درحال بارگذاری ...
دریافت مشاوره
مالیات بر ارث چیست و به چه چیزهایی تعلق می‌گیرد؟

منظور از مالیات بر ارث چیست؟ 

 بحث مالیات بر ارث چند سالی است که بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده است. هنوز هم برای بسیاری از افراد محل سوال است که «مالیات بر ارث چیست؟»، «مالیات بر ارث چقدر است و به چه چیزهایی تعلق می‌گیرد؟»

ما در این مقاله قرار است به این پرسش‌ها و برخی نکات دیگر پاسخ دهیم. ضمن آنکه در پایان نرخ مالیات بر ارث را برای چندین مورد مهم از جمله «مالیات بر ارث مغازه» محاسبه کرده‌ایم. 

همگی ما می‌دانیم که مالیات نقش زیادی در عمران و آبادانی یک کشور دارد و یکی از مهم‌ترین منابع برای کسب درآمد دولت است. انواع مختلفی از مالیات وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها مالیات بر ارث است. این نوع از مالیات در چند سال اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

مالیات بر ارث نوعی از مالیات مستقیم محسوب می‌شود که بر دارایی به جا مانده از افراد وضع می‌شود. بعد از فوت افراد ماترک یا اموال منقول و غیرمنقول باقیمانده از آنها بین وراث تقسیم می‌شود. این وارثان بنا به سهم خود از ارث و همچنین میزان خویشاوندی که با فرد متوفی دارند، باید مالیات بر ارث را پرداخت کنند.

در صورت عدم پرداخت این نوع مالیات، وراث نمی‌توانند مالکیت اموال منقول و غیرمنقول فرد متوفی را به خود انتقال دهند یا دخل و تصرفی در آن داشته باشند. به عنوان مثال، نمی‌توانند اموال را به فروش برسانند.

بحث مالیات بر ارث از گذشته‌های دور در ایران مورد توجه قرار گرفته و اولین قوانین آن در سال 1316 به تصویب رسیده است. با این حال، در خلال این سال‌‌ها همواره قوانین مربوطه به روزرسانی شده است.

قانون مالیات بر ارث قبل از سال 95 چه می‌گوید؟ 

در ایران اولین قانون مالیات بر ارث در سال 1316 به تصویب مجلس رسید. اما بعد از آن این قانون چندین بار مورد دستخوش قرار گرفت تا اینکه در سال 1394 قانون مالیات‌های مستقیم توسط مجلس اصلاح شد و در سال 95 ابلاغ شد. طبق این اصلاحیه، مواد از قانون مالیات بر ارث دچار تغییر شد.

بنابراین مالیات بر ارث قبل از سال 95 و بعد از آن با یکدیگر تفاوت دارند. در واقع متوفیان قبل از تاریخ 95/1/1 براساس قوانین قبلی و متوفیان بعد از این تاریخ براساس قوانین جدید تعیین تکلیف خواهند شد. هر چند که اشتراکاتی نیز بین این دو گروه وجود دارد. 

 در قانون قبل از 95/1/1 دو عامل تاثیرگذار در تعیین میزان مالیات نقش داشتند که شامل میزان ترکه فرد و همچنین تعداد وراث بود. منظور از ترکه، همان چیزی است که از متوفی باقی می‌ماند.

ترکه شامل دو بخش دارایی‌ها و همچنین تعهدات و دیون فرد است. در واقع برای متوفیان قبل از سال 95، ابتدا ماترک آنها ارزش‌گذاری می‌شود و سپس تعهدات و دیون مربوطه از آن کسر خواهد شد. در مرحله بعد معافیت‌های مالیاتی در صورت نیاز به آن تعلق می‌گیرد تا در نهایت بر طبق قانون، میزان مالیات هر ورثه مشخص شود.

