درحال بارگذاری ...
دریافت مشاوره
روش‌های مرسوم صادرات را بشناسیم

روش‌های مرسوم صادرات کالا کدامند؟

صادرات کالا دغدغه بسیاری از فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌وکارهای مختلف است. انجام این کار نه تنها برای کشور ارزآوری به همراه دارد، بلکه برای خود صادرکننده نیز می‌تواند سود بسیار خوبی داشته باشد.

اما شکی نیست که صادرات مراحل، روش‌ها و فوت و فن‌های خاص خود را دارد. هر اندازه با این موارد آشنایی بیشتری داشته باشید، بهتر می‌توانید در بازارهای صادراتی عمل کنید.

یکی از اولین سوالاتی که در ذهن صادرکنندگان تازه‌کار ایجاد می‌شود این است که روش‌های صادرات کالا کدامند؟ انتخاب روش از آن جهت اهمیت دارد که تاثیر بسیار زیادی بر روی فعالیت‌ها و اقدامات حین صادرات کالا می‌گذارد.

ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا ضمن معرفی روش‌های مرسوم صادرات کالا، به مزایا و معایب هر کدام از آنها برای شما اشاره کنیم. تا بدین ترتیب بتوانید به راحتی متناسب با پتانسیل و توانمندی خود، دست به انتخاب یکی از روش‌ها بزنید.

قبل از هر موضوعی پیشنهاد ما این است که برای انتخاب روش صادراتی به تجربه افراد متخصص در این زمینه توجه کنید.

هادی نیلی احمدآبادی از صادرکنندگان برتر و مشاور صادراتی است که چندین سال سابقه فعالیت در این عرصه را دارد. او در ویدئو زیر به طور خلاصه صادرات مستقیم و غیرمستقیم را توضیح داده و مزایای هر کدام را براساس تجربیات خود بیان می‌کند. 

 روش مستقیم در صادرات کالا 

یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای انجام این کار روش مستقیم است. در این روش، شما کالای تولیدی توسط خود یا دیگران را نه از طریق واسطه، بلکه به صورت مستقیم صادر خواهید کرد.

اتفاقا اکثر افراد یا شرکت‌هایی که به فکر صادرات محصولات خود می‌افتند، ابتدا تنها به فکر صادرات مستقیم بوده و به نسبت به آن آشنایی دارند. در این روش فرد یا شرکتی که کالا را تولید کرده، خود صفر تا صد مراحل صادرات کالا را نیز بر عهده می‌گیرد.

یعنی بعد از تولید محصول، ابتدا باید برای آن در کشور یا کشورهای مقصد دست به بازاریابی صادراتی بزند یا به زبان ساده‌تر مشتری خارجی برای کالای خود پیدا کند. در اینجا ممکن است نیاز به یک سری فعالیت‌ها و اقدامات مربوط به تحقیقات بازار در کشور مقصد باشد.

بعد از پیدا کردن فرد یا مشتری مورد نظر در کشور مقصد، وقت آن است که به فکر حمل‌ونقل کالا، انجام تشریفات گمرکی در دو کشور بود. این کار مستلزم صرف وقت و هزینه‌هایی خواهد بود.

فراموش نکنید در این خصوص باید ضمانت‌های حقوقی و قانونی از جمله عقد قرارداد و مابقی موارد را نیز مدنظر داشته باشید.

نقل و انتقال ارزی و تبادلات بین بانکی از جمله فعالیت‌های دیگری است که هم صادرکننده و هم واردکننده در کشور مقصد با آن روبرو خواهند شد.

صادرات کالا نیازمند انجام برخی اقدامات دیگر مانند ثبت سفارش، گرفتن کارت بازرگانی و مواردی از این قبیل است که در این روش به عهده خود شرکت یا فرد صادرکننده خواهد بود. انتخاب

این روش برای صادرات، مزایا و معایب خاص خود را دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. 

مزایای روش مستقیم در صادرات کالا 

هر کدام از روش‌ها مزایا و معایبی دارند که باید با توجه به آنها دست به انتخاب بزنید. یعنی باید شرایط و امکانات خود را مشاهده، ارزیابی و متناسب با آن، اقدام کنید.

