درحال بارگذاری ...
دریافت مشاوره
ثبت اختراع داخلی و بین المللی؛ چگونه اختراعم را ثبت کنم؟

شرایط ثبت اختراع؛ خصوصیات اختراع قابل ثبت چیست؟  

فرض کنید یک فرد یا یک شخص حقوقی به فناوری جدید، محصول جدید یا فرایند جدید در یک حوزه خاص دست پیدا می‌کند که مشکلی را در آن زمینه برطرف می‌کند.

در این شرایط وی می‌تواند برای طی کردن مراحل ثبت اختراع به اداره ثبت مالکیت‌های صنعتی درخواست ثبت بدهد و به لحاظ قانونی آن اثر را به نام خود ثبت کند. 

اختراع هم می‌تواند به صورت داخلی و هم به صورت بین‌المللی به ثبت برسد که بستگی به نوع آن و هدف مخترع خواهد داشت. با این حال هر طرحی را نمی‌توان به عنوان اختراع ثبت کرد.

مراحل، زمان و هزینه ثبت اختراع داخلی و بین‌المللی علی‌رغم برخی شباهت‌ها؛ اما تفاوت‌های زیادی نیز با یکدیگر دارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به سوالات مهمی در این خصوص اشاره کنیم. 

 شرایط و مراحل ثبت اختراع در ایران در سه شرط کلی خلاصه می‌شود: 

1: جدید باشد

از جمله شرایط ثبت اختراع در ایران این است که باید جدید باشد، بدین معنی که اختراع مذکور در هیچ کجای دنیا و در هیچ قالبی منتشر نشده باشد.

بنابراین اگر ایده جدیدی به ذهن افراد رسید یا پژوهش جدیدی انجام دادند، قبل از آنکه آن را به صورت عمومی انتشار دهند، حتما باید در اداره ثبت اختراع و مالکیت‌های صنعتی ثبت کنند.

فرایند و مراحل ثبت اختراع معمولا زمان می‌برد. اما مهم این است که فرد یا شخص حقوقی مدارک مربوط به اظهارنامه را تحویل داده باشد و سپس دست به انتشار عمومی اختراع خود بزند. در غیر اینصورت امکان سرقت علمی اختراع وجود دارد. 

2: ابتکاری باشد

یکی دیگر از شرایط ثبت اختراع در ایران این است که طرح مورد نظر باید گام ابتکاری داشته باشد. گام ابتکاری بدین منظور است که اختراع فرد باید مشکلی را در آن حوزه برطرف کرده باشد.

بنابراین اگر طرحی صرفا جنبه ظاهری داشته باشد و مشکلی را حل نکند، به عنوان اختراع ثبت نخواهد شد.

3: در صنعت کاربرد داشته باشد

در نهایت از جمله شرایط ثبت اختراع در ایران این است که ایده مورد نظر باید در صنعت کاربرد داشته باشد. این شرط بدین معنی است که ما نمی‌توانیم ایده‌هایی که مربوط به حوزه‌هایی مانند بازاریابی یا امثال آن است را به عنوان اختراع ثبت کنیم.

به عنوان مثال، همین ایده الوبیزنس که مشاوران را به کاربران متصل می‌کند، یک ایده جدید است. این مدل به خودی خود به عنوان یک اختراع قابل ثبت نیست.

با این وجود، اگر نرم‌افزاری تحت وب یا موبایل در همین زمینه طراحی شود، امکان دارد که در قالب نرم‌افزار این ایده را به عنوان اختراع ثبت کرد. البته باید شرایط کاربرد صنعتی را داشته باشد.

اختراعات غیرقابل ثبت کدام هستند؟ 

قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری مصوب سال 1386 از جمله قوانین مهم در این زمینه محسوب شده که نیاز است افراد درگیر با این موضوعات آن را حتما مطالعه کنند.

در ماده 4 این قانون مواردی که از حیطه اختراع خارج بوده را معرفی می‌کند که شامل موارد زیر است:

 • کشفیات، نظریه‌های علمی، روش‌های ریاضی و آثار هنری 

 • منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل‌دهنده آنها، فرایندهای بیولوژیک تولید آنها

 • روش‌های تشخیص و معالجه بیماران انسان و حیوان
 • طرح‌ها و قواعد یا روش‌های انجام کار تجاری و سایر فعالیت‌های ذهنی و اجتماعی

 •  اختراعاتی که قبلا ثبت شده‌اند.

 • اختراعاتی که برخلاف قوانین عمومی جامعه و شرع تشخیص داده شوند.

تشخیص اختراعات غیر قابل ثبت بر عهده اداره ثبت اختراع و طرح‌های صنعتی است. بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای ثبت اختراع، از مشورت با کارشناسان خبره بهره گرفت.

در این خصوص بهتر است متقاضیان آیین‌نامه قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم را نیز مطالعه کنند که تا قبل از ارائه درخواست به پاسخ سوالات خود رسیده باشند. 

نهاد قانونی متولی ثبت اختراع در ایران و خارج از کشور 

بسته به اینکه اختراع خارجی یا داخلی باشد، برای ثبت آن نیاز است تا با مراکز مختلفی ارتباط گرفته شود. اکنون بیشتر فرایندها و مراحل ثبت اختراع در ایران و جهان به صورت الکترونیکی بوده و غالبا از طریق وبسایت این مراکز قابل انجام است.

از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به نهادهای زیر اشاره کرد:

مرکز مالکیت معنوی:  مرکز مالکیت معنوی که زیرمجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بوده، نهاد قانونی متولی ثبت اختراع در ایران محسوب می‌شود.

چند سالی است که فرایندهای لازم برای ثبت اختراع از طریق این سازمان به صورت الکترونیکی درآمده و افراد صرفا از طریق سایت این مرکز می‌توانند نسبت به ثبت اختراع خود اقدام کنند.

در وبسایت مرکز مالکیت معنوی بخش‌های زیادی در نظر گرفته شده که از جمله آنها می‌توان به ثبت اختراع اشاره کرد. ثبت طرح صنعتی، ثبت علائم تجاری و ثبت نشانه‌های جغرافیایی از جمله موارد دیگر است.