این در حالی است که برای متوفیان بعد از سال 95، قانون به گونه دیگری است. برای این دسته از افراد، ابتدا اموال باقی مانده دسته‌بندی خواهد شد و سپس براساس گروه و دسته مربوطه به آن مالیات تعلق خواهد گرفت. 

مالیات بر ارث چیست و به چه چیزهایی تعلق می‌گیرد؟ 

مالیات بر ارث چقدر است؟ 

برای بسیاری این سوال وجود دارد که مالیات بر ارث چند درصد است؟ براساس قوانین جدید مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در تعیین میزان این نوع مالیات، طبقه‌ای است که فرد وارث در آن قرار دارد. چرا که طبقه اول دارای کمترین نرخ و طبقات بالاتر نرخ مالیات بر ارث بیشتری به آنها تعلق می‌گیرد. سه طبقه مورد نظر به صورت زیر هستند: 

طبقه اول: پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد 

طبقه دوم: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها 

طبقه سوم: عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها 

براساس ماده 17 قانون مالیات‌های مستقیم سال 1395، کمترین درصد مالیات بر ارث متعلق به طبقه اول بوده و برای طبقات دوم و سوم، این نرخ به ترتیب دو و چهار برابر می‌شود. بر طبق همین ماده اموال و دارایی‌های مختلف هر کدام دارای نرخ مالیات متفاوت هستند.

در واقع اموال و دارایی‌ها، طبقه‌بندی شده و نمی‌توان به صورت کلی گفت که مالیات بر ارث چند درصد است! براساس همین ماده قانونی، درصد مالیات بر ارث بر اموال برای طبقه اول به صورت زیر خواهد بود. این درصد برای طبقات بعدی به ترتیب دو و چهار برابر می‌شود. 

 • وسایل نقلیه موتوری هوایی، زمینی و دریایی (2 درصد)
 • حق‌الامتیاز و سایر حقوق مالی (10 درصد)
 • املاک و حق واگذاری محل 1.5 برابر نرخ‌های ماده 59
 • سپرده بانکی، انواع اوراق بهادار و سود متعلق به آنها (3 درصد)
 • سهام، سهم‌الشرکه و حق تقدم آنها 1.5 برابر نرخ‌های ماده 143
 • اموال متوفای ایرانی خارج از کشور (10 درصد)

 چنانچه مشمول قانون مالیات بر ارث بعد از سال 95 هستید، با استفاده از درصدهای فوق می‌توانید تعیین کنید که مالیات بر ارث شما چقدر است. در غیر اینصورت باید براساس فرمول مالیات بر ارث قبل از سال 95 محاسبه کنید که پیش‌تر به آن اشاره کردیم. 

موارد معافیت مالیات بر ارث کدام است؟ 

 در قانون برخی معافیت‌ها برای مالیات بر ارث در نظر گرفته شده که این موضوع در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم سال 95 مورد بازنگری قرار گرفت. در حال حاضر معافیت مالیات بر ارث به صورت زیر است: 

1: اموال شهدای انقلاب اسلامی به وراث طبقات اول و دوم 

2: اثاث البیت محل سکونت متوفی. منظور از اثاث البیت، وسایل ضروری زندگی و لوازم خانگی است. 

3: اموالی که برای وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی و دستگاه‌هایی که بودجه آنها توسط دولت تامین می‌شود. 

3: وجوه بازنشستگی، وظیفه و پس‌انداز خدمت و مزایای پایان خدمت، بازخرید خدمت، مطالبات مربوط به خسارت اخراج، مرخصی استحقاقی استفاده نشده و بیمه‌های اجتماعی و نیز وجوه پرداختی توسط موسسات بیمه یا بیمه‌گذار و یا کارفرما از قبیل انواع بیمه‌های عمر و زندگی، خسارت فوت، بیمه عمر 

فرار از مالیات بر ارث چه عواقبی دارد؟ 

 پرداخت مالیات بر ارث واجب بوده و فرار از آن مشمول برخی جریمه‌ها خواهد بود. مهم‌ترین جریمه فرار از این نوع مالیات، عدم انجام انتقال دارایی به ورثه خواهد بود. چرا که براساس قانون، مادامی که ورثه مالیات بر ارث را پرداخت نکنند، نمی‌توانند صاحب دارایی متوفی شوند. 