از جمله مزایای که این روش از صادرات دارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • کسب سود بیشتر: هنگامی که شما به صورت مستقیم اقدام به صادرات کنید، فرد یا شرکت دیگری در سود و فروش محصولات با شما شریک نخواهد شد. همین موضوع باعث می‌شود تا حاشیه سودتان بالا برود. ضمن آنکه شما می‌توانید با بازاریابی صادراتی و تبلیغات مناسب، به مرور میزان فروش و سود خود را بالا ببرید. 
 • ایجاد لینک‌ها و ارتباطات تجاری: یکی دیگر از مزایای صادرات کالا به صورت مستقیم این است که شما به مرور زمان می‌توانید دست به شبکه‌سازی بزنید. بدین ترتیب بعد از مدتی مشاهده می‌کنید که بازیگران داخلی و خارجی زیادی را در حوزه صادرات شناسایی کرده‌ و با آنها دارای ارتباط تجاری هستید. 
 • یادگیری صفر تا صد صادرات: بعد از آنکه یک یا چند بار اقدام به صادرات کالا به صورت مستقیم کردید، دیگر چندان نیاز به کمک و همراهی دیگران ندارید. چرا که شما صفر تا صد صادرات کالا را یاد گرفته‌اید که در صادرات به سایر کشورهای دیگر نیز به شما کمک می‌کند. یادگیری صادرات کمک می‌کند که حتی شما در سایر حوزه‌های زنجیره صادراتی هم بتوانید فعالیت کنید.

مراحل صادرات کالا تا حد زیادی به انتخاب روش صادرات بستگی خواهد داشت. 

 • کنترل بیشتر: شکی نیست هنگامی که بازیگری دیگری در فرایند صادرات کالا وجود نداشته باشد، دستتان برای انجام کاری که مورد قبول شما باشد، باز خواهد بود. یعنی شما کنترل بسیار بیشتری بر روی کسب‌وکار و فعالیت خود دارید. در حالی که در روش غیرمستقیم اینگونه نبوده و شخص حقیقی یا حقوقی دیگری نیز در تمام موارد شریک خواهد بود. 
 • امکان گسترش کار: در روش مستقیم شما به علت کنترل بیشتری که به صورت مستقیم بر روی فعالیت خود و همکاری با سایر بازیگران دارید، بهتر می‌توانید در آینده برای گسترش فعالیت‌های صادراتی و اقتصادی خود در آینده اقدام کنید. 
 • برندسازی: در این روش، گروه‌ها، افراد و شرکت‌های خارجی به صورت مستقیم با برند و محصولات شما آشنا خواهند شد. بنابراین در صورتی که بتوانید از ابتدا به خوبی کار کنید، می‌توانید در کشور مقصد برای محصولات خود برندسازی کنید. در حالی که در روش مستقیم اینگونه نیست. 

امیرحسین عادل‌جو مشاور صادراتی نیز در ویدئو زیر ضمن اشاره به روش‌های مرسوم صادرات به این بحث اشاره می‌کند که شرکت‌ها و صادرکنندگان در انتخاب روش صادرات باید چه نکات و الزاماتی را مدنظر داشته باشند. 

معایب روش مستقیم در صادرات کالا

به مزایای این روش در بحث صادرات اشاره کردیم. اما روش مستقیم دارای معایبی نیز بوده که اشاره به آنها بهتر می‌تواند شما را با این روش آشنا کند. مهم‌ترین معایبی که روش مستقیم ممکن است برای شما در پی داشته باشد، شامل موارد زیر است: 

 • هزینه بیشتر: قبلا اشاره شد که روش مذکور سود بیشتری به همراه خواهد داشت، اما نباید از هزینه بیشتر آن نیز غافل بود. در این روش شما نیاز به ایجاد دپارتمان صادرات، استخدام نیروی انسانی و هزینه حضور در کشور مقصد و برخی هزینه‌های دیگر هستید. 
 • صرف وقت بیشتر: طبیعی است که در این روش شما باید وقت بیشتری را به انجام کلیه مراحل صادراتی از بازاریابی صادراتی تا نقل و انتقال ارزی اختصاص دهید. این در حالی است که در روش غیرمستقیم تقریبا از انجام اکثر فرایندهای کاری صادراتی، معاف هستید. 
 • اخذ مجوزهای قانونی: یکی دیگر از معایب روش مذکور، اخذ مجوزهای قانونی مربوط به صادرات است. به عنوان مثال، نیاز است که شما برای اخذ مجوز کارت بازرگانی اقدام کنید. همچنین برخی مجوزهای دیگر را داشته باشید. 
 • دردسرهای بیشتر: به طور کل باید بدانید که در روش مستقیم، دردسرهای بیشتری را خواهید داشت. یعنی علاوه بر موارد فوق، ممکن است در سایر زمینه‌های دیگر نیز نیاز به انجام برخی اقدامات داشته باشید. 

