درحال بارگذاری ...
دریافت مشاوره
چرا باید به صادرات خدمات بیشتر فکر کنیم؟

منظور از صادرات خدمات چیست؟ 

حتما تاکنون در مورد صادرات انواع کالاها بسیار شنیده‌اید. اما کمتر کسی است که به صادرات خدمات فکر کرده باشد. این در حالی است که در بسیاری از کشورها، خدمات بخش عمده‌ای از صادرات آنها را به خود اختصاص داده است. صادرات خدمات حالتی است که شما به عنوان صادرکننده، انجام یک پروژه یا فعالیت اقتصادی را در خارج از کشور بر عهده می‌گیرید که معمولا شامل طراحی، مدیریت، ساخت و اجرای یک طرح مشخص است. بدین ترتیب بدون خروج کالا، شما موفق به ارزآوری برای کشور شده‌اید. بنابراین این نوع از صادرات خود زیرمجموعه‌ای از صادرات غیرنفتی به شمار می‌رود که در آن معمولا به جای کالا، تخصص و انجام کار مورد معامله قرار می‌گیرد. کشور ما پیش‌تر یکی از واردکنندگان عمده خدمات فنی و مهندسی بود. به طوری که بیشتر طرح‌های صنعتی، کارخانجات و صنایع نفت و گاز توسط شرکت‌های خارجی صورت می‌گرفت. 

اما از ابتدای دهه 70 و با رشد بخش خصوصی، کم کم صادرات خدمات از جانب صادرکنندگان ایرانی نیز قوت گرفت. نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که صادرات این بخش معمولا هر ساله با شیب مثبتی روبرو بوده است. ابتدا شرکت‌های بزرگ دولتی اقدام به صادرات خدمات می‌کردند، اما رفته رفته با توسعه بخش خصوصی، بسیاری از این شرکت‌های این حوزه نیز پا به عرصه گذاشتند. به نحوی که در حال حاضر شرکت‌های ایرانی در بسیاری از کشورهای منطقه حضور داشته و اقدام به انجام پروژه‌های فنی مهندسی کرده‌اند. 

مزایای صادرات خدمات فنی و مهندسی چیست؟ 

صادرات خدمات فنی مهندسی نسبت به صادرات کالا، مزایای بیشتری برای صادرکننده در پی دارد. ضمن آنکه دولت نیز در دهه‌های اخیر تلاش کرده تا با وضع قوانین مختلف به صادرکنندگان این حوزه امتیازاتی اعطا کند. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • شهرت منطقه‌ای و جهانی برای صادرکننده 
 • ارائه تسهیلات مختلف بانکی به صادرکنندگان 
 • ارائه تسهیلات بیمه‌ای برای صادرکنندگان 
 • ارتقاء مهارت‌های منابع انسانی 
 • حمایت‌های دولتی در زمینه بازاریابی 
 • برخورداری از سایر امتیازات صادرات کالاهای غیرنفتی 

هادی نیلی احمدآبادی مشاور صادراتی در خصوص مزایای صادرات خدمات و همچنین نکات مهمی که صادرکنندگان در این خصوص باید به آن توجه کنند، اشاره می‌کند.  

 مشکلات صادرات خدمات فنی و مهندسی چیست؟ 

 علی‌رغم مزایایی که صادرات در این حوزه در پی دارد، اما صادرکنندگان این حوزه با برخی چالش‌ها نیز روبرو هستند که البته دولت و سیاست‌گذاران این حوزه تلاش کرده‌اند تا این چالش‌ها را به حداقل برسانند. از مشکلات صادرات خدمات فنی و مهندسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • عدم تجربه در زمینه بازاریابی بین‌الملل 
 • عدم آشنایی با قوانین بین‌المللی 
 • وجود رقباء مطرح در این زمینه 
 • هزینه بیشتر جهت تبلیغات و شرکت در مناقصه‌ها 
 • عدم آشنایی با شرایط و ویژگی‌های کشور مربوطه 
 • مشکلات مربوط به اسکان و ثبت شرکت در کشور مربوطه 

 قانون صادرات خدمات فنی مهندسی چه می‌گوید؟ 

 رفته رفته با اهمیت این موضوع سیاست‌گذاران به فکر تدوین برخی قوانین و مقررات در این خصوص افتادند. مهم‌ترین قانون در این زمینه آیین‌نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی است. این قانون به دنبال توجه دولت به بحث صادرات خدمات و در سال 1382 به تصویب رسیده است. آیین‌نامه حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی در 20 ماده تنظیم شده که به حمایت‌ها و تسهیلات در نظر گرفته شده برای صادرکنندگان اشاره کرده است. آیین‌نامه مذکور متشکل از بخش‌های زیر است: 

 • تعریف و ویژگی‌های صادرکننده خدمات فنی مهندسی 
 • شرایط احراز صلاحیت صادرکنندگان 
 • نحوه اعلام مناقصات بین‌المللی و بازایابی بین‌الملل 
 • تسهیلات مربوط به ضمانت‌نامه‌های بانکی
 • ارائه خدمات گمرکی 
 • سایر خدمات در نظر گرفته شده برای صادرکنندگان 

 نهادهای درگیر در امر صادرات خدمات فنی مهندسی کدام هستند؟ 

 به طور کل در بحث صادرات خصوصا صادرات خدمات فنی و مهندسی برخی از نهادهای دولتی و غیردولتی وجود دارند که صادرکنندگان می‌توانند از خدمات و تسهیلات ارائه شده توسط آنها استفاده کنند. این تسهیلات ممکن است در قالب تسهیلات مالی یا حمایت‌های دیگر صورت گیرد. در خصوص صادرات خدمات فنی مهندسی به برخی از این نهادها اشاره خواهیم کرد. 