مالیات بر ارث مغازه چقدر است؟ 

براساس قوانین جدید میزان مالیات بر ارث مغازه برای متوفیان بعد از سال 95 به میزان 3 درصد قیمت اعلام شده مغازه توسط کارشناس رسمی اداره مالیات است. براساس این قوانین همچنین به میزان 3 درصد از قیمت اجناس داخل مغازه مشمول پرداخت مالیات خواهد بود. 

مالیات بر ارث خودرو چقدر است؟ 

بر طبق قوانین درصد مالیات بر ارث خودرو به میزان 2 درصد ارزش و قیمت اعلام شده خودرو توسط کارشناس سازمان امور مالیاتی است. البته این درصد برای طبقه اول بوده و براساس قانون سایر طبقات به ترتیب دو و چهار برابر خواهد شد. 

مالیات بر ارث ملک مسکونی چقدر است؟

در خصوص مالیات بر ارث ملک مسکونی ابتدا باید ملک مورد نظر توسط کمیسیون املاک سازمان امور مالیاتی تعیین ارزش شود. بعد از آن برای هر کدام از طبقات یک مالیات در نظر گرفته می‌شود که برای طبقه اول وراث این مبلغ به میزان 7.5 درصد از ارزش تعیین شده ملک خواهد بود. 

این میزان به ترتیب برای افرادی که در سایر طبقات هستند متفاوت خواهد بود. به نحوی که وراث طبقه دوم و سوم به ترتیب باید 2 و 4 برابر طبقه اول مالیات بپردازند. 

در این نوشتار تلاش کردیم تا ضمن اشاره به چیستی مالیات بر ارث به برخی از پرسش‌های مهم در این زمینه پاسخ دهیم. اما قطعا این موضوع آنچنان گسترده و داری جزئیات مختلف بوده که در بسیاری از موارد حتما باید نظر متخصصان مالیاتی را جویا شوید. 

با الوبیزنس می‌توانید با مشاوران برتر به صورت حضوری یا تلفنی مشاوره مالیاتی بگیرید. 

مشاوران مرتبط
آرمین علیزاده - مالی و مالیاتی
آرمین علیزاده
مالی و مالیاتی

آرمین علیزاده مشاور و مدرس مالیاتی، نویسنده کتاب راهنمای جامع دادرسی مالیاتی، شش سال سابقه تدریس در زمینه قوانین مالیاتی و استانداردهای حسابداری

درخواست مشاوره 10,000 تومان در دقیقه
بیشتر
قاسم موذنی - مشاور بیمه، امور مالی و مالیاتی و حسابداری، مطالعات امکانسنجی و کسب و کار
قاسم موذنی
مشاور بیمه، امور مالی و مالیاتی و حسابداری، مطالعات امکانسنجی و کسب و کار

قاسم موذنی از سال ۱۳۸۳ تاکنون به عنوان مشاوره بیمه و قانون کار در زمینه های تامین اجتماعی، مالی و مالیات فعالیت دارد.

درخواست مشاوره 10,000 تومان در دقیقه
بیشتر
عباس باقی - مشاور امور مالی و مالیاتی، بیمه و کار در پارکهای فناوری و مراکز رشد
عباس باقی
مشاور امور مالی و مالیاتی، بیمه و کار در پارکهای فناوری و مراکز رشد

عباس باقی، از شاغلان با سابقه در پارک‌های علم و فناوری در سمت‌های شغلی متنوع و همچنین مدرس دوره آموزش قوانین و مقررات مربوط به پارک‌های علم فناوری

درخواست مشاوره 2,000 تومان در دقیقه
بیشتر
مراحل پیگیری اعتراض مالیاتی به چه صورت است؟

مراحل پیگیری اعتراض مالیاتی به چه صورت است؟

برای بسیاری از افراد سوال است که نحوه اعتراض مالیاتی و مراحل اعتراض مودی به مالیات تشخیصی چگونه است؟ این کار مراحل و روال اداری خاص خود را دارد که می‌تواند از یک تا چندین مرحله به طول بیانجامد.

