درحال بارگذاری ...

عطاء الله افتخاری

عطا افتخاری دانش آموخته MBA دانشگاه شریف با گرایش مالی است.

وی در حال حاضر مدیر سرمایه گذاری فناوری اطلاعات صندوق جسورانه رویش لوتوس (تامین سرمایه لوتوس پارسیان)، عضو هیئت مدیره استارتاپ بیمه بازار و نائب رئیس هیئت مدیره استارتاپ دراپز است.

وی تاکنون مشاور سرمایه گذاری، ارزش گذاری، جذب سرمایه و قرارداد سهامداران استارتاپ ها و سرمایه گذاران متعددی بوده است.

عطا سابقه تدریس در سازمان فناوری اطلاعات، دانشگاه شریف، کیمیا، کافه کارآفرینی و … و برگزاری کارگاه های آموزشی متعددی در حوزه ارزش گذاری، تامین مالی کارآفرینی، ایده آفرینی را در رزومه خود دارد.

سوابق کاری موجب شده است وی بتواند به خوبی در حوزه های زیر به ارائه مشاوره بپردازد:

-تامین مالی

-سرمایه گذاری

-همکاری با سرمایه گذار

-طراحی استراتژی جذب سرمایه برای شرکت های فناورانه

-طراحی استراتژی سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران جسورانه

-مدل سازی مالی کسب وکارهای فناورانه (استارتاپ ها)

-ارزش گذاری کسب و کارهای فناورانه (استارتاپ ها)

-ساختاردهی همکاری و معامله میان سرمایه گذار و سرمایه پذیر

-تامین مالی سهامی

-تامین مالی کارآفرینی

-عقد قرارداد سهامداران

 

 

 • ارزشگذاری استارتاپ ها چگونه است؟

 • برای این منظور چهار رویکرد کلی وجود دارد. هر کدام از این چهار رویکرد چندین روش مختلف دارند که مجموعا حدود 13 روش ارزش گذاری می شود و بسته به نوع استارتاپ ها و شرایط شان، هر کدام مورد برای ارزش گذاری استفاده قرار میگیرند. اما برای گرفتن بهترین نتیجه مناسب است که دو تا چهار روش را انتخاب کرد و میانگینی از این روش ها را به عنوان ارزش گذاری استارتاپ ها درنظر گرفت. جزییات بیشتر درباره این موضوع و همچنین مواردی که لازم است در ارائه همراه داشته باشیم در ویدئو مشاهده کنید.

 • آیا برای راه اندازی استارت آپ وام گرفتن مناسب است؟

 • گرفتن وام در مرحله اول برای راه اندازی یک استارت آپ اصلا توصیه نمی شود. چرا که وقتی وام از جایی دریافت می شود، وام دهنده منتظر دریافت اصل و فرع سرمایه خود است و از طرفی یک استارت آپ هیچ گونه برآوردی از کسب درآمد خود ندارد و این مسئله می تواند مشکل زا باشد. استارت آپ ها اکثر در مسیر حرکت خود با چالش ها و تغییراتی مواجه می شوند که ممکن است روی درآمدزایی آنها تاثیرگذار باشد.برای مشاهده توضیحات بیشتر به ویدئو مراجعه کنید.

 • چه روش هایی برای جذب سرمایه استارتآپ وجود دارد؟

 • از جدی ترین ارکان موفقیت استارتآپ ها تیم، داشتن ایده جذاب و رکن سوم موضوع سرمایه است. برای جذب سرمایه بسته به اینکه استارتاپ ها در چه مرحله ای از رشد خود قرار دارند و باتوجه به سطح بلوغ شان، راه های متفاوتی وجود دارد. از تامین مالی از یک شخص حقیقی یا به اصطلاح فرشته سرمایه گذار گرفته تا شرکت های سرمایه گذاری بزرگ و یا دوستان و خانواده و حتی سرمایه گذاری شخصی همگی راه هایی هستند که می توان از طریق آنها به جذب سرمایه پرداخت. و بطور کلی پیشنهاد نمی شود که استارتآپ ها تامین مالی اولیه شان را با گرفتن وام انجام دهند.

 • آیا استارتاپ ها لزوماً بایستی به دنبال جذب منابع مالی بیرونی باشند؟

 • معمولا کمتر پیش میاد که بنیان گذاران خود نیز دارای سرمایه آنچنانی برای راه اندازی باشند اما توصیه می شود تا جایی که منابع مالی ش اجازه می دهد از آنها برای کسب و کارش استفاده کند چرا که هرچه دیرتر به سرمایه گذار مراجعه شود، ارزش کسب و کار بالاتر رفته و در نتیجه با پیشنهاد بهتری می توان جذب سرمایه کرد. در بحث جذب شریک نیز، بسته به افراد است و تصمیم دقیقی نیست که بتوان برای آن نسخه ای واحد گرفت. توضیحات بیشتر در این باره را از زبان آقای افتخاری بشنوید.