بررسی فرایندها، مراحل و همچنین پرداخت هزینه ثبت اختراع تنها از طریق وبسایت مرکز مالکیت معنوی امکان‌پذیر بوده و مراجعه حضوری معمولا تاثیری در روند انجا کارها نخواهد داشت.

بنابراین افراد می‌توانند با مراجع به این وبسایت ابتدا نسبت به تکمیل اظهارنامه ثبت اختراع اقدام کرده و سپس منتظر دریافت ابلاغیه جدید باشند. 

کنوانسیون پاریس

برخی از افراد قصد دارند تا اختراع خود را در سایر کشورها و مراجع بین‌المللی نیز به ثبت برسانند و برای ثبت پتنت (Patent) به صورت بین‌المللی اقدام کنند. از جمله نهادهای بین‌المللی مرتبط با ثبت اختراع بین‌المللی می‌توان به کنوانسیون پاریس اشاره کرد.

ثبت اختراع بین‌المللی از طریق این کنوانسیون به این صورت است که افراد می‌توانند بعد از 12 ماه از گذشت ثبت اختراع در کشور خود، نسبت به انجام این کار در یکی از کشورهای دیگر اقدام کنند.

ایران سال‌ها است که به این کنوانسیون ملحق شده و افراد می‌توانند از این طریق برای ثبت آثار خود در سایر کشورها اقدام کنند. اما علاوه بر این کنوانسیون، سازمان‌های بین‌المللی دیگر نیز در این خصوص وجود دارد. 

بیژن نصیری‌اعظم، مشاور ثبت اختراع: 

هر اندازه که افراد در فرایند ثبت اختراع دقت لازم را در ثبت انجام مراحل مختلف، ثبت اظهارنامه و نوشتن دقیق و جزئی توصیف اختراع به خرج بدهند، گواهی ثبت اختراع برای آنها معتبرتر خواهد بود. از طرفی، در آینده احتمال تقلب و سرقت علمی از آنها بسیار کمتر خواهد شد. چرا که با ادله و اسناد معتبر می‌توان نقص‌کننده اختراع را محکوم کرد. 

معاهده PCT 

این معاهده اشاره به یک پیمان و تعهد بین‌المللی دارد که با استفاده از آن می‌توان اختراعات خود را به صورت بین‌المللی در سایر کشورهای جهان به ثبت رساند. سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) چتر حمایتی این معاهده بوده و زیر نظر آن به فعالیت می‌پردازد.

دفتر اصلی آن در شهر ژنو سوئیس قرار دارد و به علت مزایایی که این معاهده در ثبت اختراع بین‌المللی و ثبت پتنت دارد، بسیاری از افراد از این روش برای ثبت اختراع استفاده می‌کنند.

چرا که هم زمان بیشتری نسبت به مدت زمان 12 ماهه در اختیار افراد قرار می‌دهد و هم افراد می‌توانند با ثبت کردن اثر خود در آن، از احتمال کپی‌برداری و سرقت جلوگیری کنند.

هر چند که معمولا فرایند ثبت اختراع بین‌المللی از این طریق ممکن است با هزینه و زمان بیشتری همراه باشد. 

سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO

این سازمان دارای سابقه طولانی در زمینه ثبت آثار متعدد به صورت بین‌المللی و حمایت از مخترعین است. WIPO در حال حاضر معاهده‌های مختلفی را در زمینه ثبت آثار و اختراعات مدیریت می‌کند که یکی از آنها معاهده PCT است.

این سازمان معمولا در دو زمینه کپی‌رایت و مالکیت صنعتی از مخترعان بین‌المللی حمایی می‌کند. ایران قریب به 20 سال است که به عضویت این سازمان بین‌المللی درآمده و افراد می‌توانند از مزایای آن در راستای ثبت آثار خود بهره ببرند. 

 مراحل ثبت اختراع در ایران به چه صورت است؟ 

اصلی‌ترین مرحله در ثبت اختراع، مراحل و انجام فرایندهای اداری مربوط به آن است. همانطور که اشاره شد برای ثبت هر اثر و نوآوری در ایران باید به وبسایت سازمان مالکیت معنوی مراجعه کرد. در این سایت یک بخش برای ثبت اختراع و ثبت اظهارنامه در نظر گرفته شده است.

اظهارنامه اختراع را می‌توان اصلی‌ترین نکته در انجام این فرایند دانست. چرا که کارشناسان این سازمان براساس این اظهارنامه نسبت به قبول یا رد اختراع اقدام می‌کنند.

اظهارنامه ثبت اختراع معمولا دارای چندین بخش مختلف است. در یک بخش مخترع باید نسبت به تکمیل برخی از اطلاعات و مشخصات شخصی خود اقدام کند. اما مهم‌ترین بخش اظهارنامه مربوط به ثبت اثر و توضیحات مربوطه آن است.

توضیحات باید به زبان فارسی بوده و مخترع در آن در خصوص تکمیل اطلاعاتی از قبیل نام اثر، توصیف کلی آن، نقشه‌ها و سایر اطلاعات دیگر اقدام می‌کند.

بعد از انجام این کار و سایر فرایندهای اداری، معمولا چند حالت رخ خواهد داد که افراد مشمول یکی از آنها خواهند بود: 

رد اثر

 ممکن است بنا به هر علتی کارشناسان مربوطه اثر وارد شده را فاقد فاکتورها و الزامات قانونی برای ثبت اختراع بدانند. یکی از مهم‌ترین دلایل رد اختراع تکراری بودن آن است.

در این صورت از متقاضی درخواست می‌شود تا با مراجعه به بخش «جستجوی اختراعات» در وبسایت مرکز مالکیت معنوی، یک بار دیگر اختراع خود را با اختراعات مشابه آن بررسی کند.

در صورتی که مخترع نتواند ثابت کند که اختراع وی دارای وجوه افتراق با سایر اختراعات دیگر است، براساس قانون، اظهارنامه وی رد خواهد شد و اختراع او ثبت نمی‌شود.

