درحال بارگذاری ...
راه اندازی استارت آپ با سرمایه کم در ایران؛ به کدام سمت برویم؟

 اکوسیستم استارت‌آپی ایران هر چند که طی چند سال اخیر رشد قابل‌توجهی را تجربه کرده، اما استخوان‌ خرد‌کرده‌های این حوزه بهتر می‌دانند که استارت‌آپ‌های وطنی از چه چیزهایی رنج می‌برند. در این نوشتار قصد داریم تا با مقایسه‌ای تطبیقی، از چند منظر به بررسی فضای استارت‌آپی کشور با کشورهای توسعه‌یافته و معرفی چند استارت‌آپ برتر بپردازیم.

آنچه که این روزها فعالان استارت‌آپی از آن گله دارند، کپی‌برداری‌های بیش از حد از نمونه‌های خارجی است. اینکه بگوییم کپی‌برداری به خودی خود اقدام اشتباهی بوده، سخن نادرستی است. چرا که همه می‌دانیم بسیاری از استارت‌آپ‌های موفق کشور مانند اسنپ، دیوار، کافه‌‍‌بازار و سایر استارت‌آپ‌های ایرانی از الگوهای موفق خارجی مانند اوبر و اپ‌استور و سایر کسب‌و‌کارهای خارجی ایده گرفته‌اند. اما مشکل از آنجا شروع می‌شود که تمام خلاقیت در فضای استارت‌آپی کشور محدود به کپی کردن از چند ایده خارجی در چند حوزه خاص می‌شود. از طرفی، ایده‌های کپی شده از استارت‌آپ‌های خارجی، در ایران نیز مدام در حال کپی شدن هستند. اما طاعون کپی‌برداری چه تهدیداتی برای فضای استارت‌آپی کشور دارد؟

کپی‌برداری‌های بیش از حد باعث شده تا اکوسیستم استارت‌آپی ایران نه همه اما اکثرا در حد چند استارت‌آپ خدماتی در حوزه تاکسی‌های آنلاین، سفارش غدا و نیازمندی‌های شغلی و ضروری باقی بماند. بدین معنا که کسب‌وکارهای نوپا در ایران کمتر به سراغ حوزه‌هایی غیر از حوزه‌های خدماتی رفته‌اند. حوزه کشاورزی یکی از حوزه‌هایی است که کمتر به آن توجه شده است. این در حالی است که استارت‌آپ‌های موفقی در زمینه کشاورزی در دنیا وجود دارند. به عنوان مثال، یکی از استارت‌آپ‌های موفق در کشور هند بستری را فراهم آورده که از طریق آن کشاورزان هندی می‌توانند عکس محصولات و گیاهان بیمار خود را برای این استارت‌آپ بفرستند و از آنها برای بهبود محصولات خود مشورت بگیرند.

همچنین «آرابل» یکی دیگر از استارت‌آپ‌های موفق حوزه کشاورزی است. این استارت‌آپ با انجام آزمایش‌های زراعی مختلف و بررسی شرایط محیطی و جوی به کشاورزان کمک می‌کند. آدام وولف که در رشته زیست‌شناسی در دانشگاه استنفورد تحصیل کرده یکی از مدیران اصلی این استارت‌آپ است که دانش خود را در زمینه کشاورزی به کار گرفته است. کم‌رقبتی اکوسیستم استارت‌آپی ایران به کشاورزی در حالی است که این حوزه بخش قابل‌توجهی از اشتغال و تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است و از طرفی، به علت عدم توجه به تکنوکشاورزی، این حوزه همچنان از روش‌های سنتی کاشت، داشت و برداشت محصول رنج می‌برد.

اما علاوه بر حوزه کشاورزی، حوزه‌های بسیار دیگری نیز وجود دارند که از دید فعالان استارت‌آپی کشور چندان مورد استقبال قرار نگرفته‌اند. از جمله این حوزه‌ها، حوزه «های‌تک» است. فضای استارت‌آپی کشور کمتر به سمت تولید محصولات فناورانه‌ای مانند تولید «تلفن همراه»، «رایانه»، «خودروهای الکترونیکی» و محصولات اینچنینی رفته است. کشورهایی مانند آمریکا، چین، کره‌جنوبی و ژاپن در این زمینه سرآمد هستند که شاید کمتر فرد ایرانی را بتوان پیدا کرد از محصولات این کشورها نظیر سامسونگ، هواوی و اپل استفاده نکرده باشد. فعالیت استارت‌آپ‌ها در حوزه «های‌تک» یک مزیت اصلی دارد و آن اینکه برخلاف استارت‌آپ‌های خدماتی بهتر می‌توانند به بازار کشورهای مختلف نفوذ کنند. چرا که در اینجا محدودیت جغرافیایی و زبانی وجود ندارد. به عنوان مثال، نفوذ استارت‌آپی مانند دیجی‌کالا در بازار کشورهای مختلف به علت محدودیت جغرافیایی و زبانی بسیار سخت است. این در حالی است که نفوذ در بازار کشورهای مختلف از طریق تولید خودرو الکترونیکی، محدودیت جغرافیایی و زبانی ندارد. شاید به همین دلیل است که کشورهای اروپایی چند زبانه برخلاف چین یک‌ میلیاردی با زبان واحد، نتوانسته‌اند در این حوزه حرف چندانی برای گفتن داشته باشند.

