درحال بارگذاری ...
صفر تا صد دانش بنیان

 

اگه شما هم سایت دانش بنیان رو بالا و پایین کردید و بالاخره نفهیدید چی به چیه بدونید؟ بالاخره چه شرکتی دانش بنیان هست و چه شرکتی دانش بنیان نیست و اصلا دانش بنیان بودن به چه دردی میخوره و کلی سوال دیگه، فقط کافیه این پست رو تا انتها بخونید. ما قراره خیلی ساده و به زبون آدمیزاد، همه چیز دانش بنیان رو از زبان آدمهای اصلی و مورد تایید معاونت علمی و فناوری، واستون توضیح بدیم

دانش بنیان چیه؟

 شرکتی دانش بنیان است شرکتیه که اولا خصوصی باشه و ثانیا بتونه از طریق ارزیابی که توسط معاونت علمی و فناوری رییس جمهور انجام میشه به عنوان شرکت دانش بنیان تایید بشه.

در صورتی که می خواین شما هم یک شرکت دانش بنیان داشته باشید، پیش از هر کار باید یک شرکت داشته باشید یعنی شرکتی که ثبت شده و شناسه حقوقی داره. اصلا هم مهم نیست که نوع شرکت سهامی باشه یا مسئولیت محدود یا هر چیز دیگه ای. کافیه شرکت خودتان را ثبت کنید بعد از اون اطلاعات هویتی و محصول شرکت را در صورتی که فکر می کنید حداقل شرایط دانش بنیان شدن را داره در سامانه شرکتها و موسسات دانش بنیان وارد کنید و درخواست ارزیابی را بدید.

 

 

چرا شرکت دانش بنیان داشته باشیم؟

چون کلی حمایت ریز و درشت واستون تدارک دیده شده.

 • معافیت بیمه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان 
 • معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان 
 • معافیت از سود بازرگانی و عوارض گمرکی 
 • پوشش بیمه‌ای مناسب برای محصولات دانش‌بنیان 
 • اولویت در واگذاری موسسات پژوهشی دولتی به این شرکت‌ها 
 • تسهیلات نظام وظیفه تخصصی و امریه دانش بنیان
 • معافیت از پرداخت عوارض و حقوق گمرکی 
 • اعطای تسهیلات بانکی بدون بهره یا کم‌بهره 
 • اولویت در استقرار مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری 
 • تسهیل در روند استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در محدوده تهران و دیگر شهرها 
 

برای دانش‌بنیان شدن از کجا شروع کنیم؟ 

فقط کافیه تو سایت reg.daneshbonyan.ir برید و اطلاعات مربوط به شرکت، هیئت مدیره، اطلاعات مالی و اطلاعات مربوط به محصول خودتان را وارد کنید تا بعد از ثبت اطلاعات، شرکت شما توسط کارگزارن معاونت علمی و فناوری ارزیابی بشه و نتیجه ارزیابی بعد از حدود یک ماه به شما اعلام بشه.

 

چطور یک شرکت دانش‌بنیان ثبت کنیم؟ 

شرکت دانش بنیان ثبت کردنی نیست. باید یک شرکت عادی ثبت کنید. بعد برید تقاضا بدید. یا دانش بنیان تایید میشید یا نمیشید

 

برای دانش بنیان شدن چقدر باید پول بدیم؟

هیچی. فعلا همه پولش رو معاونت علمی میده. کلا رایگانه. هر کی ازتون پول خواست بهش شک کنید 

 

شرکتهای دانش بنیان چه معافیتهای مالیاتی دارند؟

هرچند شرکتهایی که دانش بنیان می شوند به طور کلی به آنها دانش بنیان می گویند اما در زمان اعطای حمایت ها بالاخص حمایتهای مالیاتی، محصولات دانش بنیان شرکت صرفا از مالیات معاف خواهند شد. به عبارتی شرکتهای دانش بنیان نوپا و یا تولیدی نوع یک صرفا برای محصولات دانش بنیان نوع یک خود می توانند از معافیت مالیاتی استفاده نمایند.

بنابراین در صورتی که شما یک شرکت دانش بنیان نوع یک داشته باشید می توانید در اظهارنامه مالیاتی برای محصولات دانش بنیان از معافیت مالیاتی شرکتهای دانش بنیان استفاده نمایید.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان صفحه معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان چگونه است؟ را مشاهده نمایید.

شرط هایی که یک شرکت دانش بنیان باید داشته باشه چیه؟

خیلی ساده است. باید یک شرکت خصوصی باشه، محصول یا محصولاتی با فناوری نسبتا پیشرفته داشته باشه که به دانش فنی اون محصولات مسلط باشه. 

