درحال بارگذاری ...
چگونه یک مشاور مدیریت حرفه‌ای شویم؟

مشاوره سازمانی یا مشاوره مدیریت می‌تواند شغل بسیاری از افراد فارغ‌التحصیل در رشته مدیریت، مهندسی صنایع یا سایر رشته‌ها باشد. اما رسیدن به این شغل قطعا نیازمند دانستن چم‌و‌خم‌های کاری فراوان است. چرا که صدها شرکت و فرد در ایران وجود دارند که ادعای مشاوره سازمانی دارند. ضمن آنکه آمار فارغ‌التحصیلان این حوزه نیز از کمیت بالایی برخوردار است. بنابراین تعداد رقبا در این عرصه زیاد است. محمود اولیایی به مدت 24 سال است که در زمینه مشاوره کسب‌و‌کار فعال بوده و در حال حاضر رئیس کانون شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران است. اولیایی که در سال 1380 شرکت مهندسی مشاور کاین را در زمینه مشاوره راه‌اندازی کرده و هم‌اکنون نیز مدیرعامل این شرکت است، به افرادی که قصد ورود به صنعت مشاوره مدیریت را دارند، توصیه‌هایی دارد. وی مشاوره کسب‌و‌کار و مدیریت در سازمان‌های ایرانی را ضروری می‌بیند و در تعریف مشاوره مدیریت به الوبیز می‌گوید: مشاوران علم مدیریت به دنبال به کار بردن تکنیک‌ها و اصول علمی مدیریت برای رشد و تعالی سازمان‌ها هستند. حتی نظریه آقای تیلور که پدر علم مدیریت بودند، مبتنی بر یک سری یافته‌های سازمانی بود. بنابراین خود علم مدیریت نیز حاصل تفکر مشاوران علم مدیریت مانند آقای تیلور بوده است. در ادامه متن کامل این گفتگو را بخوانید:

شروع یک مشاور خوب شدن چیست و چند سطح مشاوره وجود دارد؟

اولیایی: براساس دسته‌بندی که شورای بین‌المللی مشاوران مدیریت انجام داده، سه دسته مشاور وجود دارد که اولین آنها مشاوران در یک حوزه خاص هستند که به طور ثابت در سازمان حضور پیدا می‌کنند. به عنوان مثال، اکنون در بسیاری از سازمان‌ها مشاهده می‌کنیم که مشاورانی در زمینه‌های مختلف مالیات، بیمه یا سایر زمینه‌ها استخدام می‌کنند. اما در سطح بالاتر مشاورانی هستند که به طراحی سیستم مانند طراحی سیستم مدیریت کیفیت، طراحی ساختارهای منابع انسانی و مالی می‌پردازند. در نهایت بالاترین سطح، مشاوران تحول سازمانی هستند که معمولا در کنار مدیران عامل و هیئت‌مدیره‌ها قرار می‌گیرند و کاملا مسلط به مباحث علم مدیریت و دارای قدرت رهبری و تیم‌سازی هستند. این نوع از مشاوران که اصطلاحا از آنها تحت عنوان راه‌بلد یا منتور یاد می‌کنند، حتما باید دو مرحله قبلی را طی کرده باشند. در سطح بین‌المللی معمولا سعی می‌کنند با آزمون‌هایی مانند CMC مشاوران را ارزیابی و رتبه‌بندی کنند. مشاوره مدیریت در کشورهای اروپایی و آمریکا از درآمد بسیار بالایی برخوردار هستند و حتی شرکت‌های چندملیتی مانند KPMG به سراسر دنیا خدمات مشاوره مدیریت ارائه می‌دهند.

صرف اینکه فردی در رشته مدیریت یا مهندسی صنایع تحصیل کرده، نمی‌تواند به صورت مستقل مشاور شود و توصیه می‌کنم که چنین افرادی با کار در شرکت‌های مشاوره از مشاوران خبره هر حوزه مسائل را یاد بگیرند. در کشورهای خارجی نیز به این صورت است که افراد ابتدا در کنار تیم‌های مشاوره خبره قرار می‌گیرند تا تجربه لازم را یاد بگیرند. اگر کسی در ایران بخواهد امتحاناتCMC  را شرکت کند و یک مشاور بین‌‌المللی شود، باید به مدت 7 سال تجربه کسب کند و سپس مدارک آن را ارائه داده و رضایت کارفرمایان از آن مشاور جلب شود.

مشاوران مدیریت باید همواره در زمینه‌ای که کار می‌کنند، دانش خود را به روز کنند و صرف داشتن علم مدیریت کافی نیست. لازم است که قوانین و مقررات و فضای کسب‌و‌کار حوزه تخصصی که در آن کار می‌کنند را یاد بگیرند و تغییرات آن را دنبال کنند. ضمن آنکه نباید فراموش کنیم که مشاوره یک مهارت هنری است و افراد باید به کار مشاوره عشق بورزند و علاقه داشته باشند. بنابراین بنده به افرادی که قصد ورود به این حرفه را دارند توصیه می‌کنم که صرف یاد گرفتن برخی تکنیک‎‌ها کافی نیست و نیاز است که افراد مدت زمانی را در نزد پیشکسوتان استاد شاگردی کنند.