روش غیرمستقیم در صادرات کالا 

 تقریبا هر آن چیزی که در مورد صادرات به روش مستقیم گفتیم، عکس آن برای صادرات به روش غیرمستقیم صادق خواهد بود. یعنی در این روش شما از طریق یک واسطه این کار را انجام خواهید داد.

این واسطه‌ها معمولا می‌توانند شامل شرکت‌های مدیریت صادرات، شرکت‌های بازاریابی بین‌الملل یا حتی بازرگانان کارکشته و اشخاص حقیقی باشند. در این روش شما از طریق عقد قرارداد، تمام یا بخشی از صادرات کالا را به واسطه مورد نظر واگذار خواهید کرد.

شرکت یا واسطه‌ای که صادرات محصول را برای شما انجام دهد، بخشی از سود صادراتی را از آن خود خواهد کرد. روش مذکور بیشتر مناسب شرکت‌ها و تجاری است که حجم محصول صادراتی آنها چندان بالا نبوده و به صرفه نیست که برای این کار یک واحد مجزا و نیروی انسانی اختصاص دهند.

واقعیت آن است که بسیاری از صادرکنندگان نه در مقیاس بالا بلکه در مقیاس محدود یا متوسط قصد صادرات دارند. بنابراین نیاز است که این دسته از افراد استراتژی دیگری را در پیش بگیرند. معمولا بهترین استراتژی برای آنها، صادرات از طریق واسطه‌ها یا همان صادرات غیرمستقیم است. 

 مزایای روش غیرمستقیم در صادرات کالا 

در روش غیرمستقیم مزایایی برای صادرکننده وجود دارد که در روش پیشین وجود ندارد. همانگونه که معایبی نیز می‌توان برای آن در نظر گرفت. ما در ادامه به مهم‌ترین این مزایا اشاره خواهیم کرد. ممکن است برای شما یک یا چند مورد از آنها صدق داشته باشد. 

 • هزینه پایین‌تر: در این روش شما نیازی به ایجاد دپارتمان صادرات و اختصاص نیروی انسانی و امکانات دیگر به آن را ندارید. بنابراین هزینه‌های صادراتی بسیار کاهش پیدا می‌کند. 
 • جلوگیری از سعی‌وخطا: این روش بهترین راهکار برای ایجاد ارتباط با بازارهای بین‌المللی در ابتدا کار بوده و هزینه‌های سعی‌وخطای انجام این کار در روش قبلی بسیار بیشتر است. 
 • استفاده از تجربیات دیگران: برخی از واسطه‌ها تجربیات صادراتی خود را به مرور در اختیار شما قرار داده و بدین ترتیب می‌توانید کم‌کم دانش صادراتی خود را بهبود دهید. 
 • عدم نیاز به مجوزهای قانونی: در این روش شما چندان به داشتن مجوزهای قانونی مانند گرفتن کارت بازرگانی، نیاز ندارید. بنابراین در روش غیرمستقیم شما دردسرهای کمتری دارید. 

معایب روش غیرمستقیم در صادرات کالا 

علی‌رغم تمام مزایایی که روش مذکور به همراه دارد، اما بد نیست که با معایب آن نیز آشنا شویم. آشنایی با معایب آن باعث می‌شود تا شما اطلاعات بهتری برای تصمیم‌گیری در خصوص انتخاب یکی از این روش‌ها در دست داشته باشید. 

 • عدم تعامل مستقیم با مشتری: در این روش شما معمولا هیچ تعامل مستقیمی با مشتری و شناخت نیازها و خواسته‌های او ندارید. بنابراین نمی‌توانید برای گسترش صادرات اقدام کنید. 
 • عدم کنترل روی قیمت: تعیین قیمت کالای صادراتی و بسیاری از موارد دیگر بر عهده واسطه بوده و شما چندان دخالتی در این خصوص ندارید. 
 • سود کمتر: همانطور که اشاره شد در این روش بخشی از سود صادراتی به واسطه تعلق می‌گیرد. بنابراین سود حاصل از صادرات نسبت به روش مستقیم کمتر خواهد بود. 