در صورتی که می خواهید بدانید محصولات پیشرفته در چه زیر دسته های فناوری تعریف می شوند خوبه صفحه مربوط به دسته های فناوری دانش بنیان را ببنید.

 

اگر دانش بنیان تایید نشدیم، میشه اعتراض کنیم؟

آره یه سازوکارهایی واسه این کار دیده شده. 

شما فقط کافیه در همون سایتی که ثبت نام کردید به بخش اعتراض برید و علت اعتراض خودتان را ثبت کنید تا مجدد ارزیابی بشید.

 

آیا حضور اعضای هیئت‌علمی امتیاز محسوب میشه؟

هیچ ربطی نداره. تکرار میکنیم، هیچ ربطی نداره

 

آیا همه دانش بنیان ها یه جورن یا چند نوع دانش بنیان داریم؟

چهار نوع دانش بنیان داریم. نوپای نوع یک، نوپای نوع دو، تولیدی نوع یک و تولیدی نوع دو

 

شرکتهای دانش بنیان در زمینه استقرار چه امتیازاتی دارن؟

 محدودیت 120 کیلومتری تهران، 50 کیلومتری اصفهان و چند تا شهر دیگه برای این شرکتها حذف شده و میتونن جواز تاسیس و پروانه بهره برداری بگیرن. صندوق نوآوری و شکوفایی کمکشون میکنه که دفتر کار رهن کنن و اگر تو شهر تهران و مشهد تو ملکی با کاربری مسکونی فعالیت کنن و شهرداری بهشون گیر بده، میشه یه کارهایی کرد

 

شرکت های دانش بنیان سرباز امریه می گیرند!؟

یکی از بهترین حمایتهای دانش بنیان همینه که میتونن در قالب سرباز امریه یا پروژه جایگزین خدمت، سرباز فناور بگیرن

به عبارتی در صورتی که شما در یک شرکت دانش بنیان در حال فعالیت هستید و یا می خواین سربازی خودتون را در یک شرکت دانش بنیان سپری کنید باید شرایطی را خود شما و شرکت شما داشته باشه. شرایطی که در صورت دارا بودن ان می تونید به صورت امریه در یک شرکت سربازی خودتان را سپری کنید و یا پروژه ای را به عنوان پروژه جایگزین خدمت انجام دهید.

برای مشاهده نحوه استفاده از این تسهیلات می تونید به صفحه هر آنچه باید از سربازی دانش بنیان بدانید مراجعه کنید.

 

از لحاظ بیمه تامین اجتماعی چه تسهیلاتی برای شرکتهای دانش بنیان دیده شده؟

شرکتهای دانش بنیان از حق بیمه قرارداد معاف هستن

 

خدمات توانمندسازی شرکتهای دانش بنیان چیه؟ رایگان مشاوره میدن!؟

یکی از مهمترین خدمتهای این بخش ارائه مشاوره حضوری و تلفنی به تمامی شرکتهای دانش بنیان و فناوره. در صورتی که شرکت شما دانش بنیان می تونید با ارائه در خواست در سامانه غزال در بیش از 20 حوزه مختلف کسب‌وکار مشاوره حضوری و تلفنی بدید و به سرعت به بهترین مشاوران کسب وکار متصل بشید تا مشکل شما را حل کنند. 

همچنین معاونت علمی و فناوری به صورت ماهانه جلسات مشاوره استانی را در استان‌های مختلف به صورت رایگان برای شرکت‌های دانش بنیان و فناور برگزار می‌کند تا شرکتها بتونند به راحتی از این تسهیلات استفاده کنند و مشاوره رایگان دریافت کنند که در حال حاضر در بسیاری از استان ها از قبیل خراسان، خوزستان، سیستان، مازندران، قم و ... برگزار شده و شرکتهای بسیاری از این تسهیلات استفاده کردند. 

وبینارهای آموزشی، نشستهای ترویجی و آموزشی هم بخش دیگه از این حمایتهاست. همچنین لازم به ذکره که با حمایت معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف هم راهنمای کسب و کار ایران (Iranian Business Guideline) با همت بیش از ۴۰ نفر از مشاوران عضو شبکه مشاوران برتر کسب و کار به صورت ویدئویی و متنی تهیه شده که تمامی افراد می تونند به صورت رایگان از بیش از ۵۰۰ ویدئوی کوتاه که به صورت پرسش و پاسخ در حوزه های مختلف کسب و کار تهیه شده استفاده کنند.

                                                                                    

 

 • پرسش شما

  سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیز به اونها جواب بدهند