چگونه در حوزه مشاوره مدیریت موفق باشیم؟

اولیایی: واقعیت آن است که این حرفه بسیار حرفه پویایی است و افراد باید زمان زیادی را صرف یادگیری کنند تا بتوانند صرفا در این حوزه زنده بمانند. چرا که محیط کسب‌وکار در یک کشور به صورت مرتب دچار تغییر و تحول می‌شود. لازم است که همواره گزارشاتی که در سطح ملی و بین‌المللی در مورد فضای کسب‌وکار مربوطه یا آن حوزه تخصصی وجود دارد، مطالعه شود. باید نسبت به فضای کسب‌و‌کار کشور به صورت کلی و به صورت اختصاصی در آن حوزه آشنا باشیم. چیزی که در حال حاضر به سرعت فضای کسب‌و‌کار و سازمان‌ها را دائما تغییر می‌دهد، مسائل مربوط به فناوری اطلاعات است که باید نسبت به آن اطلاعات کسب کرد. یکی از راه‌های بروز نگه داشتن خود در علوم مختلف مدیریت، حضور در کنفرانس‌ها و همایش‌های ملی و بین‌المللی است. شورای بین‌المللی مشاوران مدیریت برنامه‌هایی را برای مدیران در مناطق مختلف از جمله آسیا و اقیانوسیه در نظر گرفته است که نیاز است مشاوران مدیریت در کنفرانس‌های آن شرکت کنند.

چگونه به عنوان یک مشاور سازمانی کار کنیم؟

اولیایی: معمولا کار مشاور این است که در یک سازمان تغییر ایجاد کند و همواره در مقابل تغییر مقاومت صورت می‌گیرد. وقتی مشاور به سازمان وارد می‌شود، هم خودش فرد جدیدی است و هم سازمان یک محیط جدید است، بنابراین مقاومت دو برابر خواد شد. تجربیات نشان داده که اولین نکته برای پذیرش افراد در سازمان به عنوان مشاور، سابقه آن فرد در کسوت مشاوره است. همانطور که شما اگر بخواهید یک جراح قلب برای جراحی یکی از نزدیکان خود انتخاب کنید، قطعا به سوابق آن جراح مراجعه می‌کنید. بنابراین نتایج موفقی که افراد در پروژه‌ها به دست می‌آورند، برای سایر پروژه‌ها نیز کاربرد دارد.

اما این موضوع شرط لازم و نه کافی برای ورود موفقیت‌آمیز یک مشاور به سازمان است. شرط کافی آن است که شما با جو و فرهنگ سیاسی آن سازمان کاملا آشنا باشید. من بارها مشاهده کرده‌ام که مشاوران مدلی را که در یک سازمان موفقیت‌آمیز بوده را در سایر سازمان‌ها نیز به کار می‌برند که این کار اشتباهی است. این تجربه برای خودم نیز اتفاق افتاده است. به یاد دارم که در سال 75 به دو شرکت مشاوره می‌دادم که تیم مدیریت آنها دو ادبیات کاملا متفاوت داشتند. به گونه‌ای که یک مدیر یک سازمان که اتفاقا انسان موفقی نیز بود، فاقد تحصیلات بود و ادبیات صحبت کردنش با همه یک نوع ادبیات بازاری بود. اما در مقابل، سازمان دوم چند نفر از اساتید دانشگاه بودند که به دنبال ساخت یک قطعه پیشرفته بودند. من در ابتدا قصد داشتم که با یک لحن مشترک با این دو سازمان گفتگو کنم. متناسب با هر کدام از این سازمان‌ها باید لحن کلام و ادبیات صحبت کردن و رفتار من نیز کاملا تغییر می‌کرد.

اولین کاری که یک مشاور باید انجام بدهد این است که در همان جلسات اول باید محیط سازمان خود را آنالیز کند و حتی نوع پوشش خود را متناسب با فضای آن سازمان متناسب کند. باید دقت کند که فرهنگ آن سازمان چه سبک رفتاری را می‌طلبد. سازمان‌ها معمولا در روزهای اول قصد محک شما را دارند و ممکن است سوالاتی را بپرسند که شما پاسخ آن را ندانید. بهتر است که به صراحت به آنها بگویید باید راجع به این سوال فکر کنید و سپس پاسخ دهید. به هیچ عنوان به گونه‌ای جلوه ندهید که در تمامی امور مسلط هستید و نباید از موضع بالا وارد سازمان شد. چرا که ممکن است مدیران آن سازمان با شما وارد چالش شوند و احترام و جایگاه شما به عنوان مشاور افت پیدا کند.

یکی از روش‌های دیگر که با کمک آن می‌توان با تیم مدیریتی سازمان سازگار و هماهنگ شد، برگزاری جلسات و کارگاه‌هایی است که با مدیران آن سازمان قبل از شروع پروژه برگزار می‌شود. در واقع در چنین جلساتی مشاور باید سعی کند به گونه‌ای القا کند که به دنبال حل مسائلی سازمانی در قالب یک تیم است. بنابراین یک مشاور نباید هیچ‌‌گاه با دید فخرفروشی به مسائل نگاه کند. قطعا در هر شرکتی در برابر مشاوران مقاومت‌ و حتی توهین وجود دارد، بنابراین صبر یکی از الزامات اصلی مشاوره است.

 

  • پرسش شما

    سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیز به اونها جواب بدهند