد، درخواست خود را برای اعزام آبان ماه در سامانه سینا (Sina.bmn.ir) ثبت کنند.

بعد از ثبت اطلاعات این افراد، مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان مجددا لیست آبان ماه خود را ارائه خواهد داد که به نظر می‌رسد با این لیست پرونده امریه دانش‌بنیان در سال 1399 بسته می‌شود. 

با توجه به حساسیت موضوع و عدم اطلاع برخی از مشمولان نسبت به انجام روال امریه دانش‌بنیان، بهتر است این دسته از افراد با مشاوران خبره در این حوزه مشورت کنند.

امکان دریافت مشاوره امریه در شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق پلتفرم الوبیزنس به روش‌های مختلف فراهم شده است. 

مشاوران مرتبط
عباس باقی - مشاور امور مالی و مالیاتی، بیمه و کار در پارکهای فناوری و مراکز رشد
عباس باقی
مشاور امور مالی و مالیاتی، بیمه و کار در پارکهای فناوری و مراکز رشد

عباس باقی، از شاغلان با سابقه در پارک‌های علم و فناوری در سمت‌های شغلی متنوع و همچنین مدرس دوره آموزش قوانین و مقررات مربوط به پارک‌های علم فناوری

درخواست مشاوره 2,000 تومان در دقیقه
بیشتر
سید سجاد سادات رسول - مشاور راه اندازی و توسعه کسب و کار
سید سجاد سادات رسول
مشاور راه اندازی و توسعه کسب و کار

درخواست مشاوره 5,000 تومان در دقیقه
بیشتر
علی قوامی - مشاور و مدرس کارآفرینی و توسعه کسب و کار
علی قوامی
مشاور و مدرس کارآفرینی و توسعه کسب و کار

علی قوامی مشاور کارآفرینی و توسعه کسب‌وکار، متخصص در حوزه‌های راه‌اندازی کسب‌وکار، بازاریابی، تبلیغات و رونق کسب‌وکار

درخواست مشاوره 8,000 تومان در دقیقه
بیشتر
 • سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیزنس به اونها جواب بدهند

 • سلام وقت به خیر
  بنده در ترم ۱۳ از دانشگاه صدا وسیما فارغ التحصیل شده‌ام
  ایا به دلیل بالا رفتن تعداد ترم‌های به بنده اجازه گرفتن امریه داده میشود؟

 • سلام، در صورتی که فرد متقاضی و شرکت حائز شرایط لازم جهت بهره مندی از تسهیلات امریه باشند، فرد می‌بایست تقریبا ۱ ماه قبل از اعزام برگ سبز بدون غیبت ارائه دهد. استعلام و بررسی امکان این موضوع از مراجع ذیربط بدلیل بالا رفتن ترم‌های تحصیلی یا پایان یافتن مدت معافیت تحصیلی بر عهده خود فرد می‌باشد.

 • با سلام

  آیا امکانی هست که برای دی و اسفند اعزامی صورت بگیرد؟
  اگر برای دی و اسفند اعزامی نباشد. آیا برای اردیبهشت اعزام قطعی وجود دارد؟

 • سلام، خیر درحال حاضر اولین فرصت جهت اعزام امریه اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

 • با سلام. برای پروژه‌ی جایگزین چطور؟
  تاریخ اعزام اون چطوریه؟ آیا مثل امریه ماه‌های زوجه یا متفاوته و اینکه اکنون تغییر کرده؟
  آیا شیوع کرونا روی نمرات نخبگانی آن تاثیر داشته است؟
  ممنون میشم توضیح بفرمایید.

 • باسلام، از ابتدای آبان ۱۳۹۹ ملاک عمل جهت بهره مندی از پروژه جایگزین خدمت طرح صیاد شیرازی می‌باشد، که البته نه بدلیل شیوع کرونا ولی نسبت به طرح قبلی، نحوه محاسبه امتیازات تغییراتی داشته است. بعلاوه آنکه اعزام به آموزشی ویژه نخبگان برای متقاضیان پروژه جایگزین خدمت با اقدام از طریق دانشگاه دفاع ملی صورت می‌پذیرد و ارتباطی با زمان بندی امریه ندارد.

 • سلام خسته نباشید باتوجه به بالا رفتن درصد سرایت کرونا قرار است پسر من که کارشناس ارشدحقوق بین الملل است ومدرک بالای زبان انگلیسی هم دارد به علت کرونا در دکتری شرکت نکرد اول ابان ۹۹ پس فردا اعزام شود بهتر نبود که این اعزام حداقل یک ماه به تاخیر می‌افتاد و یا بصورت داوطلبی اعزام می‌شد لطفا در این مورد می‌توانید نظراتی بفرمایید با تشکر راستجو

 • با سلام و آرزوی صحت و سلامتی،
  بطور کلی اعزام متقاضیان امریه در ماه‌های زوج سال صورت می‌پذیرد، از طرفی مطابق هماهنگی‌های صورت گرفته با ستاد کل نیروهای مسلح و با توجه به شرایط خاص شیوع بیماری کرونا اعزام‌های دی و اسفند سال ۹۹ لغو شد و حتی بدلیل شرایط حاکم و توزیع اعزامی‌ها، تعدادی از متقاضیان تحت ماه‌های فوق العاده اعزام شدند، لذا به نوعی اعزام آبان ماه ۹۹ آخرین اعزام برای متقاضیان امریه در سال ۹۹ می‌باشد.

 • آیا ظرفیت اعزام‌های دی و اسفند به ماه اردیبهشت و تیر سال آینده اضافه می‌شود که شانس ما برای سال بعد بیشتر شود؟

 • با سلام، احتمال افزایش سهمیه در سال آینده وجود دارد و مذاکرات در این زمینه ادامه دارد، با این وجود بهتر است تا حد ممکن امتیازات خود را تا موعد ثبت نام در سامانه سینا افزایش دهید تا شانس بیشتری داشته باشید.

 • راه های راه اندازی یک کسب و کار در حوزه مهندسی آب چه گونه است؟

 • سلام و وقت بخیر
  این صفحه در مورد موضوع امریه سربازی میباشد
  لطفا سوال خودتون رو از طریق منو بالا (دریافت مشاوره) با ما در میون بذارید تا تیم الوبیزنس پاسخگوی شما باشند

خانه دسته‌بندی پروفایل