درحال بارگذاری ...
دریافت مشاوره
نکات مهم در نوشتن بیزینس پلن که نباید نادیده گرفت؟

نکات مهم در نوشتن بیزینس مدل چیست؟ 

ساختن یک بیزنس مدل قوی صرفا این نیست که بیزنس پلن خود را کامل کنید یا اینکه تعیین کنید چه محصولاتی را میخواهید دنبال کنید.

بلکه برای این است که معلوم کنید چگونه می خواهید برای مصرف کنندگان خود ارزش آفرینی کنید.

ایده تجاری شما از کجا شروع می شود، چگونه توسعه پیدا می کند و چه زمانی می فهمید که موفق شده اید؟ مراحل پیش رو را دنبال کنید تا به یک بیزنس مدل قوی برسید.

1. مخاطبان هدف خود را بشناسید.

این طور نیست که هدف قرار دادن بازه گسترده ای از مخاطبان به کسب و کار شما اجازه دهد مصرف کنندگانی که حقیقتا به کالا یا خدمات شما نیاز دارند یا به طور کلی طالب خرید آن هستند را پیدا کنید.

به جای آن، موقع ایجاد بیزنس مدل، مخاطبان خود را به دو یا سه طیف شخصیتی محدود کنید. بعد از آن آمارها، چالش های متداول و راه حل هایی که شرکت شما برای آن ارائه خواهد داد را معین کنید.

به عنوان مثال، هوم دیپو 1 از خرید تمامی افراد استقبال می کند و برای نیازهای معمول افراد هم محصولاتی دارد، لیکن بازار هدف اصلی این شرکت صاحبان املاک و ساختمان سازان است.

2. فرایندهای تجاری ایجاد کنید.

پیش از آنکه کسب و کارتان وارد مرحله اجرا شود، باید فعالیت هایی که برای عملی کردن مدل کسب و کارتان لازم است را درک کرده باشید.

با مشخص کردن محور اصلی آنچه کسب و کارتان ارائه می کند فعالیت های کلیدی کسب و کارتان Marketplace) را معین کنید. آیا شما خدمت، حمل کالا یا مشاوره ارائه می کنید؟

مثلا تیکت بیس ، که یک مارکت پلیس ) آنلاین تبادل بلیط است فرایندهای کلیدی تجاری شامل بازاریابی و مدیریت تحویل محصولات می شود.

3. منابع تجاری کلیدی خود را ثبت کنید.

شرکت شما برای درک فرایندهایی که روزانه با آن ها سروکار دارد، پیدا کردن مشتریان جدید و نیل به اهداف تجاری جدید به چه چیزی نیاز دارد؟

منابع اساسی تجارت خود را مستند سازی کنید تا اطمینان پیدا کنید که مدل کسب و کار شما به اندازه کافی آماده پاسخگویی به نیازهای کسب و کارتان است.

مثال های متداول منابع مواردی از قبیل وبسایت، سرمایه، انبار، مالکیت فکری و فهرست مشتریان است.

4. یک گزاره ارزش ایجاد کنید.

در جریان رقابت چگونه شرکت شما از سایرین متمایز می شود؟ خدمتی مبتکرانه، محصولی انقلابی یا چرخش جدیدی در موردی قدیمی داده اید؟

در یک گزاره ارزش قوی ابتدا باید دقیق مشخص کنید کسب و کار شما چه چیزی ارائه می کند و چرا شما از سایر رقبایتان بهترید؟

وقتی گزاره های ارزشتان مشخص شد، هر یک از این گزاره ها را به یک نوع خدمت یا سیستم تحویل محصول متصل کنید تا معلوم شود در طول زمان برای مخاطبان خود ارزشمند خواهید ماند.

5. همکاران کلیدی تجاری خود را تعیین کنید.

هیچ کسب و کاری نمی تواند بدون حضور همکاران کلیدی که در فرایند ارائه خدمات همکاری کنند به طور مناسب فعالیت کند. وقتی یک بیزنس مدل طراحی می کنید، همکاران کلیدی خود از قبیل تامین کنندگان، متحدان استراتژیک یا همکاران حوزه تبلیغات را تعیین کنید.

