درحال بارگذاری ...
مشاوره اقتصادی حضوری، تلفنی و حتی رایگان

چرا به مشاوره اقتصادی نیاز داریم؟ 

در فرهنگ ایرانی ضرب‌المثل‌ها و اشعار زیادی برای مشورت با دیگران وجود دارد که بارزترین آنها در همان ضرب‌لمثل معروف «چند پیراهن بیشتر از تو پاره کرده» تجلی پیدا می‌کند. هر فردی در امورات شخصی خود ممکن است بارها با خانواده، دوستان، آشنایان یا روانشاسان مشورت کند. اما سوال این است که در عرصه اقتصادی و کسب‌وکار باید به چه کسی مراجعه کرد؟ امروزه حتی روش‌های مختلفی به صورت تلفنی، حضوری، آنلاین یا حتی رایگان برای این کار وجود دارد. این در حالی است که بسیاری از فعالان اقتصادی هنوز نمی‌دانند که چگونه می‌توان مشاوره کسب‌وکار تلفنی یا حضوری گرفت؟ بسیاری از آنها تمایل دارند تا سوالات خود را از دوستان و نزدیکان خود بپرسند. برخی دیگر ممکن است حتی به مشاوره اقتصادی اعتقادی نداشته باشند. این در حالی است که دلایل زیادی وجود دارد برای آنکه به یک مشاور اقتصادی رجوع کنیم. از جمله آنکه: 

 • مشاور اقتصادی به ما کمک می‌کند تا از ضرر و زیان‌های احتمالی کسب‌وکار جلوگیری کنیم. به عنوان ممکن است یک مشاور مالیاتی می‌تواند شرکتی را از جریمه چند میلیاردی نجات بدهد. البته این موضوع بسیار بستگی دارد که چه زمان به وی مراجعه کنیم. گاهی اوقات امکان دارد که گرفتن مشاوره همانند نوش‌داروی بعد از مرگ سهراب باشد. 
 • برخی اوقات امکان دارد یک شرکت قصد توسعه فعالیت خود را داشته اما مدیران آن نمی‌دانند از چه طریقی باید این کار را انجام داد یا آنکه آنها تمایل دارند تا روش‌های درآمدزایی خود را توسعه دهند. مشاوره اقتصادی می‌تواند در افزایش فروش یا انواع سرمایه‌گذاری‌ به کسب‌وکارها کمک کند. بدین ترتیب خروجی آن بازدهی بیشتر و افزایش سود خواهد بود. 
مهدی غریب فعال در زمینه مشاوره مالیاتی:  

گستردگی و سرعت تغییرات قوانین مالیاتی باعث شده تا بسیاری از شرکت‌ها و افراد به علت عدم اطلاع از قوانین و مقررات، متحمل جریمه‌های سنگین شوند. ممکن است برخی مسائل در گذشته به عنوان جرم مالیاتی نبوده باشد، اما در حال حاضر جرم محسوب شود. بنابراین نیاز است که شرکت‌ها و مدیران مختلف هم آگاهی خود را در این خصوص بالا برده و هم از تجربه افراد دیگر حتما استفاده کنند. 

 • بهبود فرایندها و روش‌های انجام کار در یک کسب‌وکار یکی دیگر از مزایای استفاده از خدمات مشاوره است. ممکن است روند انجام یک کار در یک شرکت به لحاظ قانونی یا فرایندی درست نباشد که مشاور با توجه به تجربه‌ای که دارد می‌تواند آن را اصلاح کند. 
 • برخی اوقات مشکلات اقتصادی باعث می‌شود تا سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف درگیر مشکلاتی شوند که حل آنها به روش‌های عادی امکان‌پذیر نخواهد بود. برخی از این مسائل پیچ‌های خطرناکی هستند که ممکن است حتی حیات سازمان را نیز با خطر مواجه کند. مشاور کمک می‌کند تا با بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش اینگونه مسائل حل شود. 

مشاور اقتصادی کیست؟ 

 برای افرادی که به دنبال گرفتن مشورت اقتصادی هستند اولین سوال این است که اساسا مشاور اقتصادی چه فردی است و از کجا می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. در پاسخ باید گفت چنین افرادی ممکن است از ویژگی‌های مختلفی برخوردار بوده و جایگاه‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر داشته باشند. از طرفی مشکلات و مسائلی که با آنها درگیر هستیم، تا حد زیادی تعیین می‌کند که چه فردی بهترین مشاور اقتصادی برای ما خواهد بود. برخی اوقات امکان دارد یک فعال بازار سرمایه یا حتی یک استاد دانشگاه بهترین گزینه برای دریافت مشاوره باشند. با این حال، مشاوران اقتصادی معمولا در چندین دسته جای می‌‌‌گیرند. 