در صورتی که افراد با رد اظهارنامه مواجه شدند، می‌توانند از طریق وبسایت مذکور، لایحه‌ای را مبنی بر تفاوت اختراع آنها با سایر اختراعات، تنظیم کرده تا دوباره بررسی گردد. 

ابلاغیه ثبت اختراع 

در صورتی که اظهارنامه ثبت اختراع منطبق با استانداردها تنظیم شده باشد و کارشناسان مربوطه آن را برای ثبت دارای صلاحیت بدانند، ابلاغیه ثبت اختراع برای فرد صادر می‌شود.

در این حالت فرد تا 30 روز فرصت دارد تا ضمن پرداخت هزینه ثبت اختراع، نسبت به انجام سایر مراحل و فرایندهای اداری آن اقدام کند.

سپس پس از طی این مراحل فرد باید برای دریافت گواهی ثبت اختراع به سازمان مربوطه مراجعه کند. چنانچه فرد نتواند در مهلت 30 روزه نسبت به پرداخت هزینه ثبت اختراع اقدام کند، می‌بایست قبل از اتمام این مهلت، نسبت به تمدید مهلت اقدام کند. 

برطرف کردن نقص

 برخی اوقات نیز ممکن است که اظهارنامه ثبت اختراع فرد رد نشود، بلکه از وی خواسته شود تا ایرادات و نقایص احتمالی را برطرف کند. لازم به ذکر است که اظهارنامه مذکور باید به لحاظ شکلی و دستوری کاملا براساس مقررات و آیین‌نامه‌های مربوطه تنظیم شده باشد.

در غیر اینصورت کارشناسان سازمان از فرد درخواست می‌کنند تا بار دیگر نسبت به تکمیل اظهارنامه و بیان دقیق توصیف، ادعای اختراع و همچنین نقشه‌ها اقدام کند. بعد از انجام این کار و تایید اثر، متقاضی باید به سراغ پرداخت هزینه ثبت اختراع و سایر مراحل برود. 

ما در تصویر زیر تلاش کرده‌ایم مراحل ثبت اختراع داخلی را به زبان ساده و گویا به تصویر بکشیم که می‌توانید از آن استفاده کنید. 

مراحل ثبت اختراع داخلی

مراحل ثبت اختراع داخلی 

زمان و هزینه ثبت اختراع چقدر است؟ 

همانطور که اشاره شد افراد می‌توانند علاوه بر ثبت اثر خود در داخل کشور به روش‌های متعدد نسبت به ثبت آن به صورت بین‌المللی در سایر کشورها اقدام کنند. طبیعی که هزینه ثبت اختراع بین‌المللی نسبت به هزینه ثبت اختراع داخلی بیشتر است. 

ضمن آنکه ثبت اختراع بین‌المللی نیز روش‌های متعددی دارد که ممکن است هزینه‌های آنها با یکدیگر متفاوت باشد. اما به طور کل می‌توان گفت که هزینه انجام این کار معمولا به نحوی نیست که افراد نتوانند آن را پرداخت کنند. 

هزینه ثبت اختراع داخلی چقدر است؟ 

برای کسب اطلاع از هزینه ثبت اختراع داخلی می‌توان به وبسایت مرکز مالکیت معنوی مراجعه کرد. در پورتال این مرکز هزینه ثبت انواع طرح‌ها و علائم درج شده است. هزینه ثبت اختراع داخلی به دو بخش اشخاص حقیقی و حقوقی تقسیم‌بندی می‌شود.

هزینه ثبت اختراع مربوط به اشخاص حقوقی معمولا بیشتر از اشخاص حقیقی است. همچنین میزان هزینه ثبت اختراع می‌تواند بسته به موارد مختلف متفاوت باشد. این هزینه‌ها معمولا شامل موارد زیر است: 

 • هزینه ثبت سالانه
 • جریمه تاخیر در پرداخت هزینه سالانه
 • حق ثبت انتقال قراردادری و قهری 
 • هزینه رسیدگی به اعتراض تقاضای ثبت کمیسیون 
 • هزینه رسیدگی به اعتراض رد ثبت 
 • حق ثبت تغییرات 
 • حق ثبت اظهارنامه و اظهارنامه تسلیمی 
 • هزینه استعلام برای انتقال، اجازه بهره‌برداری یا اعراض
 • حق ثبت مجوز بهره‌برداری یا فسخ و خاتمه آن 
 • هزینه هر بار اصلاح اظهارنامه 
 • هزینه صدور گواهی المثنی 
 • هزینه رونوشت مصدق 

در خصوص هزینه‌های فوق باید گفت که معمولا هزینه هر کدام از موارد برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است. همچنین علاوه بر این موارد برخی هزینه‌های دیگر نیز وجود دارند.

اما نکته اصلی در زمینه هزینه آن است که معمولا فرایند ثبت اثر تمام این هزینه‌ها را شامل نمی‌شود. چرا که برخی از آنها تنها برای افراد خاص خواهد بود که ممکن است فرایندهای اداری آنها طولانی شده باشد. 

ما تلاش کرده‌ایم هزینه ثبت اختراع داخلی را برای شخص حقیقی و حقوقی در شکل زیر به تصویر بکشیم تا اطلاعات بهتری در این خصوص داشته باشید. 

هزینه ثبت اختراع داخلی

هزینه ثبت اختراع داخلی - اشخاص حقیقی و حقوقی 

هزینه ثبت اختراع بین‌المللی چقدر است؟ 

هزینه ثبت اختراع بین‌المللی معمولا بیشتر از هزینه ثبت اختراع داخلی است. افراد بعد از ثبت اثر خود در داخل کشور می‌توانند برای ثبت بین‌المللی آن نیز به روش‌های متعدد اقدام کنند.

لازم به ذکر است هر کدام از روش‌های ذکر شده در ثبت بین‌المللی می‌تواند دارای هزینه‌های متفاوت باشد.

به عنوان مثال، در روش ثبت از طریق معاهده PCT معمولا هزینه بیشتری نسبت به برخی روش‌های دیگر دریافت می‌شود. به طور کل هزینه ثبت اختراع بین‌المللی شامل سه مورد است.