هر آنچه پزشکان از مالیات باید بدانند

هر آنچه پزشکان از مالیات باید بدانند

تمام مشاغل ملزم به ارایه اظهارنامه مالیاتی هستند اما پزشکان به دلیل درآمد بالایی که دارند نگاه خاصی متوجه آنهاست. سازمان امور مالیاتی برای مالیات پزشکان قوانین و مقررات مشخصی را تعریف کرده است.

معافیت مالیاتی چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

معافیت مالیاتی چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

معافیت مالیاتی یکی از مسایل مورد توجه کسب و کارها بوده که اهمیت ویژه‌ای در عملکرد آنها می‌تواند داشته باشد. ما در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که معافیت مالیاتی به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

 • سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیزنس به اونها جواب بدهند

 • سلام. وقت بخیر
  پدر مرحومم یک دستگاه خودرو، یک واحد آپارتمان و یک باب مغازه داشتند.
  بعد از فوت ایشان، بایستی برای تعیین مالیات همه دارایی‌های مرحوم اقدام کنیم؟ یا فقط برای دارایی هایی که قصد فروششان را داریم؟
  مغازه را میخواهیم بفروشیم ولی قصدی برای فروش آپارتمان (مادر زندگی میکنند) نداریم. بایستی مالیات بر ارث آپارتمان را هم حساب و پرداخت کنیم؟

 • سلام در سال ۹۲ برای دریافت وام از یکی از بانکها اقدام کردم ولی جهت دریافت مبلغ وام میبایست سند رهن میکردم. با یکی از اقوام صحبت کردم و سند ملکش را برای وام انتقال دادیم. البته وام به نام پدرم بود و سند هم به نام ایشان انتقال و در رهن بانک قرار گرفت. اسفند ۹۹ وام را تسویه کردم ولی قبل از انتقال سند به بستگانم که سندش را داده بود پدرم فوت کرد و نیاز شده برای انتقال مالیات بر ارث پرداخت کنیم. اول اینکه مبلغ چگونه محاسبه میشه و دوم اینکه پدر شهید بودند میشه و راهی هست که این کار باسرعت و هزینه کمتر انجام بشه و سوم مراحل انجام کار چطوری باید انجام بشه. درضمت در زمان دریافت وام ملک مذکور ۷۵ میلیون ارزش گذاری شد.

 • سلام
  مادرم سال ۹۲ فوت شده منزل کلنگلی دارد که حدود ۴۷۰ ملیون قیمت شده است ما ۶ خواهر و دو برادر هستیم می‌خواستم بدانم که اگر یکی از فرزندان بخواهد منزل را بخرد حدودا چقدر خرج دارد که سند به نامش بخورد اگر سه نفر دختر بخواهند باهم بخرند چقدر خرج دارد

 • سلام اینجانب ی واحد مسکونی منزل بطور وکالتی خریداری کردم. چون خونه وام داشت و در رهن بانک بود. الان ک وام یکجا تسویه کردم. فروشنده قبلی فوت کرده. وکالت باطل شده. وراث قبول کردن وکالت کاری بهم بدن. حالا من میتونم با وکالت خونه بنام کنم. از کجا شروع کنم. ممنونم