مثلا در مورد هوم دیپو که پیش تر به آن اشاره شد، همکاران کلیدی را می توان تهیه کنندگان محصولات، عمده فروشان قطعات و شرکت های حمل و نقل در نظر گرفت.

6. یک استراتژی تقاضا ساز ایجاد کنید.

جز شرایطی که روشی رادیکال برای راه اندازی شرکت خود دنبال می کنید، نیاز به استراتژی دارید که برای کسب و کارتان سودآور باشد، مشتری بیاورد و به گونه ای طراحی شده باشد که منجر به فروش شود.

مصرف کنندگان چگونه شما را پیدا خواهند کرد؟ و مهم تر از آن، بعد از آنکه افراد از برند شما آگاه شدند چه کاری باید انجام دهند؟

تهیه یک استراتژی تقاضا ساز درحالیکه مشوق های کلیدی افراد برای انجام عمل را مستند می کند سرفصل های خط سیری که کاربر باید دنبال کند را نیز ایجاد می کند.

7. برای خلاقیت فضا ایجاد کنید.

وقتی یک شرکت ایجاد می کنیم و یک بیزنس مدل تهیه می کنیم، بیزنس پلان شما به فرضیه های متعددی وابسته است.

با این همه، تا پیش از اینکه با کاربرانی که خرید می کنند مواجه شوید، دقیقا نمی دانید که آیا بیزنس مدل شما می تواند به نیازهای مخاطبانتان پاسخ دهد یا خیر.

به همین دلیل، خیلی مهم است که برای ابتکار عمل های آینده خود فضایی فراهم کرده باشید. به هیچ وجه این اشتباه که فکر کنید بیزنس مدل شما تغییر ناپذیر است را مرتکب نشوید.

به جای آن چند وقت یکبار آن را بازبینی کنید و تغییراتی که لازم است را اعمال کنید.

این هفت مورد را در ذهن داشته باشید تا بتوانید بیزنس پلن محکمی تهیه کنید که ظرفیت پاسخ گویی به موفقیت های استارتاپ شما را داشته باشد.

مشاوران مرتبط
میثم پالیزدار - مشاور توسعه دهنده کسب و کار و سرمایه گذار
میثم پالیزدار
مشاور توسعه دهنده کسب و کار و سرمایه گذار

میثم پالیزدار، مشاور توسعه کسب‌وکار، کارآفرینی، ارزش آفرینی، کوچینگ و منتورینگ کسب‌وکارهای نوپا

درخواست مشاوره 4,500 تومان در دقیقه
بیشتر
سامان پاینده پور - مشاور تجاری سازی و تامین مالی
سامان پاینده پور
مشاور تجاری سازی و تامین مالی

سامان پاینده‌پور مشاور تجاری‌سازی ایده‌های نوآورانه، مسلط به تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهای نوپا

درخواست مشاوره 4,000 تومان در دقیقه
بیشتر
محمود اولیایی - مشاور سیستم ها و فرآیندهای سازمانی
محمود اولیایی
مشاور سیستم ها و فرآیندهای سازمانی

محمود اولیایی، دارای ۳۰ سال سابقه کار اجرایی و مشاوره‌ای در شرکت‌های از جمله ایران خودرو، کارشناس طراحی سیستم‌های سازمانی، مشاور طرح‌ریزی و اجرای روش‌ها و سیستم‌های نوین مدیریت در بیش از ۳۰ پروژه

درخواست مشاوره 5,000 تومان در دقیقه
بیشتر
راهنمای کسب‌و‌کار ایران چیست؟

راهنمای کسب‌و‌کار ایران چیست؟

راهنمای جامع کسب‌وکار شامل انواع محتواهای ویدئویی و متنی بوده که استفاده از آنها به رشد کسب‌وکارها در زمینه‌های مختلف کمک می‌کند.

  • سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیزنس به اونها جواب بدهند

خانه دسته‌بندی پروفایل