اما از آنجا که معمولا باید افراد نسبت به ثبت اختراع خود در داخل کشور نیز از قبل اقدام کرده باشند، بنابراین خود به خود این هزینه نیز اضافه خواهد شد که شامل موارد زیر است: 

 • هزنیه ثبت اختراع در داخل کشور 
 • هزینه جستجوی مقدماتی 
 • هزینه ثبت اظهارنامه
 • هزینه اداره دریافت‌کنندگان ایران برای بررسی، انتقال اظهارنامه به دفتر بین‌المللی

 در خصوص هزینه ثبت اختراع بین‌المللی هم باید گفت در اینجا نیز همانند ثبت اثر در داخل کشور، هزینه‌ها برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت خواهد بود. همچنین ممکن است که هزینه‌ها به صورت سالانه دچار تغییر شود. 

زمان ثبت اختراع چگونه است؟ 

برای ثبت اختراعات داخلی معمولا از زمان ثبت اظهارنامه تا ارائه گواهی، معادل12 ماه زمان نیاز است. البته باید دقت کرد که ممکن است اظهارنامه برخی از افراد دارای نقایصی باشد که نیاز به برطرف کردن داشته باشد.

همچنین این امکان وجود دارد که اظهارنامه یک شخص رد شده و او نسبت به این مورد اعتراض داشته باشد. بنابراین بسته به موارد مختلف، زمان ثبت اختراع داخلی نیز می‌تواند متغیر باشد.

اما برای ثبت اختراع بین‌المللی معمولا نیاز به زمان بیشتری وجود دارد. چرا که اولا اختراع مذکور باید در ایران به ثبت برسد، از طرفی، هر کدام از روش‌های مختلف بین‌المللی می‌تواند زمان متفاوتی را در بر بگیرد.

فرایند ثبت اختراعات بین‌المللی نیز معمولا اینگونه بوده که بعد از ثبت اثر در داخل ایران، افراد 12 ماه برای ثبت آن در خارج از کشور زمان دارند. هر چند که آنها می‌توانند این زمان را تمدید کنند.

به طوری که در برخی از روش‌ها می‌توان علاوه بر این 12 ماه، معادل 18 ماه دیگر نیز زمان دریافت کرد. البته لازم به یادآوری است که روش‌های مختلف ثبت آثار بین‌المللی هر کدام می‌تواند زمان‌های مختلف داشته باشد. 

سخن پایانی 

به طور کل امور مربوط به مالکیت فکری و خصوصا ثبت اختراع از جمله فعالیت‌های پیچیده حقوقی محسوب می‌شود که بسیاری از افراد و شرکت‌ها خود به تنهایی از انجام آن برنمی‌آیند.

چرا که هم قوانین و مقررات مربوط به این حوزه متعدد بوده و هم مراحل و فرایندهای اداری آن زیاد است. از طرفی، این موضوع به قوانین و مقررات بین‌المللی و خارج از کشور نیز ارتباط دارد.

بنابراین بسیاری از افراد استفاده از خدمات مشاوره مالکیت فکری را برای انجام این کار ترجیح می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا قبل از ارائه اظهارنامه و اقدام عملی برای ثبت، از قوانین، آیین‌نامه‌ها و مراحل اداری آن بیشتر کسب اطلاع کنند تا بتوانند بهتر تصمیم‌گیری کنند.

ما به شما مشاوره حضوری، تلفنی و حتی رایگان با بهترین مشاوران حقوقی و مالکیت فکری ایران را پیشنهاد می‌دهیم. شما می‌توانید برای ارتباط با مشاوران الوبیزنس همین اکنون اقدام کنید. 

مشاوران مرتبط
بیژن نصیری اعظم - مشاور ثبت و حمایت بین‌المللی از اختراعات
بیژن نصیری اعظم
مشاور ثبت و حمایت بین‌المللی از اختراعات

بیژن نصیری اعظم به عنوان مشاور مالکیت فکری ثبت بیش از ۱۰ علامت تجاری، حدود ۴۵ اختراع در معاهده PCT و ۵۰ اختراع و اثر ملی را در کارنامه خود دارد.

درخواست مشاوره 5,000 تومان در دقیقه
بیشتر
سید کامران باقری - مشاور مدیریت نوآوری و مدیریت مالکیت فکری
سید کامران باقری
مشاور مدیریت نوآوری و مدیریت مالکیت فکری

دکتر باقری مشاور و مدرسان سرشناس مدیریت نوآوری و مالکیت فکری و عضو هیات مدیره انجمن مدیریت فناوری ایران است.

درخواست مشاوره 5,000 تومان در دقیقه
بیشتر
سید ابوالفضل عباس زاده - مشاور و متخصص مالکیت فکری
سید ابوالفضل عباس زاده
مشاور و متخصص مالکیت فکری

ابوالفضل عباس زاده مشاوره مالیکت فکری، متخصص در حوزه‌های ثبت اختراع، ثبت پتنت، ثبت طرح صعنتی و سایر موارد مشابه

درخواست مشاوره 2,500 تومان در دقیقه
بیشتر
 • سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیزنس به اونها جواب بدهند

 • سلام. اختراع نیس کشفیات😁ی حساب ساده برای ساعت کاری! مثلا ساعت ۲تا۹چند ساعت میشه؟ ۲-۹=۷ خیلی راحت_۶تا۱۶میشه؟ ۶-۱۶=۱۰ دوس داشتی

 • با سلام میخواستم بدونم توربین گرانشی (بدون نیاز به هیچ سوختی) در ایران یا کشور‌های دیگر ثبت شده یا نه خیلی ممنون از مشاورتون

 • با سلام واحترام
  بنده یه اظهارنامه اختراع را در اداره اختراعات به ثبت رسانده‌ام و انها نیز این طرح را به مرجع ذی صلاح فرستاده اند و هنوز جواب ان نیامده هدفم این است که ان را بسازم و چون می‌خواهم بودجه از شرکتی که در ان مشغول هستم بگیرم ممکن است از من درخواست شود تا این طرح را افشا کنم حال با این وجود ایا اگر این طرح افشا شود ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد

 • سلام وقت بخیر
  احتراماً به عرض می‌رسانم اینجانب امیر تیموریان
  یک اختراعی دارم با عنوان ساخت کابینت بدون استفاده از هیچگونه اتصالات خارجی مانند پیچ و چسب و میخ و الیت و …
  با توجه به اینکه کارگاه تولید دربهای معبران داشتم اما متاسفانه با وجود تجربه و مهارت بالا و مدت ۲۲ سال تجربه کاری در این شغل را دارم اما متاسفانه در حال حاضر به علت مشکلات اقتصادی مجبور به فروش دستگاه و ماشین آلات صنعتی کارگاه خود شده‌ام و در حال پیدا کردن مشتری به نصف ارزش واقعی دستگاهای خودم هستم
  از خصوصیات بارز و برجسته این اختراع
  ۱. قابلیت تجاری سازی فوق العاده بالا
  ۲. طرح توجیهی عالی و جذاب هم برای سرمایه گذار و همچنین برای تولید کننده و حتی برای مصرف کننده
  ۳. بی رغیب بودن
  ۴. معرفی نسل جدید کابینت
  ۵. سرعت بالای ساخت و ساز
  ۶. کاهش قیمت به میزان قابل توجه
  ۷. قابلیت بسته انبار کردن و ارسال بصورت پک و بسته بندی همراه با راهنما و نقشه جهت مونتاژ توسط مشتری تنها با دست خالی و بدون نیاز تخصص خاصی و هیچ گونه ابزاری برای مونتاژ.
  ۷. ذخیر منابع طبیعی و انرژی که برای ساخت یراق آلات و ابزار الات جهت ساخت و مونتاژ استفاده میشوند، که امروزه یکی از اصلی‌ترین دغدغه اصلی کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جهان است
  ۸. کیفیت بالا و غیر قابل رقابت نسبت به محصولات قدیم.
  و دارای مزایای بسیار زیاد دیگر …
  برای تجاری سازی صحیح و استارت علمی و روش درست ثبت شرکت برای جذب حمایت و کمک‌های مالی از مراجع مربوطه جهت تولید و نحوه صحیح معرفی محصول به مصرف کننده و ایجاد بازار جهانیِ قدرتمند از کجا باید شروع کنم؟
  و واقعیت تلخ در کشور ما، عدم دانش کافی و عدم حمایت شایسته از مخترع و اختراعش مشهود هست شما چخ پیشنهادی میفرمایین؟

 • سلام وقتتون بخیر
  بنده تولید کننده با تجربه بیش از ۱۲ سال سابقه کار در زمینه سازه‌های چوبی و محوطه بیرونی هستم. چند طرح جدید دارم که میخوام بتونم در کشور آمریکا ثبتشون کنم تا بتوانم از مزاایای ثبتشون در جهت مهاجرتم هم استفاده کنم. طرح‌ها در زمینه حرفه خودم هست و سازه‌های خلاقانه و کاملا کاربردی هستند. لطفا راهنمایی بفرمایید چطور میتونم این موارد رو در اونجا ثبت کنم؟ (تا بعنوان رزومه ازشون بهره بگیرم) و یا اگر امکانش باشه بتونم همین الان بعضی از اون‌ها رو بفروشم.
  سپاسگزارم از توجه شما

 • سلام، ببخشید من درزمینه ساخت سازه‌های دریایی و فراساحلی جدید با برخورداری از ماهیت‌های کاربردی گوناگون درزمینه‌های نظامی، کشاورزی، مسکن وشهرسازی، جذب توریسم وگردشگری توانمند میباشم وآیا میتونم اونها روتحت عنوان سازه‌های دریایی ضدبحران ثبت کنم؟ باتشکر

 • سلام من میخوام یه اختراع در فاز بین المللی ثبت کنم باید به کجا مراجعه کنم آیا در ایران جایی وجود داره که من اختراعم رو به صورت بین المللی ثبت کنم؟
  اگه وجود داره به کجا باید مراجعه کنم؟

 • با سلام
  اختارعی که قبلا ثبت کردیم را نمی‌دونستیم باید تمدید کنیم حالا برای تمدیدش چکار کنیم؟ ایا دیگه باطل شده؟ سال ۹۶ ثبت کردیم. هنوز هم اختراع مشابه اختراع ما ثبت نشده یعنی کار ما هنوز جدیده. بفرمایید برای خارج کردن ان از حالت باطل شده چکار کنیم؟ ما حالا شرایطمون جور شده و می‌خوایم شرکتی در مرکز رشد دانشگاه راه اندازی کنیم و دنبال تجاری سازی ان هستیم. حالا چکار کنیم؟ ایا حتما باید دوباره ثبت بشه یا از حالت باطل خارج بشه و تحت حمایت بره؟

 • سلام. من ۲ تا سوال داشتم در روند ثبت اختراع ممنون میشم بهم کمک کنین.
  ببخشید میخواستم بدونم برای ثبت یک وسیله کاربردی، لازم نیست که یک نمونه اولیه از ابزار را ساخته باشیم؟ و فقط به صورت تئوری بیان میکنیم که ابزار ما چی هستش و اظهارنامه رو پر می‌کنیم، درسته؟
  اگر برای ساخت وسیله یه تیم باشیم و ایده ساخت طرح توسط یک نفر گفته شده باشد برای ثبت طرح میشه فقط خود رهبر طرح را ثبت کند یا باید همه‌ی افرادی که اورا برای ساخت کمک می‌کنند برای ثبت طرح ذکر شوند؟
  سایت هایی خارجی که میتوان جستجو کرد که طرح ما ثبت نشده باشد میشه معرفی کنین.

  باتشکر

 • سلام. ببخشید یه سوالی درباره ثبت یک برنامه نرم افزاری در محیط MATLAB دارم. برنامه‌ای که نوشته شده بسیار مطابق با نیاز روز جامعه است و مطمئن هستم که خیلی کاربرد خواهد داشت. لطفا مرا راهنمایی بفرمایید.