 • سلام و خسته نباشید
  خاله من ۲۷ اردیبهشت فوت کردند. ایشان ازدواج نکردند و فرزندی هم سرپرستی ندارند.
  ۳ خواهر و یک برادر دارند. برادا ۲ پسر دارند. یک خواهر ۲ دختر دارند و یک خواهر ۳ پسر و یک دختر دارند.
  ۳دانگ از ۶ دانگ یک خانه قدیمی (۳ دانگ دیگه مربوط به دایی) و ۲ حساب سپرده بانکی که یکی را مشترک با یکی از خاله‌ها و دیگری را مشترک با یکی از خاله‌های دیگر دارند.
  ۱. درصد مالیات منزل؟
  ۲. درصد مالیات سپرده‌های بانکی؟
  ۳. آیا می‌شود کل سپرده را منتقل به حساب خاله‌ها کرد.؟
  ممنون از وقتی که برای پاسخ به سوالات می‌گذارید

 • درود بر شما
  پدر بنده سال ۸۸ فوت کردند و ما سال ۹۳ گواهی حصر وراثت را گرفته و مالیات را پرداخت کردیم
  حالا امسال میخواهیم ملک رابفروشیم و متاسفانه گواهی پرداخت مالیات مفقد شده.. و به اداره مربوط مراجعه کردیم برای المثنی میگویند اصلا شما پرداخت نکردید و حتی گواهی حصر هم تو پروندشون نبود …چیکار کنیم

 • سلام پدرم آبان ۹۹ فوت کرده است و گواهی انحصار وراثت رو گرفتیم، سوالم این هست که چه قدر فرصت داریم تا کارهای مالیات بر ارث رو انجام بدیم، آیا محدودیت زمانی وجود دارد؟ ممنون

 • سلام و عرض ادب من مالیات بر ارث پدرم رو بنابر پیشنهاد خود کارمند اداره‌ی مالیات انجام دادم ولی متاسفانه هزینه بیشتر از اونی شد که به من گفتن و وقتی اعتراض کردم گفتن که میتونی اعتراض کنی البته بعد از پرداخت من با هر بدبختی بود پول رو جور کردم و پرداخت کردم و اعتراض رو کردم الان بهم زنگ زدم که برات دعوتنامه‌ی مالیاتی اومده این یعنی چی و میشه کمکم کنید که اونجا چه جوری حرف بزنم که بتونم احقاق حق کنم

 • سلام وقت بخیر
  بعد از اعتراض شما به هیئت حل اختلاف مالیاتی دعوت شدید
  روال دفاع و صحبت در هیئت بسیار تخصصی بوده و حتما میبایست از تخصص مشاوران مالیاتی مجرب استفاده کنید.

 • مالیات بر ارث سند چگونه است؟؟
  ما یک مقدار از خریدار میخوایم و متعلق به ۱۵۰میلی سال پیش است که هنوز پرداخت نشده این مقدار پول به روز محاسبه میشود؟؟
  در قل نامه درج شده که بعد از تاریخ فلان سند زنی بر عهد ما است و این تاریخ گذشته ما میتوانیم بگوییم که سند نویسی برای فرد مقابل وظایف ما نیست و برای سند زدن باید مقدار پول دلخواه را پرداخت کنند

 • سلام پدرم سال نود دو فوت کرده منزل مسکونی داشت با سند دو دهنه مغازه بدون پایان کار بعد فوتش خونه رو کوبیدم با مشارکت ساختیم سوالم اینه به منزل قبلی. مالیات ارث میخوره یا جدید

 • سلام. خسته نباشید. من پدرم فوت کرده.. کاراش رو انجام دادیم.. اما هنوز نامه مالیاتیش نیومده.. خواستم بدونم میشه ماشین رو فروخت یعنی وکالت داد به خریدار بابت ماشین..

 • تا زمانی که مراحل اخذ گواهی انحصار ورثه و پرداخت مالیات بر ارث و تسویه حساب با سازمان امور مالیاتی انجام نگرفته فروش اموال غیر قانونی بوده و انتقال سند انجام نخواهد گرفت

خانه دسته‌بندی پروفایل