به روش‌های مرسوم در صادرات و مزایا و معایب هر کدام اشاره کردیم. ممکن است روش‌های دیگری نیز برای صادرات وجود داشته یا آنکه مزایا و معایب دیگری هم برای دو روش مذکور وجود داشته باشد.

اما ما به مهم‌ترین روش‌ها و نکات در این خصوص اشاره کردیم. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و اطلاع از تجربیات میدانی در عرصه صادراتی می‌توانید از مشاوره صادرات استقاده کرده و نظر مهم‌ترین مشاوران صادراتی را در این خصوص جویا شوید.

مشاوران مرتبط
علیرضا راشدی - مشاور امور گمرکی
علیرضا راشدی
مشاور امور گمرکی

علیرضا راشدی اشرفی با بیش از ۳۰ سال سابقه در امور بازرگانی و تجارت، مدرس و مشاور در زمینه واردات و صادرات کالا، تخصیص ارزر، ثبت سفارش و سایر زمینه‌های مرتبط.

درخواست مشاوره 8,000 تومان در دقیقه
بیشتر
ناصر انزلی چی - مشاور شرکت در مناقصات بین الملل، صادرات خدمات و ورود به بازار روسیه
ناصر انزلی چی
مشاور شرکت در مناقصات بین الملل، صادرات خدمات و ورود به بازار روسیه

ناصر انزلی چی از افراد با سابقه و فعال در حوزه صادراتی، مدرس سمینارها و کارگاه‌های آموزشی حوزه صادراتی و شناخته شده به عنوان صادرکننده نمونه از سوی استانداری آذربایجان شرقی

درخواست مشاوره 5,000 تومان در دقیقه
بیشتر
سجاد غفاریان جم - مشاور بازاریابی صادراتی در کشورهای، عمان ، قطر، افغانستان
سجاد غفاریان جم
مشاور بازاریابی صادراتی در کشورهای، عمان ، قطر، افغانستان

سجاد غفاریان جم مشاور تجارت بین‌الملل، مسلط به انجام فرایندهای صادرات و واردات، مسلط به تجارت با افغانستان، چین و امارات

درخواست مشاوره 3,500 تومان در دقیقه
بیشتر
صادرات به هند را چطور انجام دهیم؟

صادرات به هند را چطور انجام دهیم؟

همکاری‌های دوجانبه ایران و هند در بحث توسعه بندر چابهار و سایر موارد، نشان می‌دهد که در آینده نزدیک صادرات به هند افق روشن‌تری پیش رو دارد.

صادرات به عمان؛ چرا و چگونه؟

صادرات به عمان؛ چرا و چگونه؟

دسترسی به آبهای آزاد، فاصله نزدیک با بنادر مهم ایرانی و ثبات اقتصادی، باعث شده تا صادرات به عمان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تجار ایرانی باشد.

برای واردات از چین چه باید کرد؟

برای واردات از چین چه باید کرد؟

حجم بالای تجارت دو کشور در کنار رابطه پایدار سیاسی و اقتصادی؛ باعث شده تا واردات از چین در سالیان اخیر از جذابیت زیادی برای تجار و فعالان اقتصادی ایران برخوردار باشد.

برای واردات کالا چه باید کرد؟

برای واردات کالا چه باید کرد؟

آشنایی با مراحل واردات کالا و قوانین مرتبط با آن؛ از نخستین الزامات برای ورود جدی یک شرکت یا فرد تازه‌کار به دنیای تجارت و بازرگانی است.

چگونه به قطر صادرات کنیم؟

چگونه به قطر صادرات کنیم؟

صادرات به قطر، در زمینه‌های مختلف محصولات کشاورزی، مواد غذایی، کالاهای صنعتی و معدنی می‌تواند گزینه بسیار پربازدهی برای تجار ایرانی باشد.

 • سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیزنس به اونها جواب بدهند

 • با سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان عزیز
  بنده تولید کننده مصنوعات چوبی هستم و میخام صفر تا صد صادرات مستقیم رو شروع کنم
  بهترین نوع بازاریابی برای مصنوعات چوبی در کشور‌های حاشیه خلیج فارس چه نوع بازاریابی است؟ ترکیه ارمنستان افغانستان چطور؟ حضور در نمایشگاه ایده جالبی بود که اینجا خوندم بغیر از نمایشگاه چی؟ و اینکه چگونه از زمان نمایشگاه باید مطلع بشیم؟

 • سلام
  از طریق اپلیکیشن تماس بگیرید در خدمت هستم

 • سلام. من در زمینه تولید انواع پاپیون و گلسر فعالیت دارم. مایلم محصولاتم را به کشور عراق صادر کنم به زبان عربی هم تسلط کامل دارم. لطفا راهنماییم کنید چطوری میتونم شروع کنم

 • سلام از طریق اپلیکیشن تماس بگیرید در خدمت هستم
  با تسکت و نوشتار نمیشه توضیح داد

 • سلام تازه کارت بازرکانی گرفتم برای اولین بار قصد دارم ۲۰ کیلو زعفران به صورت بسته بندی وفله به دبی صادر کنم ایا حتما باید برای ترخیص کالا خریدار مشخص باشد و ایشان باید کالا را از گمرک ترخیص کند یا خیر به صورت صوری میشود ترخیص کرد ممنونم

 • سلام از طریق اپلیکیشن تماس بگیرید در خدمت هستم
  با تسکت و نوشتار نمیشه توضیح داد

 • ۲۹سالمه و پرانرژی هستم تقریبا ۷میلیارد پول دارم علاقه مندم به صادرات یا واردات ولی نمیدونم از کجا شروع کنم و باید چه کنم؟

 • سلام از طریق اپلیکیشن تماس بگیرید در خدمت هستم
  با تسکت و نوشتار نمیشه توضیح داد

 • سلام من پرورش دهنده ماهی‌های زینتی هستم
  میخواستم بدونم چجوری میتونم به صادرات غیر مستقیم اقدام کنم؟

 • سلام
  اگر منظورتون صادرات از طریق واسطه می‌باشد که به نظر من ابتدا از طریق اینترنت آکواریوم داران خارج از کشور را شناسایی نموده و به آنها تولیدات تان را پیشنهاد دهید و …

 • سلام
  صادرات غیر مستقیم به چه معنی واضح‌تر توضیح دهید..!!

 • با سلام
  من تولید کننده پسته و مسلط به زبان انگلیسی و عربی لهجه هستم بخوام به عراق صادر کنم کدوم روش رو پیشنهاد میکنید

 • بازاریابی اینترنتی از همه روش‌ها هم بهتره و نسبت به هزینه‌ای که انجام می‌دهید خروجی بهتری می‌گیرید.

 • با سلام
  حضور در نمایشگاه‌های صنایع غذایی کشور عراق

 • سلام
  بازاریابی حضوری

 • سلام من کیف‌های پول چند طرح وکیف‌های دوشی واداری وجاکلیدی جاکارتی …تولید میکنم بصورت چرم اصل و دست دوز میخوام صادر‌کنم‌به روش غیر مستقیم حالا باید چکار کنم‌تعداد کارهام باید چقدر باشه

 • سلام دوست عزیز
  اول باید حجم تولید شما مشخص باشه و بعد تحقیقات بازار و نیازسنجی محصول شما انجام بشه
  برای اطلاعات بیشتر لطفا با پشتیبانی تماس بگیرید

 • سلام من کیف چرم دست دوز تولید میکنم. میخواستم به خارج از کشور بفروشم راهنمایی میخواستم درمورد صادرات این محصولات.

 • سلام
  دوست گرامی
  پیشنهاد میشود ابتدا نکات زیر را بررسی نمایید
  ۱- تحقیق و شناخت بازار هدف (ترجیحا کشور‌های که فاقد چرم طبیعی و یا صنعت چرم دوزی هستند)
  ۲- حقیق و شناخت سلایق مردم آن کشور (از نظر رنگ، سایز، نوع کاربرد و …)
  ۳- شرکت در نمایشگاه بین المللی کشور بازار هدف
  ۴ - بازاریابی در کشور مربوطه
  و ….

 • سلام دوست عزیز
  لطفا از طریق صفحه دریافت مشاوره درخواست مشاوره خودتون رو ثبت کنید

خانه دسته‌بندی پروفایل