 • باسلام. بنده دستگاهی اختراع کردم که مربوط به بخش کشاورزی هست. این سیستم کِشت در کشورهای خارجی سالهاست که تولیدمیشه بنده بومی سازی کردم و ومشخصات فنی دانش وتکنولوژی که دراین سیستم بکاربردم حتی بالاتر ازنمونه خارجی هست. قبلاشرکت زدم براش وچون حمایت نشدم جم کردم وثبت هم نکردم الان میخام ثبت کنم راهنمایی میخوام و کمک جهت ثبت و وسرمایه گذار

 • با توجه به اینکه این دستگاه رو در داخل کشور مدت هاست (احتمالا بیشتر از ۶ ماه) به صورت محصول در شرکت و جاهای دیگر ارائه کرده اید، اختراع افشا شده است و به عنوان اختراع قابل ثبت نیست.
  در صورتی که نوآوری و ابتکار قابل توجه نسبت به دستگاه افشا شده و نمونه خارجی باشه، میتونید اظهارنامه مجدد بفرستید تا ارزیابی بشه.
  با توجه به اینکه هدف اصلی اختراع درآمدزایی هست، اگر بازار محصول رو نمیپسنده، جذب سرمایه گذار مشکله.
  ابتدا باید مشکل فروش و علت عدم استقبال خریدار نهایی و عدم حمایت مراکز متولی رو پیدا و رفع کنید، تا ریسک سرمایه گذاری پایین بیاد.
  پیشنهاد میکنم با مراکز رشد یا شتابدهنده‌های حوزه کشاورزی مثل شتاب دهنده کشاورزی و کویر (کایذ) و اروند تک موضوع رو مطرح کنید.

 • سلام. بنده سال ۸۶ اختراع ثبت کرده و دارای گواهی می‌باشم. اما هنگام جستجو موردی یافت نمیشود. لطفا راهنمایی کنید.

 • با سلام.
  معمولا اختراعات باطل شده در لیست جستجو نمی‌آیند. علت هم عدم پرداخت حق ثبت سالانه اختراع است که باعث باطل شدن و خارج شدن از لیست اختراعات معتبر می‌شود.
  گواهی‌های ثبت اختراع در کشور مدت اعتبار ۲۰ ساله دارند. اما شرط اعتبار پرداخت حق ثبت سالانه اختراع است. مخترع باید همانند حق بیمه خودرو، سالانه در تاریخ‌های ثبت اظهارنامه هزینه ثبت سالانه را واریز کند تا اعتبار گواهی تمدید شود.

  در صورتی که اختراع شما اعتبار دارد ولی در سامانه نیست می‌تونید، حضوری این موضوع رو از اداره ثبت پیگیری کنید.

 • با سلام بنده یه طرحی روش کار میکنم که به هر کسی که تو خونش از بخاری گازی یا امثال اون استفاده میکنه این امکان رو میده که در صورت پخش شدن گاز پر خطر مونوکسید کربن در منزل هشدار بده و افراد منزل رو بیدار کنه و جونشون رو نجات بده

 • با توجه به اینکه سیستم‌های هشدار خطر گاز گرفتگی و مونوکسید کربن از سالها قبل دغدغه بسیاری از نوآوران بوده و روش‌ها و دستگاه‌های مختلفی ارائه شده، لازمه قبل از هر کاری این موارد رو به صورت دقیق و فنی بررسی و تفاوت‌های روش خودتون رو به صورت واضح مشخص کنید.

  در ادامه اگه روش شما نوآوری متفاوتی داشت میتونید به عنوان اختراع اقدام کنید. در غیر این صورت هر وسیله مفیدی بازار خاص خودش رو داره و پیگیری تجاری کردن رو انجام بدید.

 • سلام لطفا چندتا سایت خارجی معتبر معرفی اختراع جهت جستجو برای اینکه بدونم مشابه ایده‌ام وجود داره یانه معرفی میکنید که فارسی باشه ممنونم

 • سلام.
  برای جستجوی اختراعات خارجی سایت‌های زیر رو ببینید:
  https: //www. freepatentsonline. com/
  https: //patentscope. wipo. int/search/en/search. jsf

  برای جستجوی اختراعات داخلی تنها مرجع معتبر مرکز مالیکت معنوی کشور هست:
  https: //ipm. ssaa. ir/Search-Invention

 • سلام وقت بخیر- سال ۹۱ طرحی که چندین سال روش کار کرده بودم و دنبال تیمی برای اجراش میگشتم رو در دوره کارشناسی برای استاد کارآفرینی که قصد کمک داشت و به اصرار ایشون به طور کامل براشون توضیح دادم و ایشون هم در سررسیدی که داشتند یادداشت میکردند - طبق نظری که دادن در دانشگاه صنعتی شریف شخصی بود که ادعا میکرد می‌توانند کمک کنند و تیم در اختیار بگذارند و مراحل حقوقی ثبت را انجام داده و اجرای پروژه رو شروع کنم و به همین خاطر یک برگه توضیح کامل هم خواستند و چند روز بعد که برگه را بردم ایشان از اون دانشگاه رفته و هرچه برای گرفتن آدرس و شماره تلفن از ایشون اقدام کردم بی فایده بود و به من ندادند و نشد که تماس بگیرم - تا سال ۹۵ که این طرح با همان نام و توضیحاتی که داده بودم توسط شخصی که شرکت دانش بنیان تشکیل داده بود و همراه سه نفر که همگی از اساتید همان دانشگاه صنعتی شریف بودند به اجرا درآمد - بعد از تماس مستقیم با اون دکتر ایشان ادعا کردند که طرح در خارج از کشور ساخته شده و وارد کردند و شخصی هم که من ادعا میکنم برای ایشون توضیحی در این رابطه نداده بودند و حالا برای بومی شدنش اگر میتوانم کمک کنم و از من خواستند رزومه براشون بفرستم که بنده هم گفتم صفر تا صد را اگر تیم بدهند اجرا میکنم و بعد از ارسال رزومه پیگیری درچند مرحله ایشون گفتند در حال بررسی هست و تماسی با بنده نگفته و اطلاع ندادند و بعد از مدتی هم یک دستگاه نمونه بومی شده را ساخته و ثبت کردند - در ضمن بنده با اون خانوم استاد کارآفرینی هم با کلی پیگیری و به دست آوردن شمارشون زنگ زدم و ایشون هم کاملن ادعای بی اطلاعی میکردند و گفتند که اصلن یادم نیست و به خاطر نمیارم - حالا میخواستم بدونم راهی برای طرح شکایت و یا پیگیری برای باز پسگیری این طرح وجود داره یا نه و اگر میشود چگونه و چه کار باید انجام بدهم؟ - ممنون از پاسختون

 • باسلام اثبات چنین مواردی پیچیده و بسته به مدارک و اسناد شما و میزان محکمه پسند بودن اون داره، توصیه میکنم با یک وکیل و متخصص ترجیحا آشنا با حقوق مالکیت فکری مدارکی که دارید رو در میون بگذارید.

