درحال بارگذاری ...

5 دلیل برای انتخاب شغل مشاوره

طی سال های اخیر کارمندان زیادی برای تغییر شغل خود به مشاوره علاقه مند بوده اند. طی این مقاله به بررسی ویژگی های شغل مشاوره می پردازیم.

پنج نشانه براي اينكه متوجه شويد شغل مشاوره برای شما مناسب است

ساعت‌های كاري انعطاف‌پذیر، پروژه‌های جدید، مشتریاني كه هرچند ماه به شما مراجعه می‌کنند، تنوع و آزادی؛ مشاوره با تمام این مزایا همراه است. اگر شما در شرکتي بزرگ مشغول به کار هستید، كار كردن به‌عنوان مشاوره ممکن است به نظر یک رویا برسد؛ اما قبل از اینکه کار خود را ترک کنید و به مشاوره بپردازيد، لازم است چند نكته را بدانيد.

من با صدها نفر مواجه شده‌ام که از کارمندي تمام‌وقت به مشاوره روي آورده‌اند. افراد حرفه‌ای بیشتر و بیشتري در نظر دارند به كار انعطاف‌پذیرتر بپردازند.

در اين مدت آموختم که چندین سیگنال کلیدی را می‌توان دنبال كرد تا بدانيم مشاوره برای چه كسي مناسب است. در اینجا پنج نشانه که مشاوره راه مناسب برای شماست شرح داده‌شده‌ است:

 

1. می‌خواهید فقط روي كار تمركز كنيد و نه حواشي آن 

 اگر دوست دارید آستین خود را بالا بزنيد و سخت كار كنيد، مشاوره می‌تواند شغل مناسبي برايتان باشد. آنچه در دوره كارمندي تجربه كرديد چيز ديگري است كه كارمندان با آن مواجه شده‌اند و آن‌ها را احاطه كرده است. شما به‌عنوان مشاور دیگران را مدیریت و ارزيابي نمی‌کنید. در مورد همه جلسات شرکت یا آخرین سازمان‌دهی شركت نگران نخواهيد بود. در مورد اینکه در آینده به چه سازماني بروید فکر نمی‌کنید.

بعضی افراد دوست دارند دیگران را مدیریت کنند، در استراتژی بلندمدت سازمان شرکت کنند و احساس حضور در تيم را داشته باشند؛ اما مشاوران عمدتاً از همه این موارد جدا هستند. اگر ترجیح می‌دهید فقط روي کار تمرکز کنید، می‌توان گفت تمايل داريد به‌عنوان یک مشاور کارکنید.

  

2. تمايل داريد کنترل بیشتری بر برنامه و حجم کاری خود داشته باشید

مشاوران لزوماً كمتر از كارمندان كار انجام نمی‌دهند، بلکه کنترل بیشتری بر کارهایی كه به آن مشغول هستند و زمانی که صرف انجام آن‌ها می‌کنند دارند. اگر یک پروژه مشاوره جدید مورد علاقه شما نيست، به‌عنوان یک مشاور می‌توانید نه بگویید. کارمندان معمولاً اين امكان را ندارند.

علاوه بر این، زماني كه صرف می‌کنید، مفيد استفاده می‌شود. هنگامی‌که تمام بخش‌های زندگي كارمندي از بين می‌رود، بسیاری از مشاوران متوجه می‌شوند که قادر به انجام كار كمتر هستند، اما نتایج بیشتری را در زمان صرف شده مشاهده می‌کنند.

   

3. تخصص خاصی دارید

اگر دوست دارید در زمینه‌ای خاص مانند بازاریابی یا رسانه‌های اجتماعی کارکنید، مشاوره برای شما مناسب است. هنگامی‌که شرکتي مشاور استخدام می‌کند، آن‌ها تخصص ویژه یا ابتکار کلیدی را در مورد پروژه انتظار دارند و توقع ندارند مشاوره کلی در مورد طیف وسیعی از پروژه‌ها و كارها با عمق اطلاعاتي كم ارائه شود.

از سوی دیگر، من اغلب به افرادی که علاقه‌مند به مشاوره به‌عنوان یک كار حرفه‌ای هستند، می‌گویم: مشاوره بهترین راه برای تغییر تخصص شما نیست. اگر شما در زندگي كاري خود به‌عنوان بازارياب شناخته‌شده‌اید و در حال حاضر می‌خواهید وارد حيطه كاري تجزیه‌وتحلیل داده‌های دیجیتال شوید، مشاوره بهترین راه برای انجام این کار و وارد شدن به اين حوزه نیست. ممکن است به‌عنوان کارمند در سازماني کار کنید و بتوانيد در آن از تیم‌های اطراف خود یاد بگیرید و قبل از اینکه به مشاوره روي بياوريد، تجربه‌ای كسب كرده باشيد.

 

 4. می‌توانید به‌سرعت تأثیر بگذارید

مشاوران باید به‌شدت كار كنند و درعین‌حال نتيجه كار آن‌ها ديده شود. مشتریان می‌خواهند تأثیر را از روز اول ببینند. آن‌ها به‌دقت به مشاوران نگاه می‌کنند تا ببینند چه چیزی را در 30 روز اول ارائه می‌کنند. شما زمان زيادي براي افزايش سرعتتان یا دسترسي پيدا كردن به اطلاعات پس‌زمینه‌ای نداريد. هیچ‌چیز براي شما از قبل آماده نخواهد بود. حتی اگر مشتری در تکمیل کار خود كوتاهي كند، شما باید آنچه را که نیاز دارد پیدا کنید و تأثیر خود را بگذاريد. بهترین مشاوران با جمع‌آوری اطلاعات فراوان و استفاده به‌سرعت از آن‌ها عمل می‌کنند.

 

5. خود را براي تغييرات آماده نماييد

بزرگ‌ترین شوک برای مشاوران جدید چيست؟ تغییر شیوه‌ای که در مورد پرداخت حقوق و مزایا به وجود می‌آید. هنگامی‌که مشاور هستید، هر هفته يا هرماه پول به‌طور مستقيم و بدون مشكل وارد حسابتان نخواهد شد و یک بروشور براق از گزینه‌های مزایای از واحد منابع انسانی ندارید. شما باید کار بیشتری را برای حقوقتان و كسب مزایا انجام دهید و زمان بیشتری را صرف نگهداری كار اصلي و انجام آن کنید.

 مشاوران یاد می‌گیرند درآمد خود را به‌گونه‌ای متفاوت از کارکنان تمام‌وقت برنامه‌ریزی کنند تا برای زماني كه كار كمتر يا بيشتر است مشكلي نداشته باشند. اگر در محل کار خود، به دلایلی به کار خود ادامه دهید، لازم است بدانيد که چه جریان نقدی موردنیاز شما است. طبق تجربه من، معمولاً حدود 18 ماه طول می‌کشد تا فردي با شرايط جدید حقوق و مزایا آشنا شود. هنگامی‌که مديريت مالي دستتان آمد، كار برايتان راحت خواهد شد.

 

كار كردن به‌عنوان مشاور يا كارمند مزاياي خود را دارد. پیش از اینکه به حرفه جدید مشاوره بپردازيد، نگاهی دقیق به آنچه رها می‌کنید بيندازيد و بینید چه به دست می‌آورید.

 

مترجم: غزل عسكري

منبع:

https://www.forbes.com/forbes/welcome/?toURL=https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2018/05/21/so-you-want-to-be-a-consultant-five-signs-consulting-is-right-for-you/&refURL=&referrer=#97415bd24ad1

 

 

بلاگ
مشاوران
مشاوره حوزه های کسب و کار
مدیریت بر خود