 • کمیسیون صادرات خدمات فنی و مهندسی اتاق بازرگانی 
 • انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران 
 • سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های ایران در کشورهای مختلف 
 • سازمان توسعه تجارت 
 • اتاق مشترک بازرگانی با کشورهای مختلف 
 • صندوق توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی 

انتقال ارز حاصل از صادرات خدمات چگونه است؟ 

انتقال ارز حاصل از صادرات یکی از مهم‌ترین چالش‌های اکثر صادرکنندگان است. این مساله برای صادرکنندگان خدمات نیز وجود دارد و چه بسا با ابهامات بیشتری روبرو هستند. با این حال، انتقال ارز حاصل از صادرات خدمات تنها در یکی دو مورد با انتقال ارز صادرات کالا متفاوت است که علیرضا راشدی مشاور صادراتی در ویدئو زیر به آن اشاره می‌کند. 

مشاوران مرتبط
علیرضا راشدی - مشاور امور گمرکی
علیرضا راشدی
مشاور امور گمرکی

علیرضا راشدی اشرفی با بیش از ۳۰ سال سابقه در امور بازرگانی و تجارت، مدرس و مشاور در زمینه واردات و صادرات کالا، تخصیص ارزر، ثبت سفارش و سایر زمینه‌های مرتبط.

درخواست مشاوره 8,000 تومان در دقیقه
بیشتر
ناصر انزلی چی - مشاور شرکت در مناقصات بین الملل، صادرات خدمات و ورود به بازار روسیه
ناصر انزلی چی
مشاور شرکت در مناقصات بین الملل، صادرات خدمات و ورود به بازار روسیه

ناصر انزلی چی از افراد با سابقه و فعال در حوزه صادراتی، مدرس سمینارها و کارگاه‌های آموزشی حوزه صادراتی و شناخته شده به عنوان صادرکننده نمونه از سوی استانداری آذربایجان شرقی

درخواست مشاوره 5,000 تومان در دقیقه
بیشتر
سجاد غفاریان جم - مشاور بازاریابی صادراتی در کشورهای، عمان ، قطر، افغانستان
سجاد غفاریان جم
مشاور بازاریابی صادراتی در کشورهای، عمان ، قطر، افغانستان

سجاد غفاریان جم مشاور تجارت بین‌الملل، مسلط به انجام فرایندهای صادرات و واردات، مسلط به تجارت با افغانستان، چین و امارات

درخواست مشاوره 3,500 تومان در دقیقه
بیشتر
صادرات به هند را چطور انجام دهیم؟

صادرات به هند را چطور انجام دهیم؟

همکاری‌های دوجانبه ایران و هند در بحث توسعه بندر چابهار و سایر موارد، نشان می‌دهد که در آینده نزدیک صادرات به هند افق روشن‌تری پیش رو دارد.

روش‌های مرسوم صادرات را بشناسیم

روش‌های مرسوم صادرات را بشناسیم

یکی از اولین سوالاتی که در ذهن صادرکنندگان تازه کار ایجاد می‌شود این است که چه روش هایی برای این کار وجود داشته و مراحل صادرات کالا به چه صورت است؟

صادرات به عمان؛ چرا و چگونه؟

صادرات به عمان؛ چرا و چگونه؟

دسترسی به آبهای آزاد، فاصله نزدیک با بنادر مهم ایرانی و ثبات اقتصادی، باعث شده تا صادرات به عمان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تجار ایرانی باشد.

برای واردات از چین چه باید کرد؟

برای واردات از چین چه باید کرد؟

حجم بالای تجارت دو کشور در کنار رابطه پایدار سیاسی و اقتصادی؛ باعث شده تا واردات از چین در سالیان اخیر از جذابیت زیادی برای تجار و فعالان اقتصادی ایران برخوردار باشد.

برای واردات کالا چه باید کرد؟

برای واردات کالا چه باید کرد؟

آشنایی با مراحل واردات کالا و قوانین مرتبط با آن؛ از نخستین الزامات برای ورود جدی یک شرکت یا فرد تازه‌کار به دنیای تجارت و بازرگانی است.

چگونه به قطر صادرات کنیم؟

چگونه به قطر صادرات کنیم؟

صادرات به قطر، در زمینه‌های مختلف محصولات کشاورزی، مواد غذایی، کالاهای صنعتی و معدنی می‌تواند گزینه بسیار پربازدهی برای تجار ایرانی باشد.

 • سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیزنس به اونها جواب بدهند

 • سلام و درود
  شرکت ما در زمینه خدمات مهندسی ساختمان شامل تهیه نقشه‌های معماری سیویل برق تاسیسات مکانیکی طراحی نما و دکوراسیون داخلی سیستمهای اعلام حریق هوشمند سازی ساختمان و هرآنچه در مورد ساختمان است فعالیت دارد آیا امکان صادرات خدمات به خارج را داریم؟ درصورت امکان راهنمایی کنید

 • سلام و وقت بخیر
  بله میشود ولی باید محصول شما بررسی شود
  لطفا برای دریافت مشاوره با شماره‌های پشتیبانی تماس بگیرید
  با احترام
  الوبیزنس

خانه دسته‌بندی پروفایل