 فعالان اقتصادی: همیشه افرادی که به صورت عملیاتی درگیر مسائل مختلف مربوط به کسب‌وکار هستند، بهتر از چم‌وخم کارها اطلاع دارند. برخی از آنها که قدرت تحلیل و ارزیابی خوبی دارند، معمولا مشاوران اقتصادی خوبی خواهند شد. این افراد چون خودشان به نوعی دستی بر آتش دارند، بهتر می‌توانند در تشخیص فرصت‌ها یا رفع تهدیدات به ما کمک کنند. هر چند ممکن است برخی از آنها به علت حس رقابت، تمایلی برای انجام این کار نداشته باشند. 

افراد آکادمیک و دانشگاهی: جستجو، تحقیق و پژوهش باعث می‌شود تا انسان نسبت به ابعاد مختلف یک موضوع تسلط پیدا کند، روش‌های علمی حل مساله را یاد بگیرد و برای آنها راه‌حل‌های منطقی ارائه بدهد. بسیاری تمایل دارند تا از اساتید دانشگاه، مدرسان و پژوهشگران افرادی را به عنوان مشاور اقتصادی برگزینند. این افراد غالبا تحلیل‌های خوبی از مسائل ارائه می‌دهند، با این حال برخی اعتقاد دارند که نداشتن تجربه عملی قابل‌توجه، پاشنه‌آشیل آنها محسوب می‌شود. 

دوستان و آشنایان: این گروه غالبا در دسترس‌ترین و ارزان‌ترین روش برای گرفتن مشورت محسوب می‌شوند. همانگونه که ما در بسیاری از امورات شخصی ابتدا نظر دوستان و نزدیکان خود را می‌گیریم، در فعالیت‌های اقتصادی نیز این روند معمولا وجود دارد. با وجود هزینه کم و دسترسی آسان، اما باید گفت همیشه آسان‌ترین روش بهترین روش نخواهد بود. چرا که بسیاری از این افراد فاقد تجربه لازم در ارائه مشورت‌های تخصصی هستند. 

مشاوران تخصصی: باید قبول کرد که مشاوره هم یک شغل تخصصی است. همانطور که روانشناسان در مسائل شخصی و عاطفی به ما کمک می‌کنند، مشاوران اقتصادی نیز در مسائل و مشکلات مربوط به کسب‌وکار ما را یاری می‌دهند. بنابراین برخی از افراد به صورت حرفه‌ای و تخصصی حرفه مشاوره اقتصادی را برای خود برمی‌گزینند. آنها ممکن است به واسطه چندین سال سابقه، تجربه و اطلاعاتی که در این زمینه دارند، به این حرفه ورود پیدا کرده باشند. 

 وظایف مشاور اقتصادی چیست؟ 

هر شغلی طبعا دارای یک شرح شغل است. شرح شغلی که مشخص می‌کند فرد شاغل باید چه وظایفی انجام دهد، چه اختیاراتی برای انجام آنها داشته و از همه مهم‌تر چه مسئولیت‌هایی بر عهده دارد. بر همین مبنا یک مشاور اقتصادی نیز وظایف متعددی بر عهده دارد که البته این وظایف در تمام موارد ممکن است وجود نداشته باشد. چنین فردی می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها به ما کمک کند، بنابراین شرح شغل وی نیز می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اما به طور کل فهرست زیر می‌‌تواند چک لیستی از شرح وظایف مشاور در این زمینه باشد: 

 • بتواند بهترین و سودآورترین فرصت‌های اقتصادی را شناسایی و نسبت به فعالیت و سرمایه‌گذاری در آن حوزه‌ها تسلط داشته و آنها را معرفی کند. 
 • با مفاهم مختلف کسب‌وکار در زمینه‌های مختلف خصوصا در زمینه تامین مالی و سرمایه‌گذاری آشنا و در این خصوص راه‌حل‌های تخصصی ارائه دهد. 
 • برای مسائل و مشکلات مالی و اقتصادی که کسب‌وکار با آن درگیر می‌شود، راه‌حل عملیاتی و نه صرفا کلی داشته باشد. 
 • بتواند طرح‌های اقتصادی زودبازده و سودآور را به مشتریان خود معرفی کند و در راه‌اندازی کسب‌وکار به آنها کمک کند. 
 • به بازارهای مختلف مالی مانند بازار طلا و ارز، بازار سرمایه، مسکن و سایر بازارها اشراف داشته و در خصوص بازدهی آنها تحلیل ارائه دهد. 
 • از چنین فردی انتظار می‌رود که ضررها و هزینه‌های غیرضرور کسب‌وکار را شناسایی و آنها را معرفی کند. 
 • با قوانین و مقررات مختلف در حوزه اقتصادی و همچنین فضای کلی کسب‌وکار کشور آشنایی کافی داشته تا بتواند افراد و کسب‌وکارها را راهنمایی کند.
 • با مفاهیم نوین کسب‌وکار در ایران مانند کسب‌وکارهای آنلاین و سرمایه‌گذاری در این حوزه آشنایی کامل داشته باشد. 

