درحال بارگذاری ...
چرا و چگونه مشاوره استارتاپ بگیریم؟

با بهترین مرکز مشاوره استارتاپ آشنا شویم! 

واژه «اینترنت» از جمله اصطلاحاتی است که به دنبال خود اسامی متفاوت زیادی را به یدک می‌کشد. از خرید اینترنتی و فروشگاه اینترنتی گرفته تا کسب‌وکار اینترنتی و استارتاپ‌ها. کسب‌وکارهای اینترنتی اگرچه در ابتدا با مقاومت ارگان‌های دولتی دولتی و کسب‌وکارهای سنتی روبرو شدند، اما در نهایت توانستند با تکیه بر قدرت تخریب خلاق، خود را به آنها بقبولانند. در ایران نیز با نفوذ و گسترش اینترنت در چند سال اخیر، کم‌کم انواع و اقسام استارتاپ‌های مختلف شکل گرفتند. راه‌اندازی و مدیریت این نوع از کسب‌وکارها دارای تفاوت‌های اساسی با مدل‌های قدیمی است. کافی است دیجی‌کالا یا یک فروشگاه اینترنتی دیگر را با فروشگاه‌های فیزیکی معمولی در سطح شهر مقایسه کنیم، می‌بینیم که روش راه‌اندازی، فروش، بازاریابی و به طور کل مدیریت آنها متفاوت است. 

با ظهور الگوهای موفق از کسب‌وکار اینترنتی و ایجاد روش‌های مختلف برای کسب درآمد از اینترنت، بسیاری از افراد به این حوزه ورود پیدا کردند، اما غالبا با چالش‌های مختلف روبرو شدند. چگونگی راه‌اندازی استارتاپ، روش‌های کسب‌ درآمد از اینترنت، مسائل حقوقی استارتاپ‌ها، جذب سرمایه‌گذار، تیم‌سازی، ارتباط با سرمایه‌گذار و برخی مسائل دیگر از جمله مهم‌ترین چالش‌های فعالان اکوسیستم استارتاپی به شمار می‌روند. این مسائل و چالش‌ها باعث شده تا اکثر فعالان اکوسیستم برای پیش‌برد اهداف خود به مشاوره استارتاپی نیاز پیدا کنند. اما مساله این است که چگونه می‌توان برای دریافت اینگونه خدمات استارتاپی اقدام کرد؟ 

شرکت‌ها و کسب‌وکارهای سنتی غالبا با همان روش‌های سنتی نیز برای دریافت مشاوره کسب‌وکار اقدام می‌کنند. معمولا شرکت‌های مشاوره کسب‌کار از جمله مهم‌ترین مراکزی هستند که این کسب‌وکارها برای دریافت خدمات مشاوره‌ای به آنها مراجعه می‌کنند. اما کسب‌وکارهای اینترنتی غالبا راه دیگری برای این کار می‌پیمایند. چابکی و آنلاین بودن این نوع از کسب‌وکارها باعث شده تا در بسیاری از فرایندها و فعالیت‌ها از جمله دریافت مشاوره، متفاوت عمل کنند. دسترسی به مشاوران استارتاپ، معمولا بهترین گزینه برای دریافت خدمات استارتاپی محسوب می‌شود. آنها می‌توانند از یک مشاور استارتاپ به عنوان منتور استفاده کرده و حتی از آن به عنوان یکی از هم‌تیمی‌های خود دعوت کنند. دسترسی به طیف زیادی از مشاوران و سهولت در دریافت مشاوره از جمله مزایای استفاده از این روش به شمار می‌رود. اما مساله این است که چه خدماتی غالبا توسط آنها به کسب‌وکارهای نوپا ارائه می‌شود؟ 

خدمات استارتاپی که مشاور کسب‌وکار اینترنتی ارائه می‌‌دهد

اصول اداره و مدیریت کسب‌وکارهای نوپا در بسیاری از موارد برای افراد عادی و حتی بنیانگذاران آنها دارای ابهام و مساله است. به همین دلیل غالبا فعالان این حوزه در برخی زمینه‌ها نیاز به دریافت خدمات استارتاپی دارند. خدماتی که مشاوران این حوزه ارائه می‌دهند معمولا شامل: 

