درحال بارگذاری ...
چهار نکته از چم و خم واردات در ایران

پیش‌تر در خصوص فرایندهای انجام واردات و آنچه که به صورت رسمی برای وارد کردن یک کالا صورت می‌گیرد، با علیرضا راشدی گفتگو کردیم. اما برای انجام هر کار علاوه بر روال رسمی و قانونی که وجود دارد، یک سری نکات نانوشته نیز نهفته است که نباید به آنها بی‌توجه بود که انجام واردات نیز از این قضیه مستثنی نیست. در این گفتگو نیز علیرضا راشدی برای شما از چم‌‌و‌خم‌های واردات کالا به چند نکته مهم اشاره می‌کند. در ادامه متن گفتگو را بخوانید:

مراحل واردات کالا، پیچیده و طولانی!

بحث گرفتن مجوز از وزارت صمت برای ورادکنندگان کالا در حال حاضر یک مساله پیچیده است. ابتدا تمام واردکنندگان را به وزارت صمت در تهران ارجاع می‌دادند و تمام واردکنندگان باید به آنجا مراجعه می‌کردند. حجم مراجعات آنقدر زیاد بود که گاهی اوقات برخی از واردکنندگان از 4 صبح هر روز مقابل وزارت صمت صف می‌کشیدند. بعدا وزارت صمت برای آنکه از این میزان حجم مراجعه بکاهد، تصمیم گرفت که افراد را به ادارات وزارتخانه در استان‌ها ارجاع بدهد. معمولا کارشناسانی که در سازمان‌های صمت در استان‌ها مشغول به کار هستند، از پختگی و اطلاعات کارشناسان مستقر در خود وزارتخانه در تهران برخوردار نیستند. بنابراین واردکنندگانی که در استان‌ها به این ادارات مراجعه می‌کنند، معمولا مشکلاتی دارند و بعضا جواب سوال‌ها و مسائل آنها به خوبی داده نمی‌شود. به همین دلیل اینگونه مسائل باعث شده تا فرایند گرفتن مجوز برای واردات طولانی شود. به عنوان مثال، گاهی اوقات نیاز است تا در مورد یک مساله خاص با وزارت صمت در تهران مکاتبه شود و همین امر باعث طولانی‌تر شدن فرایند می‌شود.

تهیه ارز

مشکل دیگر در بحث واردات بحث تهیه و تخصیص ارز است. در حال حاضر برای واردات به حدود 25 قلم کالا ارز دولتی یا همان ارز 4200 تومانی تعلق می‌گیرد. برای واردات سایر کالاها باید پروسه اخذ مجوز از وزارت صمت را طی بکنند. این دسته از واردکنندگان برای تهیه ارز باید از راه‌های مختلف مانند سامانه نیما یا ارز خود شخص و سایر روش‌ها استفاده کنند.

بانک‌هایی خارجی همکار در تحریم

برای نقل‌و‌انتقال پول نیز معمولا از طریق صرافان باید اقدام کرد. پیش‌تر و در زمان تحریم‌های قبلی در سال 91 برخی بانک‌های خارجی مانند «کونلون بانک» چین یا «هالک بانک» ترکیه با ما همکاری می‌کردند و واردکنندگان می‌توانستند برای نقل‌و‌انتقال پول از این بانک‌ها استفاده کنند. اکنون و در تحریم‌های جدید مقداری محدودیت به وجود آمده است. یعنی برخی از این بانک‌ها حاضر نیستند که با ما در زمینه همه کالاها کار بکنند. معمولا برای دارو و مواد غذایی همکاری می‌کنند. اما به صورت گسترده و برای سایر کالاها این کار را انجام نمی‌دهند.

حتما مشورت بگیرید

به طور کلی نکته‌ای که در این خصوص وجود دارد این است که در حال حاضر انجام صادرات و واردات بدون توجه به تمامی جوانب و مواردی که عرض کردم، ریسک بالایی دارد. پیشنهادی که من دارم این است که با افرادی که قبلا در این زمینه تجربه کسب کرده‌اند مشورت بگیرند. اکنون مانند گذشته نیست که شما فکر کنید صرفا با گرفتن یک کارت بازرگانی می‌توانید به فکر واردات باشید. برعکس، فرایند تجارت کاملا فنی شده و رویه‌ها نیز همیشه در حال تغییر هستند. 

چگونه وارد عرصه صادرات شویم؟

چگونه وارد عرصه صادرات شویم؟

صادرات یک زنجیره است که مراحل و فرایندهای مختلفی را دربرگرفته و باید در تمام این حوزه‌ها دانش و تخصص کافی را در اختیار داشت.

بازدهی صادرات به امارات چگونه است؟

بازدهی صادرات به امارات چگونه است؟

اقتصاد امارات علی‌رغم تمام نقاط مثبتی که دارد، اما صنعت و کشاورزی آن چندان قوی نیست. همین مساله، دست تجار و شرکت‌های ایرانی را برای صادرات به امارات باز گذاشته است.

صادرات به عمان؛ چرا و چگونه؟

صادرات به عمان؛ چرا و چگونه؟

دسترسی به آبهای آزاد، فاصله نزدیک با بنادر مهم ایرانی و ثبات اقتصادی باعث شده تا صادرات به عمان یکی از بهترین گزینه‌ها برای تجار ایرانی باشد.

نکات مهم صادرات به روسیه چیست؟

نکات مهم صادرات به روسیه چیست؟

روسیه یکی از کشورهای اصلی عضو اتحادیه اوراسیا بوده که همین مساله تجارت بازرگانان ایرانی را با این کشور بسیار تسهیل می‌کند. چرا که از برخی امتیازات جهت تجارت با یکدیگر برخوردار هستند.