 

هومن عطار فعال در زمینه مشاوره بازاریابی و فروش

یک مشاور اقتصادی، معمولا سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف را بررسی کرده و با مسائل مختلف سروکار داشته است. بنابراین با یک نگاه بیرونی می‌تواند به کسب‌وکار ما نگاه کند. او معمولا نکاتی را می‌بیند که بسیاری از مدیران و دست‌اندرکاران کسب‌وکار به علت روزمره‌گی‌های روزانه به آنها بی‌توجه بوده‌اند. 

چگونه یک مشاور اقتصادی خوب پیدا کنیم؟ 

علی‌رغم رشد و توسعه ارتباطات و تکنولوژی، هنوز برای بسیاری از افراد پیدا کردن یک مشاور اقتصادی خوب دغدغه‌ای اساسی محسوب می‌شود. این مشکل معمولا از دو ناحیه وجود دارد. نخست آنکه بسیاری از حوزه‌ها هستند که یافتن یک مشاور ذی‌صلاح در آن خصوص به سختی امکان‌پذیر است. از طرفی دیگر برخی از حوزه‌ها، به علت وجود افراد و مراکز مختلف مشاوره، نمی‌توان به راحتی دست به انتخاب زد. یافتن یک مشاور در این خصوص معمولا از طرق مختلفی امکان‌پذیر بوده که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر است: 

شرکت‌های مشاوره اقتصادی 

در چند سال اخیر و با رشد کسب‌وکارهای گوناگون در کشور به مرور شرکت‌های مشاوره زیادی نیز در زمینه‌های گوناگون کسب‌وکار شکل گرفتند. آنها با ارائه خدمات مشاوره‌ای در حوزه‌های مختلف به مشتریانشان سرویس می‌دهند و در قبال آن پولی را دریافت می‌کنند. برخی از شرکت‌های مشاوره اقتصادی در یک زمینه خاص مانند سرمایه‌گذاری، مالیات یا سایر زمینه‌های مشخص فعالیت می‌کنند. برخی دیگر از آنها نیز در چندین حوزه مختلف فعالیت دارند. نحوه فعالیت آنها معمولا به صورت‌های مختفی است. برخی از این شرکت‌ها از طریق همکاری با مشاوران مختلف، خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهند و برخی دیگر خود اقدام به این کار می‌کنند. علی‌رغم رشد اینگونه شرکت‌ها در چند سال اخیر، اما معمولا هزینه بالا و فرایند طولانی برای دریافت مشاوره از معایب مهم آنها به شمار می‌رود. به همین دلیل بسیاری تمایل دارند تا از روش‌های مرسوم دیگر استفاده کنند. 

مشاوره اقتصادی تلفنی و حضوری 

ماهیت مسائل اقتصادی به نحوی است که برخی از آنها به صورت تلفنی و پاره‌ای دیگر به صورت جلسات حضوری قابل حل است. از طرف دیگر، رشد سریع تغییر و تحولات این عرصه باعث شده تا افراد و شرکت‌ها در بسیاری از موارد نیاز به دریافت مشاوره فوری داشته باشند. بنابراین نمی‌توانند وقت خود را صرف فرایندهای پیچیده و روندهای دریافت مشاوره کنند. طی چند سال اخیر رشد تکنولوژی باعث شده تا روش‌های زیادی برای ارائه خدمات مشاوره‌ کسب‌وکار به صورت‌های مختلف ایجاد شود که یکی از آنها استفاده از اپلیکیشن مشاوره کسب‌وکار است. 

پلتفرم مشاوره کسب‌وکار الوبیزنس به عنوان اولین سامانه مشاوره کسب‌کار، این امکان را فراهم آورده تا افراد و کسب‌وکارها به صورت‌های مختلف تلفنی، حضوری با مشاوران خبره ایران در تمام زمینه‌های اقتصادی ارتباط برقرار کرده و مشورت بگیرند. از طرفی، امکان دریافت مشاوره رایگان برای شرکت‌های دانش‌بنیان از طریق این پلتفرم فراهم شده است. در صورت هر گونه ابهام می‌توانید آن را با همکاران ما در میان بگذارید.