درحال بارگذاری ...
مشاوره راه اندازی کسب وکار اینترنتی؛ تلفنی و حضوری

منظور از کسب‌وکار اینترنتی چیست؟ 

در چند دهه اخیر و به دنبال رشد تکنولوژی و ظهور اینترنت بسیاری از فرایندها و روش‌های انجام فعالیت‌ها دچار تغییر شده و کسب‌وکارهای جدید شکل گرفتند که نقطه مشترک آنها استفاده از بستر وب برای انجام کارها است. کسب‌وکار آنلاین به هرگونه فعالیتی گفته می‌شود که از اینترنت برای رسیدن به اهداف خود که معمولا همان فروش و کسب سود بوده، استفاده می‌کند. مزایای راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین باعث شده تا اکنون حتی بسیاری از کسب‌وکارهای سنتی نیز بخشی از فعالیت خود را در بستر اینترنت انجام دهند. بسیاری از آنها در حال حاضر از روش‌های مختلف مانند ایجاد وبسایت شرکتی یا فعالیت در شبکه‌های اجتماعی جهت فروش اینترنتی محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند. 

استفاده از بستر وب برای راه‌‌اندازی کسب‌وکار مزایای زیادی در پی دارد. از جمله آنکه تا حد بسیار قابل‌توجهی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. به عنوان مثال، در حالی که در کسب‌وکارهای سنتی برای بازاریابی محصولات باید هزینه زیادی صرف تبلیغات محیطی و شهری، آگهی‌‌های تلویزیونی و تبلیغات بنری شود، در کسب‌وکار آنلاین با راه‌اندازی یک وبسایت می‌‌توان تا حد زیادی این هزینه‌ها را کاهش داد. کاهش هزینه‌های راه‌اندازی کسب‌کار باعث شده تا بسیاری از افرادی که صاحب ایده‌های جدید هستند دست به کار شده و به فکر ایجاد یک کسب‌وکار اینترنتی جدید باشند. از طرفی، فعالیت در بستر اینترنت، باعث می‌شود تا صاحبان ایده‌ها زودتر بتوانند به نتیجه مطلوب برسند و همانند کسب‌وکارهای سنتی نیاز نیست تا مدت زمان زیادی صرف ارزیابی ایده شود.

در راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین معمولا تمام فعالیت‌ها و اقدامات لازم از طریق اینترنت و در بستر وب انجام می‌گیرد. به عنوان مثال، به جای تبلیغات سنتی از روش‌های جدید مانند اینفلوئنسر مارکتینگ، بازارایابی محتوایی یا بازاریابی رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. به همین ترتیب در سایر فعالیت‌ها نیز روش‌ها و فرایندهای جدید جایگزین می‌شود. اگرچه ایجاد کسب‌وکار به این روش دارای مزیت‌های فراوانی بوده، اما نیاز است که افراد در برخی حوزه‌ها و مسائل تخصص کسب کنند. از جمله آنها می‌توان به آشنایی با اصول بازاریابی محتوایی، اصول سئو و بهینه‌سازی سایت، تولید محتوا، طراحی سایت و برخی مفاهیم دیگر اشاره کرد. با این حال، ایجاد کسب‌وکار بر بستر اینترنت آنچنان قابل‌توجه بوده که حتی افراد زیادی نیز به صورت شخصی اقدام به کسب درآمد اینترنتی حتی در منزل می‌کنند. 

با وجود تمام مزایایی که راه‌اندازی کسب‌وکار آنلاین دارد، اما انجام این کار دردسرهای خاص خود را نیز به همراه دارد. چرا که هنوز بسیاری از فرایندهای انجام فعالیت‌ها در این نوع از کسب‌وکارها به درستی در کشور ما روشن نیست. بنابراین نیاز است که افراد برخی کارها را به  صورت سعی و خطا انجام دهند. همچنین بسیاری از ایده‌های راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی در سایر کشورها پیاده‌سازی شده و اجرای آن در ایران نیازمند بوم‌سازی آن ایده‌ها است. مجموعه این اقدامات باعث شده تا بسیاری از افراد علی‌رغم داشتن ایده‌های جذاب، اما نتوانند در این زمینه راه به جایی ببرند. این موضوع باعث شده تا استفاده از خدمات مشاوره راه‌اندازی کسب‌وکار به یک نیاز اساسی در این زمینه تبدیل شود. 

 مشاوره حقوقی کسب‌وکار اینترنتی 

 بسیاری از کسب‌وکارهای ایرانی در مسائل قانونی و حقوقی به صورت پی در پی دچار مشکل می‌شوند. پیچیدگی قوانین و مقررات در ایران و نبود قوانین در برخی زمینه‌ها در کنار درهم‌تنیدگی و همپوشانی آنها در بسیاری از حوزه‌ها، عملا باعث شده تا بسیاری از مدیران و دست‌اندرکاران شرکت‌ها با چالش‌های حقوقی زیادی مواجه شوند. این موضوع اگرچه برای تمام شرکت‌ها صدق می‌کند، اما کسب‌وکارهای اینترنتی بیشتر با آن درگیر هستند. چرا که جدید بودن این موضوعات باعث شده تا ابهامات قانونی و حقوقی بسیار زیادی در این خصوص وجود داشته باشد. 