 • سلام بنده یه ایده دارم که اگه عملی شه بالای ۹۰٪انسانها به هیچ عنوان سکته نمیکنن لطفاراهنمایی کنین

 • باسلام
  صرف ایده (بدون راهکار و راه حل اجرایی) قابلیت ثبت نداره، اما چنانچه طرح شما دارای شرایط اختراع (جدید بودن در دنیا، گام ابتکاری و کاربرد صنعتی) باشه و از طرفی جزء استثنائات غیر قابل ثبت نباشه میشه اون رو بعنوان اختراع ثبت کرد. که برای این مسیر با توجه به قواعد و شرایط حاکم توصیه میکنم با من در ارتباط باشید که در مسیر به مشکل بر نخورید.

 • سلام من ۴ سوال دارم که درگیر تک تکشون میشه لطف کنین و هر ۴ مورد رو پاسخ بدید خیلی ممنونم.
  ۱٫ آیا میشه سبک هنری یا طراحی جدید و نه تنها یک اثر هنری، رو به عنوان اختراع ثبت کرد؟
  ۲٫ اگر کاربردی و قابل صنعتی بودن بشه چی؟ (مثلا استفاده در روند آموزش یا بازی یا …)
  ۳٫ اگر نه آیا ثبت اثر هنری فقط یک اثر ثبت میشه یا به عنوان سبک تلقی شده و اثرات هنری متعدد رو شامل میشه و دیگه نیاز به ثبت هر اثر نداریم؟

  ۴٫هزینه به چه صورت در ایران و خارج از ایران حدودا؟

  ممنون

 • سوال شما را با یه مثال ساده پاسخ میدم. احتمالا شنیدید که یکی از مهمترین اختراعات بشری خط بوده و انواع خط رو داریم.
  ۱- به طور واضح اگه اثر هنری خلق کردید، تحت حمایت قانون کپی رایت قرار میگیره مثلا نقاشی‌ها و خوشنویسی‌های اساتید کشور
  اگه طراحی جدیدی از یک وسیله، ابزار و محصول موجود ارائه کردید تحت حمایت ثبت طرح صنعتی مثل انواع ظروف بسته بندی مواد غذایی، شکلات و … که پر از طراحی‌های مختلف است
  اگر یک روش/فرایند ارائه هنری جدید ایجاد کردید تحت حمایت اختراع قرار میگیره مثل انواع وسایل کمک آموزشی نقاشی و ترسیم از پرگار ساده تا …
  ۲- اختراع و طرح صنعتی باید کاربرد صنعتی داشته باشند.
  ۳- معمولا در قانون کپی رایت به محض خلق اثر، تحت حمایت قرار میگیره و نیاز به ثبت نداره ولی اداره ارشاد هم روش هایی برای ثبت در نظر گرفته که می‌تونید از همکاران مطلع از کپی رایت جزئیات رو بپرسید.
  ۴- هزینه‌های اداری طرح صنعتی و اختراع در داخل کشور متناسب با پارامترهای مختلف بین ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون تومان هست که اگه بخواهید به وکلا واگذار کنید هزینه‌های مجری هم بهش اضافه میشه.
  هزینه‌های اختراع در خارج از کشور هم متناسب با نوع درخواست، کشور و … از چند صد دلار تا ۱۰-۲۰هزار دلار متغیره

 • سلام، وقت بخیر! من اختراعی در حوزه آموزشی دارم؛ در سایت پتنت کانادا، چین و سوئیس هم هیچ مشابهی براش پیدا نشد. ۱. چطور میتونم بین این کشورها انتخاب نهایی کنم؟ ۲. آیا لازم هست که در ایران هم ثبت بشه؟ ۳. چطور بعد از ثبتش، به مرحله تجاری-سازی برسونمش (آیا خود دولتهاشون طرح حمایتی دارند یا خودم باید دنبالش باشم؟) ممنون

 • 1. انتخاب کشور هدف بستگی مستقیم به برنامه تجاری سازی شما در آن کشور دارد. فرض کنید در هر سه ثبت شد، در کدوم کشور میخواهید تولید کنید یا واگذار کنید یا جذب سرمایه انجام بدید؟
  2- با توجه با اینکه ما عضو معاهده پاریس هستیم، اظهارنامه‌های ایران 12 ماه حق تقدم در کشورهای مختلف دارد. بله ارسال اظهارنامه پیشنهاد می‌شود.
  3- معمولا خود شما باید برنامه تجاری مشخصی داشته باشید. پیشنهاد میکنم ابتدا ضمن آماده کردن فایل ارائه مناسب (فنی، اقتصادی و مالی) با مراکز همکار وارد مذاکره بشید. مثلا درباره چین با انجمن انتقال تکنولوژی ایران و چین مذاکره کنید و نحوه همکاری رو بررسی کنید.

 • سلام من یه ماده طبیعی پیدا کردم بدون ضرر که در از بین بردن و درمان سرطان سینه موثره چطور میتونم اینو ثبت کنم

 • چنانچه درمان بیماری نتیجه انجام یک عمیات فرآوری و یا امثالهم که توسط شما انجام شده باشه یا بتوانید چنین چیزی به آن بیفزایید، به شرط دارا بودن شرایط ثبت اختراع میتوانید بعنوان اختراع تقاضای ثبت بدهید. اما اگر صرف مصرف ماده طبیعی بدون هیچگونه عملیات فنی و فرآوری منجر به درمان بیماری شود که در این صورت این کار جزء دسته کشفیات قرار گرفته و طبق ماده 4 قانون ثبت اختراعات جزء استثنائات غیر قابل ثبت خواهد بود.