کسب‌و‌کارهای فعال در زمینه «عیب‌یابی خطوط تولید» یکی دیگر از استارت‌آپ‌هایی هستند که اکوسیستم استارت‌آپی ایران چندان روی خوش به آن نشان نداده است. «اینسترومنتال» یکی از این نوع استارت‌آپ‌ها است که هدف اصلی آن عیب‌یابی خطوط تولید محصولات فناورانه است. این استارت‌آپ که توسط دو جوان به نام‌های سم وایس و آنا شدلستکی شکل گرفته، با حدود 2500 شرکت مختلف همکاری دارد. در اهمیت کار این استارت‌آپ همین بس که شرکت سامسونگ در سال 2016 و در جریان یک اشتباه کوچک در تولید نوت 7، مستوجب خسارت فراوانی شد. در حالی که وجود چنین استارت‌آپی می‌توانست این شرکت را از زیان پرهزینه نجات دهد.

اینها تنها چند نمونه بودند که نشان بدهند کپی‌برداری‌های بیش از حد تا چه اندازه می‌تواند فضای استارت‌آپی کشور را تنها به چند ایده تکراری در حوزه خدماتی محدود کند. موضوعی که سبب شده تنها تهران و کلان‌شهرهای کشور بتوانند از خدمات استارت‌آپ‌ها بهره بگیرند. براستی سهم استانی مانند سیستان‌‌و‌بلوچستان از اکوسیستم استارت‌آپی کشور چیست؟ این در حالی است که امروزه ایده‌های استارت‌آپی در زمینه کسب‌و‌کار اجتماعی در نقاط محروم کشورهای مختلف جهان، ریشه‌کن کردن فقر را نشانه گرفته‌اند. 

با تمامی این اوصاف، سوال این است که چگونه در میان انبوهی از استارت‌آپ‌های تازه متولد شده و انبوهی از ایده‌های تکراری می‌توان استارت‌آپی راه‌اندازی کرد که هم باری از روی دوش جامعه بردارد و هم از سود قابل‌قبولی برخوردار باشد. برای رسیدن به این مقصود مشاورین الوبیز به صورت تلفنی و حضوری آماده هستند تا سوالات شما را در زمینه راه‌اندازی استارت‌آپ و چگونگی موفقیت آن در مراحل بعدی پاسخ بدهند.

مشاوران مرتبط
تقی فرهنگ نیا - مشاور راه اندازی کسب و کار
تقی فرهنگ نیا
مشاور راه اندازی کسب و کار

تقی فرهنگ نیا با بیش از ۱۴ سال سابقه فعالیت در پارک های علم و فناوری، همراهی با حدود ۲۰۰ ایده و شرکت در دوره سه ساله استقرار آنها در مراکز رشد را تجربه کرده است.

درخواست مشاوره هر دقیقه 1,500 تومان
بیشتر
علیرضا جعفر - مشاور پرورش ایده و تشخیص فرصت
علیرضا جعفر
مشاور پرورش ایده و تشخیص فرصت

علیرضا جعفر در زمینه راه اندازی کسب وکارهای فناورانه و تشخیص فرصت های کارآفرینانه در بازار می تواند به شما کمک کند.

درخواست مشاوره هر دقیقه 3,000 تومان
بیشتر
وحید سعدی - مشاوره تشخیص و بهره برداری از فرصتهای کارآفرینانه
وحید سعدی
مشاوره تشخیص و بهره برداری از فرصتهای کارآفرینانه

وحید سعدی با راه اندزی چندین کسب وکار در زمینه های مختلف به عنوان مشاور راه اندازی کسب وکار می تواند به شما کمک کند.

درخواست مشاوره هر دقیقه 2,000 تومان
بیشتر
  • پرسش شما

    سوال خودتون رو به با جزئیات کامل مطرح کنید تا مشاوران برتر الوبیز به اونها جواب بدهند