 • آیا در کشور صندوق های سرمایه گذاری جسورانه وجود دارد؟

 • در ایران صندوق های سرمایه گذاری جسورانه مختلفی که هر کدام در حوزه مختلفی و با استراتژی های خاصی کار می کنند. صندوق های سرمایه گذاری جسورانه رویش لوتوس، آرمان آتی، آرمانی، پارتیان، پایامان از مهمترین این موارد هستند. ما شرکت های سرمایه گذاری جسورانه خصوصی نیز داریم، که سرآوا، رهنما، اسمارت آپ، موسسه دانش بنیان برکت از فعال ترین آنها هستند. همچنین انجل کلاپ ها نیز در این حوزه وجود دارند که کار تامین مالی را انجام میدهند، مثل کارایا یا ادونچرز. و استارت آپ می توانند به هر کدام از آنها مراجعه کنند.

 • قراردادهای بین سرمایه گذارها و استارتاپ چگونه باید باشد؟

 • هنگامی سرمایه گذارها و استارتاپ برای مذاکره مقابل هم قرار میگیرند، یکی از موضوعات مهم جهت تعیین چارچوب ها، قرارداد سهامداران است. برای هر تامین مالی که قرار است انجام شود، لازم است حتما قراردادی بین طرفین منعقد شود و مسئله مکتوب کردن آن بسیار مهم است. استارتاپ ها باید در عقد قرارداد بسیار دقت کنند و به تمام حالت ها توجه کنند و شرایط لازم برای هر کدام را در نظر بگیرند. ریز جزییات این موارد را در ویدئو از آقای افتخاری بشنوید.

 • تامین مالی جمعی چیست؟

 • به طور کلی چهار مدل برای سرمایه گذاری جمعی وجود دارد. مدل های مبتنی بر خیریه که مانند گل ریزان در فرهنگ خودمان، تامین مالی جمعی مبتنی بر پاداش که بعد از جذب سرمایه به افراد سرمایه گذار نمونه ای از کار به عنوان پاداش داده می شود، روش تامین مالی جمعی مبتنی بر قرض یا وام و بازگشت آن با بهره که خلاف قوانین کشور است و در آخر روش تامین مالی جمعی مبتنی بر سهام است که فعلا سازکارهای جدی برای آن تعریف نشده و در حال آماده سازی است. توضیحات کامل هر مدل را بطور مفصل در ویدئو ببینید.

 • صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر چیست؟

 • شرکت هایی که با هدف تامین مالی استارتاپ ها و یافتن بهترین فرصت برای سرمایه گذاری روی آنها وجود آمده اند. آنها با بررسی های متعدد و پیش بینی روندها در آینده، مناسب ترین صنعت ها و حوزه هایی که جای پیشرفت دارند و رشد خوبی خواهند داشت، را انتخاب میکنند. این صندوق ها یا به اصطلاح VC ها همچنین تیم، ایده، اندازه بازار، موضوعات فنی، بحث های حقوقی و ... را بررسی می کنند سپس اقدام به تصمیم گیری های لازم می کنند. جزییات بیشتر را در ویدئو ببینید.

 • تامین مالی کسب و کارهای نوآورانه و سنتی چه تفاوتهایی دارند؟

 • در کسب و کارهای سنتی سرمایه گذاران به دنبال نرخ بازگشت سرمایه و دوره بازگشت سرمایه و کلا آورده برایش مهم است. اما در کسب و کارهای نوآورانه مسئله رشد بسیار مهم است و ممکن سود کسب در این بین قربانی شود و در اولویت دوم قرار گیرد. درضمن علاوه بر ذائقه، محل هزینه کرد سرمایه تزریق شده نیز در این دو نوع کسب و کارها متفاوت است. در کسب و کارهای نوپا در ابتدا عمده هزینه ها در حوزه منابع انسانی و توسعه محصول و بعدها بیشتر در قسمت بازاریابی و فروش است.

متاسفانه هیچ محتوای مرتبط وجود ندارد.

متاسفانه هیچ محتوای مرتبط وجود ندارد.

متاسفانه هیچ محتوای مرتبط وجود ندارد.

متاسفانه هیچ محتوای مرتبط وجود ندارد.

متاسفانه هیچ محتوای مرتبط وجود ندارد.