در چند سال گذشته بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین و استارت‌آپ‌های ایرانی دچار مشکلات عدیده حقوقی شده‌اند. این مشکلات بسیاری از حوزه‌ها و زمینه‌های مختلف را دربرمی‌گیرد. به نحوی که در همان ابتدا بسیاری از استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای آنلاین با پیچیدگی فرایندهای صدور مجوز روبرو می‌‌شوند. برخی از حوزه‌های فعالیت به نحوی که است که اساسا هنوز مجوزی برای آن در نظر گرفته نشده است. در ادامه نیز یک کسب‌کار آنلاین برای جذب سرمایه‌گذار نیازمند رعایت برخی نکات حقوقی خصوصا به هنگام عقد قرارداد است. در برخی موارد مشاهده شده که فعالیت یک استارت‌آپ ایرانی اساسا غیرقانونی تشخیص داده شده و حتی اقدام به فیلتر کردن وبسایت آن کسب‌وکار کرده‌اند. مشاوره بیمه و قانون کار و همچنین مشاوره مالیاتی نیز از جمله موضوعاتی هستند که این نوع از کسب‌وکارها همانند سایر کسب‌وکارهای دیگر به آن نیاز دارند. 

اهمیت مشاوره حقوقی برای یک کسب‌وکار آنلاین زمانی به خوبی احساس می‌شود که بدانیم بسیاری از آنها درگیر دعاوی حقوقی مربوط به اقدامات کاربران می‌شوند. به عنوان مثال، بارها مشاهده شده که مدیران استارت‌آپ‌های کشور به علت اظهارنظر یا کامنت‌های مخاطبان خود در زیر یک پست یا وبلاگ، به دادگاه احضار شده‌اند. بنابراین می‌توان گفت که بدون مشاور حقوقی نباید به فکر راه‌ندازی کسب‌وکار اینترنتی بود. 

مشاوره رایگان کسب‌وکار اینترنتی 

بسیاری از کسب‌وکارها و شرکت‌ها به دنبال دریافت مشاوره رایگان کسب‌وکار هستند. این موضوع برای کسب‌وکارهای آنلاین و استارت‌آپ‌ها که معمولا نمی‌توانند هزینه‌های زیادی صرف مشاوره کنند، می‌تواند بسیار مفید باشد. الوبیزنس به عنوان اولین اپلیکیشن مشاوره کسب‌وکار این امکان را فراهم آورده تا مدیران و دست‌اندرکاران شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها بتوانند به صورت‌های مختلف تلفنی و حضوری از بهترین مشاوران ایران مشورت بگیرند. همچنین از این طریق امکان دریافت مشاوره رایگان شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شده است.                                                                                 

مشاوران مرتبط
تقی فرهنگ نیا - مشاور راه اندازی کسب و کار
تقی فرهنگ نیا
مشاور راه اندازی کسب و کار

تقی فرهنگ نیا با بیش از ۱۴ سال سابقه فعالیت در پارک های علم و فناوری، همراهی با حدود ۲۰۰ ایده و شرکت در دوره سه ساله استقرار آنها در مراکز رشد را تجربه کرده است.

درخواست مشاوره هر دقیقه 1,500 تومان
بیشتر
علیرضا جعفر - مشاور پرورش ایده و تشخیص فرصت
علیرضا جعفر
مشاور پرورش ایده و تشخیص فرصت

علیرضا جعفر در زمینه راه اندازی کسب وکارهای فناورانه و تشخیص فرصت های کارآفرینانه در بازار می تواند به شما کمک کند.

درخواست مشاوره هر دقیقه 3,000 تومان
بیشتر
وحید سعدی - مشاوره تشخیص و بهره برداری از فرصتهای کارآفرینانه
وحید سعدی
مشاوره تشخیص و بهره برداری از فرصتهای کارآفرینانه

وحید سعدی با راه اندزی چندین کسب وکار در زمینه های مختلف به عنوان مشاور راه اندازی کسب وکار می تواند به شما کمک کند.

درخواست مشاوره هر دقیقه 2,000 تومان
بیشتر
چگونه یک مشاور مدیریت حرفه‌ای شویم؟

چگونه یک مشاور مدیریت حرفه‌ای شویم؟

مشاوره مدیریت یکی از پردرآمدترین مشاغل حرفه‌ای دنیا محسوب می‌شود که در ایران نیز چند سالی است مورد استقبال قرار گرفته و می‌توان آینده خوبی برای آن در نظر گرفت.

  • پرسش شما

    سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیز به اونها جواب بدهند