 • با عرض سلام وخسته نباشید محرم امد و دلها با نام خدا ارام میگیرد
  من یه طراحی خطی انجام میدم که هیچکس انجامش نداده یعنی من تا حالا ندیدم کسی انجام داده باشد و این طرح من مخاطب نمیتواند آن را بخواند فقط من میتوانم ان را به مخاطب نمایش بدهم تا راحت‌تر خوانده شود ایا امکان دارد من این طرح خطاطیم را به ثبت برسانم لطفا کمکم کنید. ممنونم

 • سلام دوست عزیز اگر ابداع شما یک سبک هنری جدید در خطاطی باشد. میتونید اون رو از طریق ثبت آثار ادبی و هنری که متولی اون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هست به ثبت برسونید.

 • با سلام. ماده‌ای تولید کرده‌ام که در پیشگیری و درمان و پرورش گله‌های طیور بدونه مصرف انتی بیوتیک استفاده میشود. ۱. ایا این طرح را میتوان به نام دو نفر ثبت کرد و همچنین مراحل ثبت اختراع چگونه می‌باشد.

 • سلام بله برای ثبت محدودیتی در تعداد افراد متقاضی نیست
  ماهیت کارشما جزء موضوعات ثبت اختراع می‌باشد. منوط به اینکه دارای ۳ شرط:
  ۱- جدید بودن در دنیا
  ۲- داشتن گام ابتکاری
  ۳- کاربردی بودن (مقصود وجود راه حل قابل اثبات و اجرا است نه صرف ایده)
  باشد.
  برای ثبت اختراع باید مدارک و مستنداتی شامل توصیف، ادعانامه و … تهیه نموده و اصطلاحا در سایت اداره ثبت اختراع نسبت به ثبت اظهارنامه اقدام نمایید. پس از یکسری بررسی‌ها توسط اداره انجام میشود و در نهایت نامه استعلام به یک مرجع علمی جهت ارزیابی و بررسی شرایط اختراع ارجاع میشود و در صورت تایید و طی یکسری مراحل اداری دیگر گواهینامه صادر میشود.
  در این فرآیند چند نکته بسیار مهم است:
  ۱- جدید بودن یک طرح در دنیا ملاک است و از آنجایی که طرح‌های زیادی است که ایجاد شده اما بدلیل مختلف وارد بازار نمی‌شود، لذا توصیه میشود پیش از اقدام به ثبت که فرایندی زمان بر و هزینه بر است. نسبت به بررسی و اطمینان از جدید بودن طرح اقدام نمایید. منابع تخصصی مختلفی برای جستجو از جمله FPO، LENS، patent scope و …. وجود دارد که راهنمای کامل و تصویری معرفی منابع و نحوه جستجو در لینک زیر آمده که میتوانید از این راهنما برای جستجو استفاده نمایید.
  www. takidea. ir/جستجوی-اختراع/
  ۲- تنظیم اسناد اختراع و خصوصا ادعانامه دارای یکسری قوانین نگارشی است که باید رعایت شود و مهم‌تر از آن جنبه حقوقی آن که تعیین کننده حد و مرز حمایت از اختراع شماست که بواسطه آن حق انحصاری اعطا میشود و بطوری که اگر نکات فنی و حقوقی مستتر در حقوق مالکیت فکری و حمایت‌های آن مدنظر نکارنده نباشد اساسا یک اختراع ارزشمندی که حتی ثبت و تایید شده است را میتواند آن را کاملا بی ارزش کند. برای این منظور نیز میتوانید از مقاله آموزشی زیر استفاده نمایید
  http: //takidea. ir/اسناد-اختراع/
  در مجموع با توجه به پیچیده بودن و تخصصی بودن فرآیند و شرایط حاکم بر ثبت اختراع و این نکته که اساسا این سند قرار است پایه و یکی از بنیادی‌ترین ابزارهای شکل گیری کسب و کار فناورانه باشد. اکیدا توصیه میکنم از یک مشاور متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرد.

 • سلام من میثم چقاکبودی هستم طرحی در مورد موتورهای 2زمانه پاک دارم چند سال پیش به پارک علم و فن اوری اراعه دادم ولی توجه به این طرح نشد ایا میتوان انرا در سطح بینلمللی اراعه داد و از توانایی شرکتهای خارجی بهره برد

 • سلام توصیه میکنم چنانچه طرح شما شرایط ثبت اختراع را دارد. ابتدا در ایران اقدام به ثبت نمایید تا از حمایت‌های لازم برای جلوگیری از کپی برداری بهره مند شوید. سپس در مهلت قانونی ۱۲ ماهه ثبت اختراع خارجی از طریق معاهده PCT اقدام به ثبت در کشور یا کشور‌های مورد هدف که احتمالا بازار تبادل تکنولوژی شما مهیا‌تر است اقدام نمایید.
  با ایجاد چتر حمایتی مناسب از این طریق با آسودگی خاطر میتوانید برای تجاری کردن طرح خودتون در داخل و خارج از کشور اقدام نمایید.

 • سلام
  این شرط که اختراع علاوه بر ایران باید در دنیا نیز جدید باشد شرط سختی است آیا واقعاً این شرط باید رعایت شود؟ من خودم یک موردی دارم که در ایران سابقه ندارد اما در یک شرکت خارجی اجرا شده است آیا میتوانم بعنوان اختراع ثبت کنم؟

 • سلام
  بله دوست عزیز یکی از الزامات ثبت اختراع جدید بودن اون در دنیا هست. لذا اگر طرح مورد نظر شما عینا وجود داشته قابل ثبت نخواهد بود. البته مقصود از جدید بودن صرفا ماهیت طرح نیست و مهم راه حل و شیوه کار است که ملاک است. و البته سایر شرایط ثبت اختراع گام ابتکاری و کاربرد صنعتی را نیز در کنار جدید بودن باید داشته باشد.

خانه دسته‌بندی پروفایل