مشاوره راه‌اندازی استارتاپ

شکل‌گیری این دسته از کسب‌وکارها برخلاف شرکت‌های سنتی، غالبا دو مشخصه بارز دارند که شامل فناور محور بودن و ریسک‌پذیر بودن است. ریسک‌پذیری به این معنا که یک کسب‌وکار اینترنتی قبل از شکل‌گیری رسمی و حتی قانونی، باید یک سری مراحل را پشت سر گذاشته باشد. مراحلی که در آن سودآور بودن ایده مربوطه به اثبات رسیده باشد تا بتواند برای مراحل دیگر جذب سرمایه کند. ویژگی فناور بودن نیز ایجاب می‌کند تا صاحبان آنها با اصول حاکم بر یک کسب‌وکار اینترنتی آشنا باشند. پیشنهاد ایده‌های جدید در مشاوره راه‌اندازی کسب‌وکار از جمله خدماتی است که یک مشاور در این خصوص ارائه می‌دهد. علاوه بر معرفی ایده‌های پردرآمد، امکان اجرایی شدن و ارائه بیزینس مدل برای آنها، از جمله خدمات دیگری است که ارائه می‌دهند. 

مشاوره حقوقی استارتاپ 

در سالیان اخیر مسائل حقوقی به مهم‌ترین دغدغه صاحبان کسب‌وکارهای جدید تبدیل شده است. از آنجا که فعالیت‌های مرتبط با این حوزه اکثر جدید بوده و سابقه آنها در دنیای کسب‌وکار و در کشورهای مختلف از جمله ایران وجود نداشته، به همین دلیل بسیاری از قوانین و مقررات لازم برای آنها هنوز شکل نگرفته است. این مساله مدیران را ناگزیر می‌کند تا از خدمات یک وکیل حقوقی استارتاپ بهره بگیرند. چنین فردی کمک می‌کند تا کسب‌وکارهای اینترنتی نوپا بتوانند در درجه اول مقدمات قانونی بودن فعالیت خود را فراهم آوردند. ضمن آنکه بتوانند مجوزهای لازم را برای شروع و ادامه فعالیت از نهادهای مربوطه دریافت کنند. از طرفی انجام بسیاری از فعالیت‌ها در سطح کسب‌وکار نیازمند استفاده از خدمات مشاوره حقوقی است. به عنوان مثال، امکان دارد یک کسب‌وکار اینترنتی نیز همانند سایر شرکت‌ها نیازمند ثبت اختراع داخلی و بین‌المللی یا ثبت طرح صنعتی باشد. 

 مشاوره مدیریت استارتاپ 

نحوه اداره کردن یک کسب‌وکار جدید دارای برخی مسائل ویژه و مختص به خود است. به عنوان مثال، بحث تیم‌سازی در استارتاپ‌ها یا چگونگی استخدام افراد و انعقاد قرارداد کاری با آنها از جمله مسائلی هستند که حداقل هم‌اکنون برای بسیاری از فعالان استارتاپی دارای ابهام است. مشاور استارتاپ کمک می‌کند تا در برخورد با این مسائل بتوان بهینه‌ترین تصمیم را گرفت. ضمن آنکه طراحی ساختار و چگونگی فعالیت اعضا نیز یکی دیگر از خدماتی است که وی ارائه می‌دهد. مدیریت این نوع از کسب‌وکارها به لحاظ اداری و مالی مسائل خاص خود را دارد و نیاز است از فردی باتجربه در خصوص برخی مسائل مشورت گرفت.                                                                                                                                

چگونه یک مشاور مدیریت حرفه‌ای شویم؟

چگونه یک مشاور مدیریت حرفه‌ای شویم؟

مشاوره مدیریت یکی از پردرآمدترین مشاغل حرفه‌ای دنیا محسوب می‌شود که در ایران نیز چند سالی است مورد استقبال قرار گرفته و می‌توان آینده خوبی برای آن در نظر گرفت.

  • پرسش شما

    سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیز به اونها جواب بدهند